Hovorí sa, že pohľadom do očí možno človeku nazrieť do duše. Ak svoju pozornosť zameriate na zreničky, môžete sa podľa vedcov mnohé dozvedieť. Hoci aj to, čo sa práve deje v mozgu danej osoby. Čo teda dokážu zreničky prezradiť?
Normálne sa zreničky človeka prirodzene rozšíria v prostredí so slabým osvetlením, aby do oka prenikalo viac svetla. V novej štúdii však vedci uviedli, že zreničky človeka sa rozšíria aj vtedy, keď sa sústredí na úlohy. Zistili najmä, že čím viac sa oči človeka počas úlohy rozšírili, tým lepšie skončil v testoch merajúcich jeho pracovnú pamäť.
Pamäť a oči
Pracovná pamäť je jednou z výkonných funkcií mozgu. Je to zručnosť, ktorá umožňuje ľuďom spracovávať informácie bez toho, aby stratili prehľad o tom, čo robia. Z krátkodobého hľadiska umožňuje pracovná pamäť mozgu dokončiť okamžitú úlohu, ako je naplnenie umývačky riadu. Z dlhodobého hľadiska pomáha mozgu rozhodnúť sa, akú informáciu uložiť na budúce použitie, napríklad či bude potrebné viac čistiaceho prostriedku do umývačky.
Vedci z Texaskej univerzity v Arlingtone vedeli, že pracovná pamäť sa medzi jednotlivcami značne líši, zatiaľ však netušia prečo. Uskutočnili preto experiment, aby zistili, či je veľkosť zreničiek človeka dobrým indikátorom pracovnej pamäte.