Dievča z Azerbajdžanu Lamiya Jalilová spája vieru a sociálne siete: Môže byť rehoľná sestra – influencerka?

Viera v Boha je pre ňu neoddeliteľnou súčasťou jej života.
(Zdroj: archív LJ)

Svojimi videami zabáva aj vzdeláva viac ako stotisíc fanúšikov a jej popularita stále rastie. Nie každá influencerka je totiž rehoľná sestra - tak ako sestra Lamiya Jalilová (32). Čudujete sa, kde vzala také exotické meno? Nie je Slovenka. Do našej krajiny prišla z Azerbajdžanu pred 12 rokmi a odvtedy valcuje naše sociálne siete. Medzi jej sledovateľmi sú najmä deti a tínedžeri, ktorí ju vraj občas svojimi otázkami vedia aj poriadne prekvapiť či rozosmiať.

Lamiya Jalilová má 32 rokov a pochádza z hlavného mesta Azerbajdžanu, z Baku. Samozrejme, naša prvá otázka bola, ako sa dostala na Slovensko a prečo sa také mladé a pekné dievča ako ona rozhodne stať rehoľnou sestrou. Zistili sme, že odpoveď na tieto otázky má spoločného menovateľa. Vieru v Boha. „Rozhodla som sa stať sestrou, aby som odpovedala Bohu na jeho lásku. Stále zažívam ten neskutočný moment,“ povedala nám s nadšením.

Dozvedeli sme sa tiež, že v Baku nie je veľa katolíkov a v hlavnom meste majú len jediný kostol, ktorý spravuje rehoľa bratov saleziánov. Takto sa s ich komunitou zoznámila ešte ako dieťa. Akýmsi „motivátorom“ jej vstupu do rehole bol ich zakladateľ svätec Ján Bosco, ktorého život a pôsobenie v talianskom Turíne v polovici 19. storočiu Lamiyu veľmi oslovilo.

Tŕnistá cesta

Aj keď rehoľníčka priznáva, že so životnou dráhou, ktorú si vybrala, je spokojná a napĺňa ju šťastím, jej rodina pre to veľké pochopenie nemala. Jej cesta do komunity bola naozaj náročná. „Moja rodina neprijala moje rozhodnutie. Musela som to urobiť aj proti ich vôli. Ale bolo pre nás dôležité, aby ma podporili, aby sa so mnou tešili, aby to schválili. Ale zatiaľ sa to ešte nestalo, zatiaľ to nie je pre našich celkom pochopiteľné,“ priznala pre Nový Čas Nedeľa Lamiya s tým, že je jedináčik a reakcia rodičov teda bola aj celkom pochopiteľná.

Chodí do práce

Život v reholi má, samozrejme, svoje pravidlá a podobne ako iné rehoľné sestry z rôznych kongregácií, aj saleziánky chodia do práce. Aj Lamiya, ktorú rehoľa nedávno poslala do Košíc a momentálne pracuje v oblasti vzdelávania a výchovy dievčat a detí práve v metropole východného Slovenska. Vo voľnom čase však tvorí videá pre rôzne sociálne siete, Instagram, YouTube, Tik Tok a profil má aj na Facebooku.

Tvorba videí sa jej vraj vždy páčila, a preto sa rozhodla, že so životom rehoľnej komunity ľudí zoznámi prostredníctvom sociálnych sietí – a humorným spôsobom. „Nepovažujem sa ale za nejakú influencerku. Vôbec som nevedela, ako sa moje fungovanie na sociálnych sieťach vyvinie. Nakoniec som tam, kde som, a som za to vďačná.“

Rehoľné pravidlá

Pri našej otázke, či rehoľná sestra vôbec môže používať vymoženosti techniky, ako sú smart telefóny a podobne, sa Lamiya zasmiala. „Samozrejme, že môžem, inak by som ich nevyužívala. Neviem, ako to majú iné rehoľné sestry, ale v našej reholi, pokiaľ viem, nie sú sociálne siete zakázané.“ Dodala však, že ako rádová sestra zložila tri sľuby, jeden z nich je sľub poslušnosti. A ak by si jej predstavení mysleli, že by s touto netradičnou aktivitou mala skončiť, tak to, samozrejme, urobí. Zatiaľ sa tak ale nestalo.

Kritika aj pochvala

Ak ste zvedaví na to, ako je možné, že na internete zaujala rehoľná sestra toľko ľudí, tak dôvody budú zrejme úplne jednoduché. Je vtipná, milá a bezprostredná. Určite aj toto jej pomohlo vyhrať kategóriu Instagram roka v ankete Signály Awards 2022. Nie je to však vždy všetko úplne ideálne.

