Ráno v stredu 6. novembra zažil svet veľké prekvapenie. Podľa odhadov sa mali Spojené štáty americké dozvedieť meno svojho nasledujúceho prezidenta až o niekoľko dní. Prieskumy ukazovali, že obaja kandidáti majú takmer rovnaké šance na víťazstvo a bude treba dôsledne spočítať všetky hlasy desiatok miliónov voličov, aby mohlo byť definitívne rozhodnuté, podobne ako v roku 2020. Nakoniec však bolo všetko inak a meno nového prezidenta bolo jasné hneď.
Donald Trump – muž, ktorý musel odísť z Bieleho domu v roku 2020 ako porazený, sa po štvorročnom odmietaní svojej prehry vracia na post prezidenta. Prežil dva pokusy o atentát, dve prezidentské obžaloby, má za sebou odsúdenie za trestný čin i mnohé pokračujúce súdne procesy. Voliči naprieč Spojenými štátmi sa mu aj napriek tomu rozhodli udeliť svoj hlas a on im na oplátku na konci volebnej noci 6. novembra prisľúbil priamo zo svojho golfového rezortu Mar-a-Lago, že národ uzdraví, uzavrie hranice a zabezpečí silnú a prosperujúcu ekonomiku.
Zlatá Amerika
„Chcem poďakovať americkému ľudu za mimoriadnu česť, že som bol zvolený za vášho 47. prezidenta a za vášho 45. prezidenta,“ povedal Trump, iba druhý prezident, ktorý vyhral druhé funkčné obdobie po vynútenej prestávke. „Toto bude skutočne zlatý vek Ameriky.“
Donaldovi Trumpovi sa darilo tentoraz oveľa viac a jednoznačnejšie ako vo voľbách v roku 2020 a získal voličov aj v štátoch, ktoré naposledy volili súčasného prezidenta Joa Bidena. Oproti minulým voľbám sa Trumpovi podarilo získať hlavne viac černošských i latinskoamerických voličov, mladých mužov vo veku do 30 rokov.
Hlasovanie i počítanie hlasov prebehlo tentoraz bez problémov a rýchlo. Ešte pred dňom volieb hlasovalo poštou alebo inou formou vyše 80 miliónov voličov, ďalšie desiatky miliónov prišli k urnám v utorok. Aj napriek komplikovanému volebnému systému bolo už nad ránom jasné, že viceprezidentka Kamala Harrisová nezískala podporu v kľúčových štátoch. Zatiaľ čo v roku 2020 bolo potrebné čakať niekoľko dní, kým práve tieto štáty potvrdili oficiálne výsledky hlasovania, teraz bola vôľa voličov jasná.
Veľké sľuby
Počas kampane sľuboval Donald Trump svojim voličom, že po návrate do Bieleho domu sa postará o odplatu voči svojim politickým oponentom a využije na to americké vládne inštitúcie a dokonca aj armádu. Tiež prisľúbil, že uzavrie južné hranice krajiny s Mexikom a hlavne začne rozsiahle deportácie nelegálnych a aj časti legálnych migrantov z krajiny.
Počas kampane presviedčal verejnosť nepravdivými tvrdeniami, že si americké mestá privlastnili zahraniční zločinci a gangy. Nerozhodnutých voličov varoval, že je jediným kandidátom, ktorý dokáže zastaviť príchod tretej svetovej vojny v čase mnohých zahraničných kríz. Veľmi známym sa stal jeho výrok, že vojnu na Ukrajine ukončí za jediný deň.
Rozhodla peňaženka
Američanov v posledných rokoch však najviac trápi vysoká inflácia a ceny potravín i pohonných hmôt, ktoré zhltnú väčšinu ich zárobkov. Mladšia generácia má okrem toho problém získať pracovné miesta a dostupnosť bývania sa v krajine tiež mimoriadne zhoršila. Práve preto zneli jeho sľuby, že vytvorí najväčšiu ekonomiku na svete a uľahčí život pracujúcich Američanov, pre mnohých lákavo.
Jedným z jeho sľubov je aj zavedenie prísnych ciel na dovoz z Číny či Európy, čím chce podporiť americkú produkciu. Už v prvých hodinách po jeho zvolení však krajiny Európskej únie i Veľká Británia varovali, že tieto kroky budú amerických obchodných partnerov stáť miliardy eur.
Pred odstúpením súčasného prezidenta Joea Bidena (81) z kampane bola jednou z Trumpových obľúbených tém jeho vysoký vek. Po svojom zvolení sa však Donald Trump stal najstarším mužom, ktorý bol zvolený za prezidenta, a nielen médiá budú pozorne sledovať, ako sa vysoký vek podpíše na jeho činoch či výrokoch, keďže je aj hlavným veliteľom jadrovej mocnosti.
Vo veľkom štýle
Americkí spojenci sa v zámorí pripravujú na návrat divokej nepredvídateľnosti v zahraničnej politike USA, ktorú Trump vybičoval vo svojom prvom funkčnom období. Existujú tiež obavy z jeho ochoty presadzovať základný princíp vzájomnej obrany v rámci NATO či jeho názorov na globálne otepľovanie.
Trump sľúbil, že už v prvý deň po zložení prezidentského sľubu okamžite spustí najväčšiu deportačnú operáciu v histórii, ktorá bude zameraná na nelegálnych migrantov a legálnych haitských utečencov, ktorých falošne obvinil, že jedia domáce zvieratá obyvateľov Ohia.
