Čo robia ľudia, ktorí sa dožívajú 100 rokov? Odhalili sme tajomstvá dlhovekosti

Čo robia inak ako my, ľudia, ktorí sa dožívajú 100 rokov?
(Zdroj: Pixabay)

Viete, kto sú centenariáni? Tak sa nazývajú ľudia, ktorí sa dožili sto a viac rokov. Ako je to ale možné? Prečo sa niektorí ľudia dožijú šesťdesiatky a iní stovky? A prečo v rôznych krajinách existujú celé oblasti, kde sa väčšina žijúcich obyvateľov bez problémov dožíva vysokého veku? Zdá sa, že odpoveď je jednoduchá. Podľa skúmaní vedcov a odborníkov za všetko môže strava, pohyb a málo stresu. Aké potraviny by teda nemali chýbať na vašom stole?

Japonská Okinawa, talianska Sicília, Loma Linda v Kalifornii, Nicoya na Kostarike a grécka Ikaria. To sú miesta, ktorých obyvatelia sa preslávili najvyšším počtom centenariánov na svete. Oblasti, v ktorých žijú, sa nazývajú zóny dlhovekosti, po anglicky blue zones, teda modré zóny. A, samozrejme, tajomstvo ich dlhého života zamestnáva vedcov a lekárov už dlhé roky.

A čo sa zatiaľ zistilo? Napríklad, že isté veci majú obyvatelia modrých zón spoločné. Sú to – ľahká strava, kde prevažuje lokálna zelenina a ovocie, nízky príjem mäsa, vysoká konzumácia rýb a nízky príjem rafinovaného cukru. Po ľahkom obede si doprajú dlhé prechádzky alebo manuálne pracujú, a to až do vysokého veku. Pravidelne a často sa stretávajú s rodinou a priateľmi, netrpia samotou, nie sú opustení. A ak už nemajú rodinu, pestujú si dobré vzťahy so susedmi a navštevujú ich.

Tajomstvo modrých zón

Podľa odborníkov sa však nemusíme presťahovať do modrých zón, ak sa chceme dožiť čo najvyššieho veku. Stačí, ak si doma vytvoríme rovnaké podmienky na život. To znamená kvalitná strava, pohyb a málo stresu.

A že na tom zrejme niečo bude, dokazuje aj príbeh údajne najdlhšie žijúceho človeka na Zemi. Samozrejme, ak nerátame biblického Matuzalema, ktorý sa mal dožiť 969 rokov.

Podľa historických prameňov sa v roku 1677 alebo 1736 – nevieme presne – narodil čínsky bylinkár Li Čching-jün, ktorý mal žiť približne 200 rokov  a prekonať tak ďalšieho dlhovekého človeka – Francúzku Jeanne Calmentovú, ktorá zomrela vo veku 122 rokov a 164 dní. Len tak pre zaujímavosť – na naliehanie lekárov a rodiny prestala fajčiť, keď mala 117 rokov...

Kvalitné jedlo, málo stresu a veľa pohybu. To je vraj návod na dlhý život.
Kvalitné jedlo, málo stresu a veľa pohybu. To je vraj návod na dlhý život.
(Zdroj: Pixabay)

Spať ako pes

Li Čching-jün, o ktorom písali známe noviny New York Times v roku 1930, sa živil bylinkami, ženšenom a ryžovým vínom. Venoval sa tiež bojovým umeniam. A keď sa ho raz novinári pýtali na tajomstvo jeho dlhého života odpovedal takto: pokojná myseľ, sedieť ako korytnačka, kráčať svižne ako holub a spať ako pes. A viete ako spia psy? Dlhšie ako ľudia.

Francúzsky paradox

Každý odborník, ktorý sa venuje otázke ľudskej dlhovekosti, sa skôr či neskôr stretol s otázkou, ako je možné, že medzi dlhovekých ľudí patria často aj Francúzi. Tí Francúzi, ktorí ignorujú pravidlá zdravého stravovania a zjedia napríklad denne takmer o 40 % viac nezdravých tukov ako Američania, ktorí sú preslávení nezdravým stravovaním. Okrem toho sa Francúzi prepchávajú syrmi, maslom, červeným mäsom a napriek tomu majú oveľa menej infarktov ako obyvatelia USA.

Hovorí sa tomu francúzsky paradox. Predstavte si, že aj napriek ich strave si zvykli popíjať k jedlu kvalitné červené víno, ktoré podľa nedávnych výskumov z Harvard Medical School v Bostone obsahuje silný prírodný antioxidant resveratrol, ktorá v organizme aktivuje bielkovinu zodpovednú za zdravie a dlhovekosť. Červené víno sa ale, samozrejme, musí popíjať s rozumom, inak by sme museli riešiť okrem dlhovekosti aj problém alkoholizmu.

