Nedávno získala piaty titul majsterky sveta a dokázala, že v akrobatickom fitness stále patrí medzi absolútnu špičku. Roky driny ju vyniesli až na športový Olymp, cesta za úspechom však nebola vždy jednoduchá. Čo radí Tatiana Ondrušková (21) tým, ktorí chcú ísť v jej šľapajach?
Ako ste sa dostali k fitness a prečo vás zaujal práve tento šport?
K športu ma priviedli moji rodičia. Keď som mala 5 rokov, prihlásili ma na športovú gymnastiku do klubu GK Pavlo Trenčín. V ôsmich rokoch som sa popri gymnastike začala venovať aj detskému fitness, ktorému sa v našom meste venoval klub Fitness Gabrhel Trenčín. Gymnastiku som robila na súťažnej úrovni do dvanástich rokov. Potom som si musela zvoliť len jeden zo športov, pretože zvládať veľký objem tréningov v oboch športoch už nebolo v mojich možnostiach. Detský fitness zvíťazil z jedného dôvodu: jedným zo štyroch náradí v športovej gymnastike je kladina, z ktorej som mala od malička obrovský strach a dlhé roky som s ním bojovala, no nie príliš úspešne. V detskom fitness som videla veľký potenciál a možnosť rozvíjať svoj športový výkon a kreativitu. Do pätnástich rokov som súťažila v detských kategóriách a ako šestnásťročná som prestúpila do juniorskej a seniorskej kategórie. A je to tak až dodnes. Čiže tejto športovej oblasti sa venujem už sedemnásty rok, z čoho sedem rokov tvorí moja seniorská kariéra.
Je nejaký rozdiel medzi klasickým a akrobatickým fitness, v ktorom máte päť titulov majsterky sveta?
Fitness je podľa mňa v bežnej populácii chápaný ako celkový zdravý životný štýl, pravidelná fyzická aktivita, úroveň športovej kondície, tréning v posilňovni alebo niečo z podobného súdka. Presný názov športovej kategórie, ktorej sa venujem, je akrobatický fitness. Kategória Acrobatic fitness až do roku 2021, keď bola premenovaná, niesla názov Women’s fitness (ženský fitness) a za športovú disciplínu bola uznaná v roku 1995. Akrobatický fitness pozostáva z dvoch súťažných kôl, ktorými sú voľná zostava a porovnávanie postáv. Voľná zostava má dĺžku 1,5 minúty, počas ktorej musí súťažiaca predviesť akrobatické prvky (fliky, saltá, premety a pod.), silové prvky (stojky, výtlaky do stojky, izometrické výdrže atď.), prvky flexibility a tanečné prvky. Zostava by taktiež mala spĺňať umelecké požiadavky. Mala by prezentovať určitý príbeh, motív alebo tému. Kostým, hudba a choreografia tvoria jeden celok. A v neposlednom rade musí byť zostava doplnená vhodným showmanshipom a čistotou technického prevedenia prvkov. Druhým súťažným kolom je porovnávanie postáv. Prioritou sú symetrické telesné proporcie, zdravý vzhľad tela, primeraný svalový rozvoj a svalová separácia, doplnené o celkový estetický výzor. Počas porovnávania postáv sú všetky súťažiace na pódiu súčasne, na rozdiel od voľných zostáv, ktoré sa prezentujú jednotlivo podľa pridelených štartovných čísel. Konečný výsledok tvorí súčet bodového hodnotenia, piatich až deviatich rozhodcov z oboch súťažných kôl.
Musí byť na súťaženie v akrobatickom fitness nejaký špeciálny predpoklad? Napríklad stavba tela a podobne?
Na rozdiel od iných kategórií v IFBB (International Fitness and Bodybuilding Federation), akými sú napríklad bikini fitness, body fitness, wellness fitness,... zahŕňa akrobatický fitness voľnú zostavu a práve preto, nechcem povedať, že sa nedá, ale len veľmi ťažko (bez gymnastickej minulosti) sa s ním dá začať v období puberty alebo neskôr. Keďže akrobatický fitness obsahuje náročné gymnastické prvky, tak si vyžaduje, ako aj športová gymnastika, skorú športovú špecializáciu. Čo sa týka predpokladov stavby tela, určite bude mať pre tento šport väčšiu predispozíciu mezomorfný somatotyp. Čiže atletický typ postavy so širšími ramenami, úzkym pásom, adekvátnou symetriou postavy a schopnosťou rýchlo naberať svalovú hmotu (bez veľkého množstva tukového tkaniva). Vždy však hovorím, že akýkoľvek somatotyp človeka dokáže dostať svoje telo do súťažnej formy, rozdiel bude len v tom, koľko úsilia, času a tvrdej práce to bude stáť. Jediné, s čím nevieme pracovať, je dĺžka, hrúbka kostí a stavba kostry.
