Bratislavská mestská plaváreň oslávi 50. narodeniny

Bratislavská mestská plaváreň oslávi 50. narodeniny
Pasienky preslávili slovenské plávanie!
(Zdroj: Pixabay )

Plavci i milovníci vodných športov majú v týchto dňoch dôvod na oslavu. Na bratislavských Pasienkoch sa po náročnej rekonštrukcii otvára 50-metrový bazén, v ktorom plávali generácie najlepších plavcov a športovcov, a ktorý je zároveň aj známou pamätihodnosťou mesta. V marci toto obľúbené športovisko oslávi už 50. narodeniny od svojej kolaudácie.

Mestská plaváreň na Pasienkoch je dobre známa nielen obyvateľom hlavného mesta, ktorí ju desaťročia využívali na rekreáciu i šport, ale celému Slovensku. Veď v jej dlhom – päťdesiatmetrovom bazéne trénovali generácie našich najlepších plavcov, spomeňme len Martinu Moravcovú či Marcela Géryho,  a samozrejme aj desiatky ďalších úspešných slovenských  športových reprezentantov. V jej priestoroch sa konali stovky šampionátov, žiaľ, zub času sa podpísal aj na tomto ikonickom športovisku.


V novom šate
Preto v roku 2023 začala mimoriadne potrebná rekonštrukcia mestskej plavárne, aby sa opäť premenila na športovisko s parametrami i vizuálom hodným 21. storočia. Pôvodne bola zamýšľaná komplexná rekonštrukcia bazénovej technológie, ktorá sa mala obnoviť po päťdesiatich rokoch nepretržitej prevádzky. Rozsah rekonštrukcie sa nakoniec musel viacnásobne zväčšiť, a tak sa rekonštrukcia predĺžila. Čakanie sa však vyplatilo.
Verejnosť dostane možnosť zaplávať si na vynovenej plavárni už 15. marca. Ešte predtým ho ako prvé otestovali začiatkom marca športové kluby. Obľúbený bazén však čaká koncom marca aj oslava 50. rokov od kolaudácie, teda oficiálneho zrodenia tohto športoviska, v rámci ktorej prebehne aj 24-hodinový plavecký maratón.


Zaslúžená obnova
V pôvodnom zámere bola spočiatku len obnova povrchov a inštalácia štrbinového žľabu, napokon však bolo potrebné vymeniť všetky podkladové vrstvy, prívody a rozvody podlahového vykurovania a až následne položiť novú dlažbu a štrbinový žľab. „Kvôli rešpektovaniu zodpovedného technologického postupu, ako napríklad zrenie podlahového betónu, bola táto fáza rekonštrukcie časovo náročná. Zvýši sa tým komfort návštevníkov plavárne, zároveň získala aj nový, čistejší a estetickejší vzhľad, keďže sme mali možnosť odstrániť mnohé vizuálne ruchy,“ vysvetlil pre Nový Čas Nedeľa riaditeľ STaRZ Ladislav Križan.
Keďže budova je pamätihodnosťou mesta, rekonštrukcia síce prebiehala v súlade s modernými trendmi, ale zároveň v duchu zachovania pôvodného zámeru autora Kamila Kosmana, na čo dohliadal jeho syn, architekt René Kosman. Nie všetko však bolo jednoduché. Stav, v ktorom sa plaváreň nachádzala bol na mnohých miestach havarijný. Mnohé z pôvodných prvkov, napríklad drobnú mozaiku nebolo možné zachrániť v celom je rozsahu. Zachované časti, ktoré budú môcť návštevníci obdivovať si vyžiadali stovky hodín odbornej reštaurátorskej činnosti.


S výhľadom
Obnovou prechádzajú aj šatne a vnútorné priestory plavárne, napríklad respírium, na novom mieste je aj pokladňa. Návštevníci ju po novom nájdu na prvom poschodí. Na výmenu čakajú ešte viaceré okenné tabule nad bazénom, naopak, návštevníkom sa otvoril po výmene spodných okien výhľad na terasu a zeleň. Citlivo sa podarilo zakomponovať aj lavičky v okolí bazéna, zmizli rušivé nápisy či športové vybavenie, ktoré sa pôvodne skladovalo pri bazéne.
Skutočné srdce plavárne je však pred zrakmi návštevníkov schované v podzemí. „Len málokto tuší, že pod bazénom, v ktorom sa pláva, je aj ďalší bazén,“ prezradil Ladislav Križan. Tento  bazén je nádržou, ktorá slúži na prečerpávanie vody. Tá sa zároveň ohrieva, filtruje a čistí. Vďaka novej modernej technológii je možné znova využiť až 70 percent vody, ktorá dosahuje špičkovú kvalitu. Jedinečný je aj filtračný systém, ktorý na rozdiel od minulosti riadi plne počítač.


