Veľké upratovanie pred sviatkami je v našich končinách tradíciou. Hoci každý, kto svoju domácnosť udržiava v čistote a poriadku, zvládne „vianočné gruntovanie“ bez problémov, odborníci majú šikovné rady, ako vybaviť vždy všetko tak, aby upratovanie nepredstavovalo zbytočne úmornú prácu bez jasného výsledku.
Aj keď sú vianočné sviatky oslavou lásky a pokoja, mnohí sú z ich príprav poriadne vystresovaní. Ak ste si opäť raz vysnívali Vianoce ako z rozprávky, je najvyšší čas všetko v domácnosti upratať, vyčistiť, skontrolovať a pripraviť na varenie, pečenie a oslavovanie s najbližšími. Aby vás nepoložila únava, stres a nebodaj aj nejaká choroba skôr, než zapálite poslednú adventnú sviečku, vyskúšajte overené postupy a triky, ako si všetko zjednodušiť a urýchliť.
Pripravte sa
Upratovaním nemusíte tráviť ani minútu nazvyš. Ušetrite si čas, peniaze i svoje nervy. V prvom kroku si premyslite, čo všetko bude potrebné upratať, očistiť či vyprať. Potom si pripravte všetky čistiace prostriedky a pomôcky. Treba ich skontrolovať, nech nechýba žiadny nástavec, nech je prázdne vrecko vo vysávači či dostatok utierok a špongií.
Na čistiacich prostriedkoch si prečítajte pokyny, aby ste vedeli, že ich používate bezpečne a efektívne. Štítok obsahuje dôležité informácie o tom, koľko produktu by ste mali použiť, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Dodržiavanie pokynov na štítku vám pomôže zabrániť plytvaniu. Pri skladovaní alebo počas čistenia sa uistite, že chemikálie nie sú v dosahu detí alebo domácich zvierat.
Jednoduchý krok
Najpoužívanejšie a na upratovanie najnáročnejšie miestnosti v domácnosti sú kuchyňa a kúpeľňa. Ich čistenie si môžete nechať na koniec, začnite v ostatných miestnostiach. Najprv každý predmet, ktorý nie je na svojom mieste, odneste tam, kam patrí. Ak ho treba odkladať, odneste ho najprv do správnej miestnosti. Takto rýchlo vytriedite všetky veci, až potom ich uložte na správne miesto. Vyskúšať môžete i pravidlo piatich sekúnd. Keď danú vec môžete do piatich sekúnd poskladať a odložiť, urobte to hneď a neodkladajte to na neskôr.
Základom upratovania v každej miestnosti je postup zhora nadol. Utrite prach na vrchných doskách skríň, rámoch obrazov a lampách. Potom utrite a vyleštite nábytok a vysávanie podláh nechajte až na záver.
S prachom zatočíte najlepšie pomocou utierok z mikrovlákna alebo statickou utierkou, ktorá čiastočky prachu k sebe pritiahne. Výborným pomocníkom je aj tzv. nanohubka.
Na záver prichádzajú miestnosti, ktoré používate najčastejšie, a to kuchyňa s kúpeľňou. Najprv naneste produkty, ktoré musia istý čas pôsobiť, napríklad čistič do záchodovej misy. Aj v prípade kuchyne a kúpeľne vždy postupujte od vrchu smerom nadol, nezabudnite vyčistiť aj menej zjavné miesta, napríklad ventilátor, ktorý je neraz zdrojom prachu v miestnosti.
Dezinfekcia povrchov je až posledným krokom po tom, čo z nich odstránite špinu, nikdy nie naopak. Dezinfikovať by ste mali všetky miesta, ktorých sa pravidelne dotýkate ako vypínače svetla, kľučky, pracovné dosky, zábradlia a držiaky i vodovodné batérie, diaľkové ovládače, klávesnice a podobne. Než naložíte do chladničky prvé dobroty, vydezinfikujte ju, počas sviatkov totiž dostane zabrať viac než zvyčajne.
Striebro, sklo a spol.
Niekoľko dní pred sviatkami vytiahnite strieborné príbory či servírovacie misy a poriadne ich vyleštite. Môžete použiť čistý uterák, ktorý nepúšťa vlákna. Dôkladným preleštením získate nielen vysoký lesk, ale odstránite aj prípadné odolné škvrny.
Kontrolu, umytie a vyleštenie budú potrebovať aj všetky sklenené poháre a nádoby, ktoré sa chystáte používať. Hoci ich zrejme možno umývať v umývačke, ak je to možné, skontrolujte si odporúčania od výrobcu a umývajte len na jemnom programe. Sklo ukladajte do umývačky opatrne a doprajte mu dostatok miesta, aby nepopraskalo.
Najlepšie výsledky však aj tak dosiahnete ručným umytím. Do umývadla si položte handričku, aby ste mali mäkký povrch pod sklenenými predmetmi, predídete tým ich poškodeniu. Oplachujte dostatočne horúcou vodou a nechajte vyschnúť na vzduchu. Leštite hladkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.
Rovnakú starostlivosť venujte aj všetkým slávnostným riadom, tanierom, misám či podnosom, v ktorých budete servírovať vianočné dobroty. Čím dlhšie ste ich nepoužívali, tým skôr ich vyberte, skontrolujte a vyčistite. Ak by ste totiž našli niečo poškodené, budete mať dosť času zničený kúsok nahradiť bez stresu na poslednú chvíľu.