Okrem prezidentského úradu má republikánska strana väčšinu aj v Senáte, čo znamená, že Donald Trump bude môcť dokončiť transformáciu súdnictva a zabezpečiť uplatňovanie konzervatívnych zákonov, napríklad obmedzenie reprodukčných práv žien. Rovnako dobrá je aj pozícia republikánov v Snemovni reprezentantov.
Bez protestu
Trumpov návrat k moci tiež určite ukončí federálne trestné stíhania, ktoré vyplynuli z jeho pokusov zvrátiť voľby v roku 2020. Jeho nový generálny prokurátor bude môcť ukončiť súdny proces týkajúci sa tajných dokumentov, ktoré sa našli v jeho sídlach, či aj mnohé ďalšie procesy, v ktorých je obžalovaný nielen prezident, ale aj jeho najbližší spolupracovníci. Trump medzitým dal jasne najavo, že je otvorený omilosteniu svojich priaznivcov, ktorí boli odsúdení za trestné činy počas útoku na Kapitol 6. januára 2021.
Voľby v Spojených štátoch prebehli pokojne, a hoci sa vo Washingtone pripravovali na možné nepokoje i násilné protesty a vo viacerých štátoch mali v pohotovosti pripravené aj ozbrojené zložky, zdá sa, že tentoraz obaja kandidáti bez protestov uznajú výsledky najnovších volieb a k výmene v Bielom dome dôjde podľa zaužívaných zvyklostí.
Donald Trump a jeho najbližší
Má za sebou viacero vzťahov. Trumpovi najbližší rodinní príslušníci podnikajú s nehnuteľnosťami, obchodujú a aktívne sa zapájajú do jeho politických aktivít. Trumpov otec Fred († 93) bol synom nemeckých prisťahovalcov, zatiaľ čo jeho matka Mary Anne MacLeodová pochádzala zo Škótska. Trump má päť detí s tromi manželkami a desať vnúčat.
V rokoch 1977 až 1990 bol ženatý s českou rodáčkou Ivanou Trumpovou († 73), s ktorou mal synov Donalda Trumpa Juniora (46) a Erica (40) a dcéru Ivanku (43). V ďalšom manželstve s Marlou Ann Maples (61) pobudol len krátko, zo vzťahu pochádza dcéra Tiffany (31). Svoju aktuálnu manželku Melaniu (54) si vzal v roku 2005. Americkou občiankou sa táto rodáčka zo Slovinska stala o rok neskôr. Je tak len druhou prvou americkou dámou narodenou v zahraničí. Jeho najmladší syn Barron (18) sa narodil v marci 2006.
Kontroverzný podnikateľ
Donald Trump podnikal v mnohých oblastiach, a hoci nikdy nevyhlásil osobný bankrot, medzi rokmi 1991 až 2009 jeho hotely a firmy spojené s kasínom museli vyhlásiť až šesťkrát bankrot, keď nebol schopný splatiť záväzky bankám, dodávateľom alebo investorom.
Od roku 1973 až do svojho zvolenia za prezidenta v roku 2016 čelil Donald Trump a jeho podniky žalobám vo viac ako štyroch tisíckach prípadoch na federálnych i štátnych súdoch ohľadom kasín, sporov o nehnuteľnosti, v prípadoch ohovárania či pre dane. Odhadovaná hodnota jeho majetku sa aktuálne pohybuje zhruba okolo 6,6 miliardy dolárov.
James David Vance (40)
Republikánsky senátor v minulosti pôsobil v americkom námorníctve ako žurnalista, neskôr krátko ako právnik než začal podnikať a angažovať sa v politike. Preslávil sa autobiografiou Hillbilly Elegy, v ktorej opisuje aj chudobu, alkoholizmus a drogovú závislosť vo svojej rodine. Vystupuje proti potratom, manželstvám osôb rovnakého pohlavia, proti kontrole zbraní a americkej pomoci Ukrajine. V minulosti i počas kampane opakovane kritizoval bezdetné ženy. Jeho manželka Usha Chilukuri (38) je právnička indického pôvodu a majú spolu tri deti.
Porazené
Hilary Clinotonová (77)
V prezidentských voľbách v roku 2016 stála manželka bývalého prezidenta Billa Clintona (78) ako prezidentská kandidátka proti Donaldovi Trumpovi, ktorý vtedy voľby presvedčivo vyhral, hoci predvolebné prieskumy favorizovali jeho súperku.
Kamala Harrisová (60)
Aktuálna americká viceprezidentka má na svojom konte viacero prvenstiev. V roku 2020 bola zvolená za prvú viceprezidentku USA, rovnako sa stala prvou osobou afroamerického a ázijského pôvodu na tomto poste. Má za sebou bohatú kariéru ako právnička, generálna prokurátorka a senátorka z Kalifornie.
Po tom, ako sa prvá prezidentská debata nevyvíjala v prospech aktuálneho prezidenta Joea Bidena, sa po jeho odstúpení stala horúcou kandidátkou na post prezidentky. Za svojho viceprezidentského kandidáta si zvolila minnesotského guvernéra Tima Waltza (60). Aj keď na sponzorských daroch vyzbierala viac než jej protikandidát, nakoniec to na víťazstvo nestačilo.