„Mám na internete aj hejterov, prichádzajú aj nadávky a urážlivé veci. Prišla aj reakcia, kde ma kritizovali, že je nepochopiteľné, keď rehoľná sestra robí niečo takéto. Ale iné správy, ktoré dostávam, ma neskutočne povzbudzujú a motivujú. Napríklad, keď niekto mi povie, že za niečo, čo videl vo videu, mi ďakuje, že ho to povzbudilo. Alebo že vidí, že rehoľné sestry nie sú také, ako si prestavoval, a že sa vďaka tomu búrajú predsudky.“

Čudné otázky

A keď už je reč o predsudkoch, rehoľníčka nám prezradila, že od sledovateľov niekedy dostáva naozaj zvláštne otázky. „Najčastejšie či môžem mať manžela a deti. Myslela som si, že keď ma ľudia vidia ako rehoľníčku, tak je to jasné, že som zasvätená Bohu. Ale pýtajú sa ma to úplne vážne,“ pousmiala sa Lamiya, ktorú ste už mohli vidieť aj na televíznej obrazovke. Do svojej show Trochu inak si ju pozvala Adela Banášová a nechýbala ani v obľúbenom televíznom programe Milujem Slovensko.

A aj keď by sme si mohli myslieť, že vďaka sociálnym sieťam je na pozornosť ľudí zvyknutá, faktom je, že rehoľné rúcho na ulici stále vzbudzuje veľkú pozornosť. „Ja si to už neuvedomujem, ale niekedy si všimnem, že ľudia sa obzerajú. Ale neprekáža mi to,“ hovorí mladá rehoľníčka, ktorá čitateľom posiela aj jeden dôležitý odkaz.

„Asi je to veľká výzva, ale treba sa naučiť tešiť z maličkostí, lebo tieto maličkosti tvoria náš život. Myslím si, že príležitostí máme počas dňa veľa. A tieto maličkosti, ktoré si všímame dennodenne, nám pomôžu priniesť sa aj cez problémy ťažkých dní. Lebo každý deň je dar. A prajem vám, aby ste v každom dni našli dôvod na úsmev a dôvod ďakovať...“

Saleziánka z Azerbajdžanu Lamiya Jalilová žije už desať rokov na slovensku.
Saleziánka z Azerbajdžanu Lamiya Jalilová žije už desať rokov na slovensku.
(Zdroj: archív JL)

Do akej rehole patrí Lamiya?

Ide o rehoľu Inštitút Dcér Márie Pomocnice (so skratkou FMA), ľudovo nazývané saleziánky. Ich zakladateľmi sú dvaja svätci – Ján Bosco a Mária Dominika Mazzarellová. Vznikli v Taliansku 5. augusta 1872. Skladajú sľub chudoby, čistoty a poslušnosti a v súčasnosti pôsobia na všetkých kontinentoch vo viac ako 90-tich krajinách. Na Slovensku majú 15 komunít a 84 sestier. Bývajú v bytoch alebo domoch rodinného typu.

Kto založil saleziánky?

Bola to prvorodená dcéra z roľníckej rodiny Mária Dominka Mazzarellová, ktorá sa narodila v roku 1837 a žila v Mornese, dedinke neďaleko Janova. Vyučila sa za krajčírku a založila dielňu pre dievčatá. Bolo to v časoch, keď aj kňaz Ján Bosco pôsobiaci v Turíne zakladal dielne, v ktorých sa chlapci mohli nielen vyučiť remeslu, ale si aj osvojiť kresťanské hodnoty a správanie. V roku 1872 založili Inštitút Dcér Márie Pomocnice, neskôr známy aj pod menom saleziánky. Hlavným poslaním sestier bolo vyučovanie a starostlivosť o dievčatá a deti.

Aký je rozdiel medzi rehoľnou sestrou a mníškou?

Rehoľná sestra žije v kláštore, ale pracuje a žije medzi ľuďmi. Mníška je klauzúrna sestra, čiže žije v uzatvorenom kláštore, z ktorého nevychádza a venuje tam modlitbe, štúdiu a práci. Sestra Lamiya, saleziánka, je rehoľná sestra.

Lamiya Jalilová, pri soche ich zakladateľa svätého Jána Bosca, našla svoje šťastie v reholi.
Lamiya Jalilová, pri soche ich zakladateľa svätého Jána Bosca, našla svoje šťastie v reholi.
(Zdroj: archív LJ)


Zdroj foto: archív LJ

Slovensko

Socialne siete