Šikovní pomocníci spravia z upratovania zábavu
Čistenie parou
Čistenie horúcou parou si obľúbi každý, kto ho vyskúša. Para nielenže čistí rôzne povrchy šetrne, ale navyše k nej netreba používať ani žiadne čistiace prostriedky. Zároveň zanecháva všetko skutočne čisté, lebo zabíja mikróby, baktérie i vírusy a poradí si aj so zaschnutou špinou.
Kto pri upratovaní vyskúša paru, ťažko sa vracia k náročnému a vyčerpávajúcemu drhnutiu handrou alebo mopom. Parný čistič pracuje s kombináciou horúcej pary a tlaku. Para zaschnutej špine, mastnote a vodnému kameňu naruší štruktúru, takže je oveľa jednoduchšie tieto nečistoty odstrániť. Špinavý povrch stačí napariť a klasickou kuchynskou utierkou zotrieť. Prvé upratovanie je náročnejšie, pokiaľ máte skutočne starú a zažranú špinu. Zo začiatku možno ešte budú potrebné aj čistiace prostriedky, ale pri nasledujúcich upratovaniach to už to pôjde jedna báseň, rýchlo, ľahko, šetrne a účinne.
Čo parné čističe dokážu vyčistiť? Rúru, varnú dosku aj kuchynskú linku zbavia mastnoty a špinavého povlaku, v kúpeľni rozpustí zvyšky mydla, perfektne vyčistí medzery medzi dlaždičkami, z textílií odstráni dymový zápach, kuchynské pachy a baktérie nachádzajúce sa v textíliách a účinne vyčistí aj čalúnené poťahy a iné tkaniny. Hravo si poradí s očistením kobercov, podláh, keramických a drevených povrchov, mramoru a skla.
Robotický vysávač
Robotické vysávače dokážu povysávať bežné domáce nečistoty na väčšine typov podláh a poradia si s väčšinou pôdorysov. Či už máte veľa povinností alebo jednoducho nevládzete každý deň zametať či vysávať, robotický vysávač vám uľahčí život. Okrem toho to dokáže sám, aj keď práve nie ste doma.
Výber správneho vysávača sa odvíja od podláh v domácnosti. Okrem vysávania dokážu mnohé z nich podlahu aj utrieť. Robotické vysávače s mopom majú v sebe zabudovanú funkciu vytierania, takže dokážu povysávať koberec i vytrieť podlahy.
Robotické vysávače sa pohybujú pomocou rôznych spôsobov navigácie. Niektoré môžu narážať do stien, nábytku či iných prekážok. Dnes však majú takmer všetky modely senzory proti nárazu či dokonca používajú na navigáciu lasery. Výška vysávača určí, či sa dostane naozaj všade, i pod nábytok. Nezabudnite na šikovné aplikácie, pomocou ktorých si môžete vysávač naprogramovať, vďaka čomu sám povysáva, kde práve treba a dokonca sa môže aj sám nabíjať a čistiť.
Overený ocot
Ocot dokáže rozpustiť mastnotu a olejové škvrny. Preto je skvelý na čistenie mastných povrchov v kuchyni a kúpeľni. Pomáha odstraňovať vodný kameň vďaka kyseline octovej, ktorá je účinná na usadeniny a minerálne nečistoty. Ničí však aj plesne.
Pripravte si voňavý čistič: Do nádobky nalejte biely ocot a vložte na kúsky nakrájanú kôru z pomaranča alebo iného citrusového ovocia, môžete použiť aj kúsky starého citróna. Nádobu uzatvorte a nechajte odstáť približne 10 – 14 dní v chladničke alebo na chladnom a tmavom mieste. Prelejte do ostrekovača, váš voňavý domáci čistič je hotový.
Utierky z mikrovlákna
S čím utierate rôzne povrchy pri upratovaní? Odborníci odporúčajú siahnuť po kvalitnej utierke z mikrovlákna. Sú vyrobené z veľmi jemných vlákien, ktoré majú štruktúru podobnú hviezdičke, vďaka čomu je utierka mimoriadne savá. Nie je to však iba tekutina – zachytí ju na čomkoľvek a robí z nej dokonalý materiál na čistenie. Extrémne malé vlákna sa zmestia aj do najmenších štrbín, aby zachytili prach, nečistoty, mastnotu a baktérie.
Nie všetky handry z mikrovlákien sú však rovnaké. Tie lacnejšie môžu byť menej savé a môžu sa, úplne logicky, časom rozpadnúť. Použitie utierok z mikrovlákna na čistenie môže dramaticky znížiť množstvo používaných čistiacich prostriedkov, na mnohé povrchy ani žiadny čistiaci prostriedok vďaka nim netreba použiť. To znamená, že v dlhodobom horizonte môžete ušetriť skutočne veľa peňazí. Suchú alebo vlhkú handričku z mikrovlákna môžete použiť na mnoho rôznych čistiacich úloh, ako sú prašné povrchy, čistenie okien a zrkadiel alebo aj žiariacej nehrdzavejúcej ocele.
Existujú však niektoré úlohy pri čistení, kedy by ste mohli uprednostniť ich použitie práve s čistiacim prostriedkom, napríklad čistenie povrchov v kúpeľni alebo kuchyni. Aj v týchto prípadoch je mikrovlákno natoľko savé, že budete môcť vyčistiť hoci aj väčšiu plochu rovnakým množstvom čistiaceho prostriedku.
Utierky z mikrovlákna sú všestranné a okrem klasického čistenia kúpeľne či kuchyne výborne zachytávajú prach a možno nimi čistiť aj nehrdzavejúcu oceľ, skrinky v kuchyni, nábytok, chrómované textúry, okná, zrkadlá, sprchovacie kúty a v podstate všetko vo vašej domácnosti.