4. októbra sa každoročne oslavuje Svetový deň zvierat. Vymysleli ho ekológovia, ktorí sa v roku 1931 stretli v talianskej Florencii, kde špekulovali nad tým, ako sa čo najlepšie o zvieratá starať a ako chrániť tie, ktoré ochranu potrebujú. O pomoc požiadali aj svätého Františka z Assisi, ktorý je patrónom ochrancov prírody a ktorého sviatok si presne v ten istý deň pripomína katolícka cirkev. Traduje sa, že keď Františkove kázne nechceli počúvať ľudia, prihováral sa zvieratkám, ktoré sa okolo neho zbehli v hojnom počte. Ktovie ale, čo by známy svätec povedal na to, koľko zvierat sme už ohrozili našou ľahostajnosťou a honbou na peniazmi.
Gorila nigérijská
Rovnako ako pri leopardovi škvrnitom amurskom aj jeden z poddruhov gorily – gorilu nigérijskú vážne ohrozuje pytliactvo a odlesňovanie. Na celom svete je ich podľa odhadov zrejme menej ako 300 kusov. Gorila nigérijská žije v hraničnej oblasti medzi Kamerunom a Nigériou. Nie tak dávno sa považovali za úplne vyhynutý druh, vedci a ochranári ich znovu objavili koncom 80. rokov. Tieto zvieratá je veľmi náročné odfotiť, ale pár snímok predsa len existuje.
Vráskavec obrovský
Je to najväčší živočích, aký kedy žil na tejto planéte. Má dĺžku 30 metrov a hmotnosť od 50 do 150 ton. Len hmotnosť ich jazyka sa rovná hmotnosti dospelého slona, čo je približne 2,9 tony. Žije vo všetkých oceánoch a dokáže plávať rýchlosťou až 37 km/h. Živí sa kôrovcami, ale keďže komerčný rybársky priemysel kôrovce stále intenzívnejšie loví, vráskavcovi, alebo aj modrej veľrybe, chýba hlavný zdroj potravy. V roku 1986 sa zakázal jeho lov.