Andrea Kvintová

Andrea Kvintová

redaktorka
[email protected]

Články autora

Najslávnejšie lodné vraky: Rozprávkové poklady na morskom dne

Na jednom z najtajomnejších miest našej planéty – morskom dne ležia podľa odhadov Spojených národov minimálne tri milióny lodných vrakov. Mnohé z nich viezli umelecké predmety a neraz aj obrovské množstvo vzácnych kovov, šperkov či iných pokladov. Ktoré sú najznámejšie z nich a kde sa našiel poklad hodný 500 miliónov eur?

80. rokov od operácie Valkýra: Deň, keď mal Hitler zomrieť

Jedna z najkontroverznejších postáv 20. storočia, Adolf Hitler, počas dlhých rokov v čele Nemecka čelil až 42 pokusom o atentát. Prežil všetky. Jeden z najvážnejších, takmer úspešný, sa odohral pred osemdesiatimi rokmi, výročie sme si pripomenuli 20. júla 1944. Ak by sa podaril, Nemecko by zažilo vojenský prevrat a posledný rok vojny i jej výsledky mohli byť dramaticky odlišné.

Osviežujúca cviklová polievka

Polievky z červenej repy alebo cvikly patria do tradičnej východoeurópskej kuchyne. Zdravá repa by sa na náš jedálniček mala dostať čo najčastejšie, preto si ju v lete môžete pripraviť bez dlhého varenia. V horúcich dňoch zasýti i osvieži a vďaka neobvyklej ružovej farbe zaujme aj deti.

Krojované bábätká Moniky Klučiarovej: Tradície premieňa na umenie

Čo môže byť krajšie ako zvečnené spomienky na prvé hodiny a dni života malého človiečika? Mnohí rodičia tieto vzácne chvíle spájajú vďaka šikovnej fotografke Monike Klučiarovej (41) s našimi tradíciami. Jej špecialitou a vášňou je totiž fotografovanie novorodencov v tradičných slovenských krojoch. O tom, ako sa k tomu dostala, prečo musí byť každý kroj autentický a čo je najväčšou fotografickou výzvou pri práci s bábätkami, porozprávala pre Nový Čas Nedeľa.

Ľalia, ktorá prináša oheň: Nezvyčajná fakľovka

Už ste počuli o fakľovej ľalii? Niekedy túto výraznú rastlinu prezývajú aj fakľa. Vďaka nezameniteľným kvetom je tento názov skutočne výstižný. V záhrade sa vám bude krásne vypínať do výšky a robiť radosť po mnoho rokov.

Obľúbený vyprážaný karfiol

Vyprážaný karfiol patrí medzi tradičné slovenské jedlá minulého storočia, ktoré milujú všetci skôr narodení. Možno si ho pripraviť počas celého roka, najlepšie však chutí počas leta. Jeho diétnejšia verzia sa podáva s mladými zemiačikmi, rovnako dobre však bude chutiť aj s hranolčekmi a poriadnou porciou tatárskej omáčky.

Na návšteve v Múzeu školstva a pedagogiky: Čo sa skrýva za múrmi výnimočnej školy?

Na okraji Bratislavy znovuotvorili v tomto roku múzeum, ktoré pomáha žiakom nahliadnuť do minulosti, a tým starším prežiť chvíle plné nostalgie za svojimi detskými rokmi strávenými v školských laviciach. Boli sme sa pozrieť v Múzeu školstva a pedagogiky, ktorým nás previedla jeho riaditeľka Martina Kočí. Okrem iného nám ukázala nielen predchodcu šlabikára, ale aj predmet, ktorý návštevníci majú najradšej z celej expozície.

Aká je vaša pracovná pamäť? Zreničky vás prezradia

Hovorí sa, že pohľadom do očí možno človeku nazrieť do duše. Ak svoju pozornosť zameriate na zreničky, môžete sa podľa vedcov mnohé dozvedieť. Hoci aj to, čo sa práve deje v mozgu danej osoby. Čo teda dokážu zreničky prezradiť?

Pripomenuli sme si 235 rokov od najslávnejšieho dňa moderných dejín: Do Bastily za pušným prachom

Utorok 14. júla 1789 sa navždy zapísal nielen do učebníc dejepisu. Bol to deň, ktorý sa oficiálne považuje za začiatok jednej z najväčších a najdôležitejších revolúcií. Vďaka nej sa do celého sveta rozšírili nové myšlienky, bez ktorých si dnešný život nevieme predstaviť. Po dobytí Bastily už nebolo cesty späť, staré poriadky boli odsúdené na smrť.

Ovocná torta s mascarpone

Ovocné torty sú vynikajúcim spôsobom, ako si dokonale pochutnať a zároveň konzumovať čerstvé ovocie. S dobrým receptom vyčaríte úžasnú tortu vždy inak a ulahodíte všetkým maškrtným jazýčkom v domácnosti. Hodí sa nielen k nedeľnej kávičke, ale aj na príjemnú oslavu s rodinou a priateľmi.

Horšia než faraónova kliatba: Prečo nechcú otvoriť hrobku čínskeho cisára?

Keď v roku 221 pred naším letopočtom zomrel prvý čínsky cisár Čchin Š’-chuang-ti, pochovali ho vo veľkolepej hrobke v tvare veľkej pyramídy. Objaviť sa ju podarilo až v minulom storočí. Historické pramene však varujú, že ju strážia nástrahy, ktoré desia i dnešných archeológov. Prečo ju vlastne nechcú otvoriť?

Návšteva v Šrotparku: Odpad plný fantázie!

Na okraji Bratislavy, v Devínskej Novej Vsi stojí ukrytá v tieni vysokých stromov galéria, ktorá je výsledkom neobvyklej zručnosti a hlavne fantázie umelca Branislava Pokorného. Miesto na umenie zasadené do prírody sa síce nerodilo ľahko, dnes však ponúka veľmi milý zážitok pre všetky vekové kategórie.

Socialne siete