Športová budúcnosť
Súčasťou mestskej plavárne je aj menší, 25-metrový výukový bazén. Práve v ňom odplávali svoje prvé metre celé generácie bratislavských detí. Hoci je o čosi mladší, i jeho stav si už vyžadoval rekonštrukciu, ktorá práve v jeho priestoroch prebieha. „Aj tento bazén potreboval veľkú obnovu, zatekala nielen strecha ale aj bazénové teleso,“ vysvetlil riaditeľ STaRZ. „Po rekonštrukcii budú oba bazény zladené aj vizuálne, a do budúcnosti ich chceme prepojiť, aby sa medzi nimi dalo prejsť suchou nohou, čo je podmienkou aj pre konanie mnohých plaveckých súťaží.“
Otvorením plavárne pre verejnosť sa však obnova ikonickej pamiatky ani zďaleka nekončí. V zlom stave je aj exteriér celého komplexu, zásahy potrebujú strechy, vonkajšie mozaiky i okolie. Všetky tieto práce závisia od dostatku financií, takže kompletná rekonštrukcia celého plaveckého komplexu si vyžiada ešte viacero rokov.
 
Skladačka s fotkami


Bazén
Päťdesiatmetrový bazén je pre prípravu špičkových reprezentantov nevyhnutnosťou. Neslúži však len plavcom, ale aj skupinovým vodným športom či synchronizovanému plávaniu. Zaujímavosťou je, že samotné napúšťanie bazénu trvá až desať dní. Pri bazéne boli vymenené štartovacie bloky a v rámci rekonštrukcie sa zjednotila farebnosť okrajov bazéna.


Hľadisko
Premenou prešla aj tribúna, z ktorej po rekonštrukcii zmizli modré plastové sedadlá. Veľkoformátová dlažba má špeciálnu protišmykovú úpravu, ktorá poskytne športujúcim i divákom bezpečnejší pohyb. Zároveň hľadisko poslúži ako oddychová a prípravná zóna pre športovcov. Diváci budú mať za chrbtom umiestnenú špeciálnu protihlukovú stenu, ktorá zlepší akustiku haly.


Terasa
Návštevníci plavárne sa môžu tešiť na teplejšie mesiace v roku. Pri bazéne bude zrekonštruovaná aj terasa, na ktorej bude možné relaxovať s výhľadom na zeleň. Ďalšie fázy rekonštrukcie mestskej plavárne počítajú aj s dobudovaním vonkajšieho päťdesiatmetrového bazénu s desiatimi plaveckými dráhami.


V podzemí
Srdcom každej plavárne je technológia a zariadenia, ktoré sú pred zrakmi dobre ukryté. Od ich správneho fungovania však závisí, či sa dá bazén používať. V podzemí sa voda ohrieva, čistí, filtruje, prečerpáva ale aj ošetruje. Vďaka novým technológiám je predpoklad, že na výrobu bazénovej vody sa po novom spotrebuje menej chémie, klesne aj spotreba elektriny a odpadovej vody. Pribudli i nové merače.
Zaujímavosťou prečerpávacieho bazénu je mimoriadne dobrá akustika, ktorú by ocenil nejeden hudobník.


Interiér i umenie
Mestská plaváreň Pasienky nie je zaujímavá len po technickej stránke, v jej priestoroch možno nájsť viacero umeleckých diel, ktoré počas rekonštrukcie prešli tiež odborným ošetrením a v niektorých prípadoch ich bolo potrebné doslova zachrániť spod mnohých vrstiev neodborného náteru. Návštevníci tak budú mať možnosť opäť vzhliadnuť vzácny kubánsky mramor, pôvodnú kachličkovú výzdobu či základný kameň celej stavby, tak ako ich pôvodne zamýšľali autori Ing. arch. Alfréd Németh, Ing. arch. Kamil Kosman a architekt Karol Blažej. Pôvodná realizácia interiérov bola v réžii Ústredia umeleckých remesiel Bratislava.


V sieni slávy
Novinkou na mestskej plavárni bude aj sieň slávy, ktorá poslúži návštevníkom na oboznámenie sa s bohatou minulosťou plavárne, najznámejšími športovcami, ktorí na nej pôsobili i s rekordami, ktoré sa podarilo v olympijskom bazéne dosiahnuť.