Tento šport musí byť určite finančne náročný. Máte doma podporu rodiny?
Vždy tvrdím a vždy aj budem tvrdiť, že nemať doma zázemie, aké mám a podporu svojej rodiny, tak by som ani zďaleka nebola tam, kde som. Moji rodičia ma už od malička viedli k zdravému životnému štýlu, každodenne ma vozili na tréningy, po víkendoch so mnou jazdili na súťaž a taktiež ma vždy vedeli pochváliť, pokarhať, ale aj naviesť na správny smer. Chcela by som spomenúť jeden moment, ktorý mi utkvel v pamäti a neustále si ho pripomínam. Mala som asi osem rokov, mamina ma viezla na gymnastický tréning a ja som z nejakého svojho rozmaru povedala: „Mami, ale mne sa dnes nechce trénovať, nejdeme domov?“ A moja mamina promptne odpovedala: „No ale takto to v športe nefunguje, že makáš, len keď sa ti chce. Buď trénuješ, alebo netrénuješ, nič medzi tým.“ V tomto prípade bolo dohovorené a ja som s odutou tvárou cupitala na tréning. Vtedy som ani len netušia, aký dôležitý bol tento moment pre moju nasledovnú športovú kariéru. Taktiež ak sa bavíme o finančnej stránke, akrobatický fitness nie je športom, ktorým by sa dalo uživiť, a bez finančnej podpory rodiny by som určite nemohla súťažiť na vrcholovej úrovni. Nemôžem zabudnúť spomenúť aj to, že veľkou oporou je mi môj priateľ. Sám sa venuje kulturistike a vie, čo to všetko predstavuje, vždy sa však vieme navzájom podržať. Počas prípravy, ktorá trvá vždy cca 5-6 mesiacov, musím na 100 % dodržiavať stravu a takmer každodenne trénovať. Práve preto nemôžeme hocikedy ísť na večeru do reštaurácie alebo sa len tak rozhodnúť, že ideme na víkend preč. Všetko musí byť vopred naplánované v dostatočnom predstihu. Úžasný je aj v tom, že ma vie vždy rozveseliť, a keď vidí, že mám toho viac než dosť, pomáha s chodom domácnosti.
Akým spôsobom získavate sponzorov?
Keďže akrobatický fitness je neolympijský šport, s nie až takou početnou diváckou kulisou, získať sponzorov len z toho, že sa stanete majstrom sveta, je veľmi ojedinelé. V súčasnosti zaujíma sponzorov viac váš vplyv na sociálnych sieťach než dosiahnuté výsledky, samozrejme, existujú aj výnimky. Mne sa minulý rok podarilo podpísať spoluprácu so športovou značkou BioTechUSA, za ktorú som veľmi vďačná, poskytuje mi skvelú podporu v športovej príprave.
Je na Slovensku dostatočné povedomie o tomto športe?
Myslím si, že nie je. Akrobatický fitness je nádherný a zároveň náročný šport. A ako som spomínala, je to stále neolympijský šport. Dnes sa na Slovensku aj celosvetovo tešia väčšej obľube (spomedzi kategórií IFBB) kategórie bikini fitness, fit model atď., kde súťažiace len pózujú bez voľnej zostavy. Akrobatický fitness je najnáročnejšou kategóriou, práve pre náročnosť skĺbenia symetrickej, svalovo adekvátne rozvinutej postavy s primeranou definíciou svalstva, gymnastickej zostavy a tvrdej diéty. Počet súťažiacich býva nižší práve pre potrebu skorej špecializácie v športe.
Ako vyzerá váš typický deň? Kedy máte tréningy, čo jete a podobne?