Vedci zároveň zistili, že resveratrol sa nachádza aj v šupkách hrozna, bobuľovom ovocí, arašidoch, pistáciách, horkej čokoláde a granátových jablkách. Ak ich teda budete konzumovať pravidelne, je šanca, že sa postarajú o vaše lepšie zdravie a kondíciu.

Stredomorská diéta

Vráťme sa však k ľuďom z modrých zón a ich strave. Ak ich chcete napodobniť, lekári odporúčajú takzvanú stredomorskú diétu, ktorá vás môže ochrániť pred infarktom, mŕtvicou či cukrovkou. Odporúčané potraviny sú: veľa zeleniny, ovocia, orechov, semiačok, strukovín, zemiakov, celozrnných potravín, byliniek, korení, rýb, morských plodov a olivového oleja. Hydina, vajíčka, syry a jogurty sú povolené len občas.

Čomu sa ale treba vyhnúť úplne, sú sladené nápoje, sladkosti, výrobky z bielej múky, rafinované rastlinné oleje a margaríny, údeniny a priemyselne upravené potraviny, ktoré majú na obale napísané „nízkotučné“ alebo „diétny“. Pitný režim stredomorskej diéty je založený na čistej vode, povolený je aj čaj a káva, ale s mierou a pozor – opäť sme pri červenom víne. Odporúča sa jeho rozumná konzumácia, čo znamená pre dospelého človeka maximálne jeden pohár denne.

Ak chcete dlho žiť, pozor na stravu.
Ak chcete dlho žiť, pozor na stravu.
(Zdroj: Pixabay)

Pohyb musí byť

Ak ste sa rozhodli pre stredomorskú diétu, aby ste sa čo najviac pripodobnili centenariánom, pripomíname, že bez pravidelného pohybu to nejde. Stačí vraj len dvadsať minút rýchlej chôdze denne a vaše srdce vám bude naozaj vďačné. Štúdia Harvardskej lekárskej univerzity totiž zistila, že len týchto obyčajných  dvadsať minút chôdze denne môže znížiť riziko ochorenia srdca až o 30 %. A to je naozaj dosť. V lete si môžete dopriať aj dlhšie prechádzky. Ak však tiež patríte k typom ľudí, ktorí sú v chladnom počasí najradšej doma, ani vtedy nie je priestor na výhovorky. Kto chce, ten si nájde spôsob, ako cvičiť aj v pohodlí domova. Stačia jednoduché „naťahovacie“ cviky na báze pilatesu len polhodinu denne a výsledok sa dostaví veľmi skoro.

Stres nás každodenný

Strava, pohyb a málo stresu. To je spôsob, ako sa dožiť čo najvyššieho veku. Ľuďom modernej doby však dáva zabrať zvlášť to posledné. Stres. Vedeli ste, že najefektívnejším spôsobom boja proti stresu je akákoľvek forma fyzickej aktivity? Že by ste chceli vyskúšať aj menej efektívne spôsoby? Nech sa páči, stretávajte sa s priateľmi, susedmi, rodinou, navštevujte spoločenské podujatia, socializujte sa. Pomáha to prekvapujúco rýchlo.

A ešte jedna zaujímavosť. Usmievajte sa. Aj keď sa vám nechce. Vedci zistili, že náš organizmus funguje aj na inej úrovni, ako sme si mysleli. Stačí úsmev, aj keď sa vám práve usmievať nechce a máte zlý deň – a tento pohyb svalov okamžite aktivuje váš mozog, aby uvoľnil endorfíny, ktoré vylepšia vašu náladu.

Jedna zo zón dlhovekosti sa nachádza v Japonsku.
Jedna zo zón dlhovekosti sa nachádza v Japonsku.
(Zdroj: Pixabay)

Toto sú klince do rakvy
  • Fajčenie, ktoré zvyšuje riziko demencie, mŕtvice a rakoviny
  • Sladené nápoje, ktoré sú plné cukrov
  • Stres, ktorý urýchľuje proces starnutia
  • Málo spánku, zvlášť keď je aj nekvalitný
  • Obezita, ktorá znižuje dĺžku života
  • Nezdravá strava plná tukov a cukrov
Toto sú modré zóny: 

Okinawa, Japonsko

Žije tu najvyšší počet storočných ľudí na svete.

Sardínia, Taliansko

Žije tu najviac mužov nad 100 rokov.

Ikaria, Grécko

Obyvatelia majú najnižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení a demencie.

Nicoya, Kostarika

Majú vynikajúcu kondíciu do vysokého veku.

Loma Linda, Kalifornia

Žije tu veľa príslušníkov cirkvi Adventistov siedmeho dňa, ktorí sú často vegetariáni alebo vegáni.

Kvalitné jedlo, málo stresu a veľa pohybu. To je vraj návod na dlhý život.
Kvalitné jedlo, málo stresu a veľa pohybu. To je vraj návod na dlhý život.
(Zdroj: Pixabay)


Zdroj foto: Pixabay

Téma dňa

Socialne siete