Bohatá  minulosť Pasienkov
Jediný bratislavský bazén olympijských parametrov je súčasťou veľkého športovo - rekreačného areálu o veľkosti menšieho mesta, ktorý sa rozprestiera od jazera Kuchajda až po zimný štadión Ondreja Nepelu. Areál vznikal postupne od 40. rokov 20. storočia, kedy územie bolo perifériou mesta s poľami rozprestierajúc sa za radom výstavby na Vajnorskej ulici. Takým miestom bolo aj pole za ikonou bratislavského funkcionalizmu - obytným súborom Nová doba od architektov Fridricha Weinwurma a Ignáca Vécseia.
Plaváreň na Pasienkoch, vôbec prvú samostatne postavenú krytú športovú plaváreň na území Bratislavy začal navrhovať architekt Kamil Kosman už v roku 1962. Bazén mal slúžiť predovšetkým športovým účelom a jeho súčasťou bolo aj hľadisko pre 750 divákov pre sledovanie športových plaveckých disciplín.
Po zmenách sa projekt začal realizovať až v roku 1967 a sprístupnená verejnosti bola až v roku 1974. Budova má tradične modernisticky modelovanú kompozíciu, kde horizontálna podnož tvorí technické a spoločenské zázemie plavárne, z vystupuje do výšky samotná hala s bazénom.
Konštrukcia strechy je uložená pozdĺžne, aby dlhšie steny ostali voľné a umožňovali veľkoplošné zasklenie a presvetlenie interiéru. V 80. rokoch sa realizovala prístavba, ktorej súčasťou je tréningový 25 metrový bazén a mestská sauna, ktorá obohatila mestskú kúpeľnú tradíciu. Za plavárňou je dodnes priestorová rezerva pre rozšírenie o letné kúpalisko.


Marcel Géry
Jedným zo špičkových plavcov, ktorí majú bohaté spomienky na plaváreň na Pasienkoch je aj rodák zo Smoleníc Marcel Géry, ktorý 15. marca oslávili okrúhle 60. narodeniny. Bol účastníkom Moskovskej olympiády v roku 1984 za Československo a po emigrácii v tíme Kanady súťažil na v roku 1992 na olympiáde v Barcelone.
V polohovej štafete Kanady na OH 1992 v Barcelone - spoločne s Tewksburym, Clevelandom a Clarkom - prispel svojím podielom na delfinárskom úseku (motýlik) k zisku bronzu. Počas pôsobenia v ČSSR sa trojnásobný juniorský majster Európy zo švédskeho Skövde v roku 1980 medaily na vrcholnej súťaži dočkal na ME – v Sofii 1985 bol tretí na 100 m motýlik.
Päťkrát získal bronz na „trucolympiáde“ – súťaži Družba 1984 v Moskve, ktorá mala byť pre športovcov zo socialistických krajín náhradou za neúčasť na olympiáde v Los Angeles. Aj táto trpká skúsenosť prispela k jeho neskoršej emigrácii. Odhodlal sa k nej krátko po úspešných MS 1986 v Madride, kde skončil na 200 m motýlik štvrtý (37 stotín od medaily), na polovičnej trati šiesty a na kraulovej dvojstovke piaty.
Géry emigroval z dovolenky v Juhoslávii, na ktorej bol aj s partnerkou za odmenu za úspešný šampionát. Kanadské občianstvo dostal v decembri 1989, takže o štart na OH v Soule prišiel. V krátkom bazéne utvoril pred zavedením oficiálnych svetových rekordov najlepšie svetové výkony na 50 i 100 m motýlik. Zvíťazil na Hrách Commonwealthu 1990, ale zlatým klincom jeho kariéry bol olympijský bronz v Barcelone. Dnes žije pri Toronte.


Martina Moravcová
Najlepšia plavkyňa v histórii Slovenska bola jednou z najúspešnejších plavkýň sveta vo svojej ére. Spolu získala 67 medailí na vrcholových podujatiach – 2 z olympijských hier, 22 z majstrovstiev sveta a 43 z majstrovstiev Európy. Počas svojej kariéry prekonala 3 svetové, 16 európskych a 207 slovenských národných rekordov. Vrcholom jej kariéry je zisk dvoch strieborných medailí na Letných olympijských hrách v Sydney v roku 2000.
Slovensko, resp. Česko-Slovensko reprezentovala na piatich olympiádach v rade – v Barcelone 1992, Atlante 1996, Sydney 2000, Aténach 2004 a v Pekingu 2008. Je rekordnou šesťnásobná víťazkou ankety Športovec roka.
 


Zdroj foto: Pixabay

Téma dňa

Socialne siete