Miroslava  Hýbl

Miroslava Hýbl

redaktorka, správa sociálnych sietí a webu
[email protected]

Články autora

Objavte tajomstvá slovenských jaskýň: Svet ticha a krásy pod zemou

Viete, čo patrí medzi skutočné klenoty Slovenska? Naše jaskyne, z ktorých sú viaceré dobre známe aj v celej Európe a sú skutočným lákadlom na zaujímavé cesty za krásou a poznaním. Niektoré z nich môžete pokojne navštíviť aj počas tohtoročnej jesene.

Koniec páru snov? Harry a Meghan spolu na Vianoce nebudú!

To, že v manželstve britského princa a rozvedenej americkej herečky to škrípe, sa klebetí už dlhšie. Teraz sa ale zdá, že na klebetách bola aj štipka pravdy. Meghan Markle (43) a princ Harry (40) totiž nestrávia Vianoce ako rodina - spolu. Každý z nich bude na inom kontinete.

Slovensko bojuje s chrípkou: Recepty starých mám, aj rady lekárov

Včera ste ešte veselo behali po návštevách a ráno ste sa už nemohli postaviť z postele? Ako je možné, že tak rýchlo a z ničoho nič vás skolila horúčka a zimnica? A k tomu bolesť hlavy, svalov a nepríjemný kašeľ! Vitajte v chrípkovej sezóne, ktorej sa v týchto dňoch začína na Slovensku čoraz viac dariť.

Najcennejší objav 19. storočia: Hloh obyčajný vôbec nie je obyčajný!

Už stredovekí lekári vedeli, že táto rastlina má mimoriadne účinky a slávny švajčiarsky lekár Paracelsus v 16. storočí vyhlásil, že ten, kto z tejto rastliny pije čaj, bude nielen zdravý, ale bude mať aj dobrú náladu. V roku 1894 írsky lekár Green objavil, že príroda dala ľuďom v tejto rastlinke „tajomný liek na srdce“. Reč je o tŕňovom jablku, ako sa niekedy zvykne nazývať hloh obyčajný.

Šport alebo zábava? Životný štýl s diskom frisbee

Na vzniku športu, ktorý je dnes mimoriadne populárny, sa začiatkom 20. storočia podieľali obyčajné obaly na koláče. Tie si pre ich dobré aerodynamické vlastnosti len tak z dlhej chvíle zvykli prehadzovať zamestnanci pekárne v americkom meste Bridgeport. Pekáreň sa volala Frisbie Pie Company a zábavka jej pracovníkov spočívala v tom, že každý hod „lietajúcim“ obalom sprevádzal výkrik „frisbie“. A takto vznikol šport, ktorý dnes poznáme pod rovnakým názvom.

Poznáte históriu novembrových sviatkov? Spomíname si na tých, čo tu už nie sú...

Vedeli ste, že až od roku 1994 je na Slovensku 1. november dňom pracovného pokoja? Významný je najmä pre Katolícku cirkev, kde je aj prikázaným sviatkom. Sviatok Všetkých svätých je štátnym sviatkom alebo dňom pracovného pokoja aj v mnohých iných krajinách, ako je napríklad Francúzsko, Rakúsko, Belgicko, Pobrežie Slonoviny alebo Kongo. 2. novembra je zasa dňom Pamiatky zosnulých, ľudovo nazývaný aj Dušičky.

Mladý Slovák Andrej Pastorek pomáha ľuďom v černobyľskej oblasti: Svetlo v zóne smrti

26. apríl 1986. Dátum, na ktorý Európa nikdy nezabudne. V černobyľskej atómovej elektrárni na Ukrajine, ktorá bola v tom čase súčasťou bývalého Sovietskeho zväzu, došlo k najhoršej havárii v histórii jadrovej energetiky. Okrem toho, že následkom katastrofy sa v postihnutej oblasti zastavil život, stále sa skúma, aký bol vlastne jej dosah na celú krajinu. Našli sme mladého Slováka, ktorého táto téma zaujíma aj z obyčajného ľudského hľadiska. Černobyľ totiž pravidelne navštevuje a snaží sa tam pomáhať, komu môže.

Socialne siete