Miroslava  Hýbl

Miroslava Hýbl

redaktorka, správa sociálnych sietí a webu
[email protected]

Články autora

Slovensko bojuje s chrípkou: Recepty starých mám, aj rady lekárov

Včera ste ešte veselo behali po návštevách a ráno ste sa už nemohli postaviť z postele? Ako je možné, že tak rýchlo a z ničoho nič vás skolila horúčka a zimnica? A k tomu bolesť hlavy, svalov a nepríjemný kašeľ! Vitajte v chrípkovej sezóne, ktorej sa v týchto dňoch začína na Slovensku čoraz viac dariť.

Najcennejší objav 19. storočia: Hloh obyčajný vôbec nie je obyčajný!

Už stredovekí lekári vedeli, že táto rastlina má mimoriadne účinky a slávny švajčiarsky lekár Paracelsus v 16. storočí vyhlásil, že ten, kto z tejto rastliny pije čaj, bude nielen zdravý, ale bude mať aj dobrú náladu. V roku 1894 írsky lekár Green objavil, že príroda dala ľuďom v tejto rastlinke „tajomný liek na srdce“. Reč je o tŕňovom jablku, ako sa niekedy zvykne nazývať hloh obyčajný.

Šport alebo zábava? Životný štýl s diskom frisbee

Na vzniku športu, ktorý je dnes mimoriadne populárny, sa začiatkom 20. storočia podieľali obyčajné obaly na koláče. Tie si pre ich dobré aerodynamické vlastnosti len tak z dlhej chvíle zvykli prehadzovať zamestnanci pekárne v americkom meste Bridgeport. Pekáreň sa volala Frisbie Pie Company a zábavka jej pracovníkov spočívala v tom, že každý hod „lietajúcim“ obalom sprevádzal výkrik „frisbie“. A takto vznikol šport, ktorý dnes poznáme pod rovnakým názvom.

Poznáte históriu novembrových sviatkov? Spomíname si na tých, čo tu už nie sú...

Vedeli ste, že až od roku 1994 je na Slovensku 1. november dňom pracovného pokoja? Významný je najmä pre Katolícku cirkev, kde je aj prikázaným sviatkom. Sviatok Všetkých svätých je štátnym sviatkom alebo dňom pracovného pokoja aj v mnohých iných krajinách, ako je napríklad Francúzsko, Rakúsko, Belgicko, Pobrežie Slonoviny alebo Kongo. 2. novembra je zasa dňom Pamiatky zosnulých, ľudovo nazývaný aj Dušičky.

Mladý Slovák Andrej Pastorek pomáha ľuďom v černobyľskej oblasti: Svetlo v zóne smrti

26. apríl 1986. Dátum, na ktorý Európa nikdy nezabudne. V černobyľskej atómovej elektrárni na Ukrajine, ktorá bola v tom čase súčasťou bývalého Sovietskeho zväzu, došlo k najhoršej havárii v histórii jadrovej energetiky. Okrem toho, že následkom katastrofy sa v postihnutej oblasti zastavil život, stále sa skúma, aký bol vlastne jej dosah na celú krajinu. Našli sme mladého Slováka, ktorého táto téma zaujíma aj z obyčajného ľudského hľadiska. Černobyľ totiž pravidelne navštevuje a snaží sa tam pomáhať, komu môže.

Hubárska sezóna v plnom prúde: Takéto poklady nájdete v našich lesoch

Zlé jazyky hovoria, že hríby sú ako ženy. Kto si nie je stopercentne istý svojím výberom, ten sa môže veľmi škaredo popáliť. Hubárska sezóna v týchto dňoch kulminuje a jej hlavné pravidlo znie: Milí hubári, zbierajte len to, o čom ste presvedčení, že vám neublíži.

Známy cestovateľ Martin „Travelistan“ Navrátil: Aké má skúsenosti s vlakmi na celom svete?

Martin Navrátil (44) je populárny slovenský cestovateľ, ktorý už navštívil väčšinu krajín sveta. Kedysi pracoval ako profesionálny sprievodca, dnes prevádzkuje cestovateľský portál a kanceláriu, vďaka ktorej môžu aj iní fanúšikovia cestovania navštíviť mnohé exotické krajiny. Netají sa tým, že pri svojich cestách rád využíva vlakovú dopravu, preto sme sa ho opýtali na jeho zážitky a skúsenosti.

Legendárny vlak plný tajomstiev: Slávny Orient expres sa vráti!

V októbri 1883 vyrazil z Paríža do Istanbulu najluxusnejší a najslávnejší vlak na svete. Poznáme ho pod menom Orient expres. Jeho história zaujala spisovateľov, filmárov, a aj keď v roku 2009 odišiel do dôchodku, do zabudnutia neupadne zrejme nikdy. Vedeli ste, že nie tak dávno zavítal Orient expres aj na Slovensko?

Socialne siete