Hovorí sa, že fanúšikovia parašutizmu sú vraj vo svojej podstate veľkí dobrodruhovia. Odjakživa sa snažia prekonávať sami seba a spoločne aj rekordy, ktoré dosiahli ich predchodcovia. Boli sme toho svedkami aj počas uplynulých dní, keď sa 30 odvážlivcov stretlo v českých Klatovoch, aby sa pokúsili prekonať rekord v hromadnom zoskoku padákom a vytvorení krásnych obrazcov na oblohe.
Slovenskí parašutisti sa od 4. do 7. augusta rozhodli pokoriť viac ako 11-ročný rekord v najväčšej formácii chytenej vysoko nad hlavami divákov. „Aktuálny rekord sa datuje do roku 2012, keď sa 30 parašutistov stretlo v predpísanej formácii nad letiskom Slavnica pri Dubnici nad Váhom,“ prezradil pre Nový Čas Nedeľa jeden z organizátorov Jozef Just.
V tieni tragédie
Toto podujatie však bolo poznamenané aj jednou veľmi smutnou udalosťou, na ktorú priaznivci parašutizmu spomínajú s veľkým smútkom a bázňou. „Snaha o prekonávanie rekordov utrpela hlbokú ranu a prakticky sa zastavila, keď sa 20. augusta 2015 zrazili dve lietadlá s 38 parašutistami na palube, ktorí nacvičovali práve prekonanie ďalšieho rekordu. Tragická nehoda pripravila o život troch špičkových parašutistov a všetkých štyroch pilotov lietadiel,“ povedal nám Jozef Just.
Nič nepodcenili
V septembri minulého roka však ovládla mladých parašutistov túžba prekonať starý rekord a posunúť métu hraníc v parašutizme v kategórii G-2-C-2 opäť o čosi vyššie. No skúsenosti sú v tomto prípade kľúčové, preto sa organizácie pokusu o prekonanie rekordu zhostili ostrieľaní parašutisti s dlhoročnými skúsenosťami a znalosťami techniky zoskokov veľkých formácií.
Ako sme sa dozvedeli, taktovku si zobral do rúk Ján Oravec a prezident Slovenského národného aeroklubu Miroslav Gábor. Spolu so svojím tímom viedli zimnú prípravu budúcich účastníkov vo forme teoretických školení.
Tvrdá príprava
Parašutisti potom absolvovali aj tréningové hodiny vo veternom tuneli v Liptovskom Mikuláši a následne si každý z nich vyskúšal niekoľko desiatok prípravných zoskokov. Počas týchto tréningov nadobúdali nové skúsenosti a takisto museli preukázať, že tie, ktoré už majú, sú dostatočné na zaradenie do rekordnej zostavy.
Ako sme sa dozvedeli, z parašutistov bol napokon vytvorený 48-členný tím, ktorý sa skladal zo 6 žien a 42 mužov. Tí sa v rôznych obmenách pokúšali o prekonanie rekordu.
„Vybraní parašutisti sú nadšenci, ktorí si šport hradia z vlastných zdrojov, avšak z pohľadu skúseností o nich môžeme hovoriť ako o profesionáloch,“ vysvetlil pre Nový Čas Nedeľa člen organizačného tímu Jozef Just s tým, že o nový rekord sa pokúšali parašutisti s počtom zoskokov od 200 až po 9000. „Mnohí s celoživotnými skúsenosťami z domova aj zo zahraničia,“ dodal.
Podpora aj zo sveta
Povzbudzujúcou správou je, že legendy slovenského, ale aj svetového parašutizmu si všimli toto sympatické slovenské snaženie a slovenských parašutistov v pokuse o prekonanie rekordu podporili formou povzbudzujúcich odkazov.
Prvá rekordná formácia, o ktorú sa tím pokúšal, bola nastavená na 35 parašutistov. „Takéto veľké formácie je potrebné skákať z viacerých lietadiel naraz. Z tohto dôvodu bolo zvolené práve letisko v Klatovoch, ktoré má s podobnými zoskokmi najväčšie skúsenosti v Európe,“ prezradil nám Jozef Just s tým, že slovenskému tímu boli k dispozícii dve lietadlá Short SC.7 Skyvan, ktoré znalci vďaka ich vzhľadu prezývajú aj „škatuľa od topánok”. Ale práve tieto lietadlá sú ideálne na skupinové zoskoky, každé z nich totiž odvezie až 24 parašutistov.