Príprava na súťaž v akrobatickom fitness je veľmi náročný a detailný proces, ktorý človeku zaberie neskutočné množstvo času, každý deň. Tréningová časť prípravy zahŕňa nácvik voľnej zostavy, gymnastické tréningy, hypertrofické tréningy, tréningy pózingu, kardio tréningy, kondičnú a mentálnu prípravu. A toto všetko je doplnené o kvalitnú regeneráciu, presnú a každodennú prípravu stravy a dôkladne nastavenú suplementáciu doplnkov výživy. Môj tréningový proces sa celý uskutočňuje v klube UNITY Academy. Počet a skladba tréningových jednotiek sa počas týždňa mení v závislosti od obdobia športovej prípravy a času zostávajúceho do vrcholu sezóny. K príprave na súťaž v akrobatickom fitness patrí aj každodenná príprava stravy a váženie jednotlivých surovín. Denný kalorický príjem a taktiež príjem makroživín je presne nastavený. Mojimi dlhoročnými trénermi sú Marianna Kollárová a Tomáš Kollár, s ktorými sme každodenne v kontakte, a riešime prípadné zmeny v príprave. Neoddeliteľnou súčasťou mojej prípravy je aj mentálna príprava pod vedením koučky Xénie Hankovej, s ktorou spolupracujeme už siedmy rok. Vďaka jej vedeniu, NLP technikám a práci s podvedomím sa cítim na súťažiach sebaisto a vypäté situácie dokážem zvládať v pokoji. Moje dni sa počas prípravy menia, ale jeden z nich môže vyzerať napríklad takto: Ráno vstanem spravím si dýchacie cvičenia a idem si nachystať raňajky. Po raňajkách si pobalím všetko potrebné. Osobitne si zbalím jedlo na celý deň (ktoré si nachystám buď deň vopred alebo ráno) a doplnky výživy. Odchádzam na prvý tréning voľnej zostavy, ten väčšinou trvá 1,5 až 2 hodiny. Následne zostávam v klube a buď mám pár osobných tréningov s klientami, alebo trénujem deti. Poobede absolvujem druhú tréningovú jednotku, a to hypertrofický tréning v posilňovni (cca 1,5 hodiny), po tréningu si prejdem nácvik súťažného pózingu. Potom moje kroky smerujú na nejaký druh regenerácie alebo na sedenie u mentálnej koučky. Večer prídem domov, uvarím si večeru a podľa potreby riešim buď povinnosti do školy, alebo v domácnosti.
Študovali ste šport aj v škole?
Momentálne študujem na Masarykovej univerzite v Brne odbor osobný a kondičný tréner. Túto jar dokončujem svoje bakalárske štúdium a plánujem pokračovať naďalej v magisterskom štúdiu. Som veľmi vďačná za podmienky, ktoré mi FSpS MUNI poskytuje a že mi počas športovej prípravy vždy poskytli možnosť individuálneho študijného plánu. Som rada, že to, čo študujem, dokážem aplikovať aj do praxe, a tak posúvať svoj športový výkon neustále vyššie. Tiež som osobnou trénerkou v klube UNITY Academy, kde sa venujem aj gymnastickej príprave detí, a vďaka nadobudnutým vedomostiam môžem svoje služby neustále posúvať o úroveň vyššie.
Čo vnímate ako svoj najväčší úspech?
Počas seniorskej kariéry sa mi podarilo získať 5 titulov majsterky sveta žien, 4 tituly majsterky sveta junioriek, 1 titul majsterky Európy v ženskej kategórii a 3 tituly majsterky Európy v juniorskej kategórii. Samozrejme, každý titul so sebou nesie špeciálny príbeh, prekážky, tvrdú prácu a odriekanie. Preto si každý jeden úspech nadovšetko vážim a myslím si, že ich hodnotu som si začala uvedomovať až prednedávnom. Pravdou však je, že najvýznamnejšie sú pre mňa tituly majsterky sveta žien. Na zisk toho prvého asi nikdy nezabudnem. V tom čase som mala len šestnásť rokov a na majstrovstvá sveta som išla ako nováčik. Mojím snom bolo dostať sa do finálovej šestky. Na súťaž som išla s obrovskou pokorou, pretože zvyšok štartovného poľa boli ženy (aj o 16 – 19 rokov staršie odo mňa), ktoré mali už nejaké úspechy za sebou. Dokonca niektoré z nich boli mojimi športovými vzormi. Pamätám si však ten pocit a myšlienku niekde vzadu v hlave, ktorá hovorila: „A čo ak to vyhráš? To by bola sranda.“ A tak sa aj stalo. Bolo to neskutočné a obrovskú hodnotu tomuto víťazstvu pridala skutočnosť, že šampionát sa konal v Bratislave a celá moja rodina, tréneri a kamaráti mohli prežiť tento moment so mnou. Ďalším titulom, ktorý si nesmierne vážim, je zisk zlatej medaily na majstrovstvách sveta v roku 2022 z Južnej Kórey. Myslím si, že to bol šampionát s najlepšou organizáciou a atmosférou, aký som kedy zažila. A práve odtiaľ som si priniesla nezabudnuteľné spomienky. No a nedá mi nespomenúť najčerstvejší titul majsterky sveta, ktorý som získala v decembri 2024 v Tokiu. Počas roka 2024 som bojovala s viacerými zdravotnými problémami, ktoré bolo treba neodkladne riešiť, a celú prípravu veľmi sťažovali. Vedela som, aké prekážky som musela prekonať a zdolať, aby som sa na majstrovstvá vôbec dostala, a preto som sa na vyhlasovaní výsledkov neubránila slzám.
