Tento mesiac sa dvaja americkí astronauti Suni Williamsová (59) a Butch Wilmore (62) vrátili z vesmírnej stanice na Zem po neplánovane dlhom pobyte. To, čo malo byť len týždňovou misiou, sa pre technickú poruchu predĺžilo na deväť mesiacov intenzívnej práce a výskumu. Hoci sa šťastne dostali domov, vedci varujú, že títo dvaja výskumníci sa dlhým pobytom vystavili mnohým zdravotným rizikám.
V čase, keď Elon Musk neustále rozpráva o tom, ako sme blízko k vyslaniu ľudí na Mars a jeho osídleniu, sa čoraz viac množia informácie aj o odvrátenej stránke pobytu vo vesmíre. Svoje by o tom vedeli rozprávať hlavne posádky vesmírnej stanice, ktoré mimo planéty strávili neraz aj dlhé mesiace. Ľudské telo totiž nie je na dlhodobý pobyt v takomto prostredí uspôsobené.
Mikrogravitácia
Zábery, na ktorých Suni Williamsovú a Butcha Wilmora odnášajú na nosidlách z pristávacieho modulu, ktorý predtým pristál v mori neďaleko Floridy, nie sú ničím výnimočné. Podobným spôsobom pomáhajú záchranári všetkým členom posádok, ktoré strávili vo vesmíre dlhší čas. Veľmi nízka až nulová gravitácia po dlhšom čase spôsobuje značný úbytok svalovej hmoty i rednutie kostí.
Jednoducho povedané, po návrate musia astronauti podstúpiť nielen dôkladnú lekársku prehliadku, ale hlavne niekoľkomesačnú cielenú rehabilitáciu, aby rýchlo stratené svalstvo znova nabrali a mohli sa opäť hýbať. Výskum ukázal, že 30- až 50-ročný astronaut, ktorý strávi šesť mesiacov vo vesmíre, stráca asi polovicu svojej sily.
Dlhá rehabilitácia
Obavy o zdravotný stav oboch astronautov sa začali šíriť už v minulom roku. Viditeľne nielen zostarli a pôsobili veľmi unavene, ale vo vesmíre značne schudli. Medzi ďalšie zdravotné problémy, ktorým musia čeliť, je nadmerné hromadenie tekutín v hlave, čo zvyšuje tlak a tlačí na optické nervy a oči. Lekári majú pre tento syndróm aj názov – neurookulárny syndróm spájaný s letmi do vesmíru. Zhruba 70 percent astronautov pozoruje rozmazané videnie a problém so zaostrovaním.
Na posádky tiež pôsobí dlhodobý stres a nedostatok kvalitného spánku, čo vedci spájajú s kognitívnym poklesom. Vykonávanie rôznych úloh je potom pomalšie, než keby ich robili na zemi. Rovnako pozorovali zhoršenú pracovnú pamäť a pozornosť. Ďalšou zlou správou je, že vystavenie ionizujúcemu vesmírnemu žiareniu zvyšuje riziko rakoviny.
Zdá sa teda, že vesmírne cesty a kolonizácia nových planét príde ľudstvo pomerne draho a že najprv bude nutné nájsť spôsoby, vďaka ktorým ľudia ostanú zdraví aj v tomto nehostinnom prostredí.
Zdroj foto: Pixabay