Andrea Kvintová

Andrea Kvintová

redaktorka
[email protected]

Články autora

MUDr. Pavel Bician zo Svetielka nádeje: Pravda je vyslobodzujúca, i keď je ťažká a nepríjemná

S doktorom Pavlom Bicianom, predsedom Svetielka nádeje, sme sa rozprávali o činnosti občianskeho združenia, ktoré už dvadsaťdva rokov pomáha ťažko chorým deťom a ich rodinám na ceste za uzdravením, ale neraz i pri posledných chvíľach života. Prezradil nám, čo všetko potrebujú, ako im ponúknuť pomoc i aké sú reakcie rodičov na vážnu diagnózu.  

Už ste ochutnali Waldorfský šalát?

Netradičný waldorfský šalát s ovocím vznikol koncom 19. storočia v newyorskom hoteli Waldorf-Astoria ako pochúťka na charitatívnej akcii. Neskôr k tomuto vynikajúcemu osviežujúcemu pokrmu pridali aj sladké orechy. Ak chcete prekvapiť hostí alebo hľadáte obmenu ku klasickým šalátom, vyskúšajte určite práve tento recept.

Obrovský uhlíkový vysávač: Mamut v boji s otepľovaním

Uhlík je veľkým nepriateľom, ktorého by sa odborníci radi zbavili, aby spomalili či v lepšom prípade zvrátili rýchle otepľovanie našej planéty. Najnovším bojovníkom v ich arzenáli je Mammoth, obrovská továreň nainštalovaná na Islande. Funguje ako gigantický vysávač, ktorý uhlík premení doslova na kameň.

80. výročie vylodenia v Normandii: Deň D – operácia, ktorá sa musela podariť

Od najväčšej námornej vyloďovacej operácie v histórii ľudstva, otvárajúcej cestu k oslobodeniu západnej Európy počas druhej svetovej vojny uplynulo už osemdesiat rokov. Prípravy, ktoré vyvrcholili známym Dňom D, boli výsledkom práce stoviek tisíc vojakov, civilistov i dvojitých tajných agentov. Najväčšiu úlohu však zohrala obrovská kreativita a nový “zázračný“ materiál privezený zo zámoria.

Rafael Nadal sa s parížskou antukou nelúči: Chce si užiť každý deň

Tohtoročný druhý grandslamový turnaj Roland Garros, ktorý sa začal v posledný májový týždeň, ponúkol hneď v prvom kole mimoriadnu lahôdku. Pätnásťtisícový kurt Philippa Chatriera bol plný fanúšikov. Nikto si nechcel dať ujsť jedno z posledných vystúpení Rafaela Nadala (37), ktorý tam získal neuveriteľných 14 titulov.

Výnimočná nádhera z Japonska: Priehľadná kvetina

Divy prírody nemajú konca. Ani tá najbujnejšia fantázia nedokáže vymyslieť toľko zvláštností ako sama matka príroda. Jedným z jej botanických divov je rastlinka, ktorej kvietky dostali príznačnú prezývku kostrový alebo sklenený kvet.

Cesta v čase miliardy rokov: Ako sa zrodila naša galaxia

Čo všetko vieme o vzniku našej galaxie známej ako Mliečna dráha? Najnovšie objavy ukazujú, že pred miliardami rokov stáli pri jej vzniku dve ďalšie, ešte staršie štruktúry. Kde sa vzali a ako sa ich podarilo odhaliť?

Tieto dámy pokorili tretí pól: Neuveriteľné ženy na Evereste

Hoci sa na Everest, najvyššiu horu sveta, dostali v máji 1953 ako prví dvaja muži, sir Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay, ani opačnému pohlaviu nechýba túžba dosiahnuť tento vrchol. Do dnešného dňa sa to podarilo vyše 740 ženám, ktoré spoločne dosiahli takmer tisícku výstupov. Ich príbehy sú mimoriadne inšpirujúce. Tento rok sa k nim pridali aj dve Slovenky, ktoré sa pokúsili o výstup. Imunologička Lucia Janičová (37) a ultrabežkyňa Lenka Poláčková (34), ktorá sa rozhodla pre výstup bez použitia kyslíka.

Tieto rastlinky prežijú aj začiatočnícku starostlivosť: Zelení spoločníci

Vonku je všetko nádherne zelené a rozkvitnuté. Nečudo, že ste možno dostali opäť chuť skrášliť svoje bývanie zelenými rastlinkami. Ak sa obávate, že máte s ich pestovaním málo skúseností, vyskúšajte tieto krásky. Sú nenáročné, krásne a radosť vám budú robiť ešte dlhú dobu.

Psí kouč Juraj Ferko: S prehľadom zvláda Neposlušných

Každý majiteľ domáceho zvieratka sa občas dostane do situácie, keď si nevie rady. O tom, že v tom nie je sám sa môže presvedčiť pri televíznej obrazovke, kde psí kouč Juraj Ferko pomáha so správaním psíkov v relácii Neposlušní. Ako sa stal zvieracím koučom, čo vlastne robí a čo sa deje za kamerou prezradil pre Nový Čas Nedeľa.

Sladká návšteva lekára: Zázračná lízanka zatočí s rakovinou!

Pokroky lekárskej vedy neprestávajú prekvapovať. Koho by nepotešila správa, že vyšetrenie u lekára môže byť príjemné a dokonca sladké? Presne takto sa rozhodli britskí výskumníci testovať prítomnosť rakovinových nádorov v ústach. Jednoducho pomocou lízanky.

105 rokov od úmrtia Milana Rastislava Štefánika: Ako romantik si vybral návrat lietadlom

V sobotu 4. mája uplynulo 105 rokov od náhleho úmrtia Milana Rastislava Štefánika (†38), ktorý sa vracal po dlhej dobe strávenej v zahraničí na rodné Slovensko. Čo sa v osudný deň udialo a prečo sa okolo nešťastnej leteckej nehody objavilo toľko špekulácií sme sa rozprávali s historikom Michalom Kšiňanom, ktorý na základe výskumu v archívoch po celom svete napísal o Štefánikovi knihu.

Socialne siete