Ako udržať obličky v dobrej kondícii?

Tipy, ktoré vám môžu zachrániť zdravie
(Zdroj: Pixabay )

Všimli ste si, že v mesiaci marec sa častejšie hovorí o tom, aké je dôležité, aby v našom organizme správne fungovali obličky? Je to preto, že druhý marcový štvrtok si každoročne pripomíname Svetový deň obličiek a my pre vás tiež máme zopár dobrých rád, ako udržať tento náš dôležitý vnútorný orgán v čo najlepšej kondícii.

Svetový deň obličiek každoročne vyhlasujú Medzinárodná federácia pre ochorenia obličiek a Medzinárodná nefrologická spoločnosť. Deje sa tak už 20 rokov a na celom svete sa pri tejto príležitosti koná množstvo zaujímavých podujatí. Okrem prednášok a rýchlotestovania pre ľudí sa nájdu napríklad aj zumba maratóny v Malajzii.
To všetko má verejnosť upozorniť napríklad aj na to, že zlyhávanie obličiek v počiatočnom štádiu nebolí. Človek môže dokonca stratiť až 90 percent funkcie obličiek bez toho, aby mal akékoľvek nepríjemné príznaky. Ak sa však problém s obličkami nerieši, môže to mať fatálne následky – zlyhanie srdca, opuch pľúc, kŕče či bezvedomie. Zdravé obličky totiž fungujú ako filter krvi, dokážu nás zbaviť toxínov, regulujú soli a tekutiny a okrem toho udržiavajú v norme aj krvný tlak.

 


Príznaky ochorenia
Príznaky ochorenia obličiek sa líšia v závislosti od typu ochorenia a jeho závažnosti. Niektoré z najčastejších príznakov sú však napríklad opuch nôh, rúk alebo tváre, čo je spôsobené hromadením tekutiny v tele, pretože obličky ju nedokážu odstraňovať. Ak vás trápi aj veľká únava, tiež to môže signalizovať problém v tejto oblasti, obličky totiž produkujú hormón, ktorý stimuluje tvorbu červených krviniek. A keď nefungujú správne, môže sa objaviť anémia, ktorá vedie k únave. Poškodenie obličiek môže spôsobiť aj prenikanie krvi do moču či zmeny vo frekvencii a množstve močenia. Môžete cítiť bolesť v chrbte, bruchu a pripojiť sa môže aj svrbenie pokožky, pretože obličky pomáhajú odstraňovať z tela odpadové látky, ktoré pri hromadení v tele dráždia pokožku.

 


Chorých je veľa
Každý desiaty človek na svete má choré obličky, pričom sa nedá presne určiť, či ochorenie postihuje viac mužov alebo ženy. V súčasnosti je však ochorenie obličiek 8. hlavnou príčinou smrti. Ak sa to nebude riešiť, predpokladá sa, že do roku 2040 bude 5. hlavnou príčinou smrti. Dobrou správou však je, že v súčasnosti už máme dostatok špecializovaných lekárov, prístrojov aj moderných metód na diagnostiku a liečbu. Čím skôr je ochorenie obličiek diagnostikované, tým jednoduchšia je liečba a tým nižšie je riziko výskytu ďalších ochorení. 

 


Prevencia je dôležitá
Lekári upozorňujú, že ani v tomto prípade sa rozhodne nesmie podceňovať prevencia. A navyše keď vyšetrenie obličiek vôbec nebolí. Potvrdilo nám to aj Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré odporúča dbať na zopár faktorov, ktoré môžu významne ovplyvniť fungovanie našich obličiek. „Odborníkmi odporúčané preventívne faktory na udržanie si správnej funkcie obličiek sú: obmedzenie fajčenia, kontrola krvného tlaku, primeraná hmotnosť, konzumácia potravín bez umelých chemických prísad, dodržiavanie pitného režimu, pohyb, obmedzenie príjmu alkoholu a liekov. Jedným z najefektívnejších preventívnych opatrení však zostáva preventívna prehliadka, ktorá je bezbolestná, rýchla a najmä dokáže ochorenie odhaliť včas a včasnou efektívnou liečbou ho spomaliť alebo zabrániť jeho progresu,“ pripomína Národné centrum zdravotníckych informácií.

 

Smutné štatistiky pre ženy
Na chronické ochorenie obličiek trpí až 195 miliónov žien na celom svete a každoročne ich na chronickú chorobu obličiek zomiera až 600-tisíc.
 
5 tipov pre zdravé obličky
Jedzte fazuľu, cviklu, zeler, brusnice a maliny.
Pite počas celého dňa dostatok vody.
Hýbte sa a zhoďte prebytočné kilá.
Nepreháňajte to s liekmi.
Nezabúdajte na preventívne kontroly.
 
Vedeli ste?
-       Obličky sú párový orgán v tvare fazule.
-       Každá oblička sa skladá z približne milióna nefrónov, mikroskopických filtrov.
-       Od správnej funkcie obličiek závisia ďalšie orgány ľudského tela.
-       Obličky majú úžasnú schopnosť regenerovať sa. Ak sú poškodené, napríklad v dôsledku infekcie alebo zranenia, dokážu sa samy opraviť. 


Zdroj foto: Pixabay

Zdravie

Socialne siete