Akú vysnenú métu máte ešte pred sebou?
Momentálne je mojou vysnenou métou úspešne ukončiť bakalárske štúdium a dostať sa na magisterské (úsmev). No a neskôr sa uplatniť v športovom svete ako trénerka. Prispieť k rozvoju povedomia o akrobatickom fitness, nielen na Slovensku. Byť šťastná a zdravá. A pokiaľ mi to zdravie dovolí, tak by som nejaký ten titul či dva z majstrovstiev sveta ešte veľmi rada obhájila.
Aký je váš odkaz dievčatám, ktoré by sa chceli venovať tomuto športu? Čo je dôležité a na čo si treba dávať pozor?
Tento šport treba robiť od srdca a s láskou, pretože na pódiu je to vždy poznať. Je to neskutočne tvrdá drina a roky odriekania, ale ten pocit, že ste to dotiahli až na súťažné pódium, stojí za to. Netreba sa nechať odradiť prvým neúspechom, ale pracovať na sebe ďalej. Veľký pozor si treba dať na výber trénera. V súčasnosti máme dostupné obrovské množstvo kvalitných informácií, vďaka ktorým sa dá aj vrcholový šport robiť zdravšie. Strata menštruačného cyklu počas niekoľkých mesiacov, poruchy príjmu potravy alebo syndróm relatívnej energetickej nedostatočnosti by v športe nemali byť tolerované ani na tej najvyššej úrovni tohto športu. Áno, je to tenký ľad, po ktorom sa vrcholové športovkyne hýbu, ale každý problém má svoju príčinu a buď ľahšie, alebo zložitejšie riešenie. Tento šport vás však vie naučiť nekompromisnej disciplíne a cieľavedomosti, treba si len dávať pozor na tmavé zákutia, vyhodnocovať informácie, ktoré sa k vám dostanú, a ísť si za svojím snom.
Čo o nej (ne)viete
Meno: Tatiana Ondrušková
Vek: 21 rokov
Miesto narodenia: Ilava
Miesto, kde žijem: Trenčín
Obľúbená hudba: Asi nedokážem presne vymedziť žáner, pretože každú chvíľu počúvam niečo iné.
Obľúbené motto: Pracuj tvrdo v tichosti, nechaj svoj úspech hovoriť za seba.
Šport, ktorému sa venujem: akrobatický fitness
Šport, ktorému by som sa chcela venovať: Milujem snoubording, v posledných rokoch som si obľúbila cestnú cyklistiku a vždy som chcela skúsiť atletiku (šprint, skok do diaľky, beh cez prekážky). Občas ľutujem aj to, že som tak skoro skončila so športovou gymnastikou.
Odkaz fanúšikom a čitateľom:
Chcem sa v prvom rade poďakovať všetkým ľuďom, ktorí akokoľvek prispeli alebo sa podieľali na mojej športovej kariére. Odkaz pre všetkých čitateľov by som zhrnula pár vetami. Viem, že žijeme v rýchlej dobe a všetci máme kopu povinností, no zároveň máme aj dostupné veľké množstvo informácií na to, aby sme vedeli, ako je zdravá, vyvážená strava a fyzická aktivita pre nás dôležitá. Obetujme preto aspoň pár minút či hodín do týždňa sami sebe a možno si o pár rokov poďakujeme, pretože správna výživa, pravidelný pohyb a adekvátny odpočinok dokážu výrazne ovplyvniť kvalitu aj dĺžku nášho života. A pamätajte, aj pár minút je viac ako nič.
Toto sa jej podarilo
5 titulov majsterky sveta žien
4 tituly majsterky sveta junioriek
1 titul majsterky Európy v ženskej kategórii
3 tituly majsterky Európy v juniorskej kategórii
Zdroj foto: foto archív Tatiana Ondrušková