Gynekologička Alexandra Krištúfková o alarmujúcich zisteniach: Slovenky trpia nedostatkom živín v tehotenstve

Tehotné Slovenky si musia dávať pozor na životosprávu.
(Zdroj: Pixabay)

Až 9 z 10 tehotných žien čelí riziku vážnych zdravotných komplikácií spojených s nedostatkom kľúčových živín. Odhalila to nová štúdia I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB a Neuroimunologického ústavu SAV. O tom, aké hrozby nedostatok živín prináša a prečo je personalizovaná starostlivosť dôležitá, nám viac prezradila uznávaná gynekologička Alexandra Krištúfková, ktorá sa na štúdii podieľala.

Nedávna medzinárodná štúdia odhalila obrovský problém – až 9 z 10 tehotných žien ohrozuje nedostatok živín. O tomto probléme sa doteraz nevedelo?

Celosvetové štúdie sú realizované na veľkých vzorkách ľudí z rôznych regiónov sveta, pričom každý región čelí špecifickým problémom. V rozvojových krajinách napríklad často chýba pestrá strava. Avšak doposiaľ sme mali pomerne málo informácií o stave niektorých nutrientov v európskej populácii. Nové štúdie prekvapivo ukazujú, že nedostatok živín už nie je iba problémom rozvojových krajín, ale týka sa aj európskych žien.

Aká bola vaša reakcia na výsledky štúdie?

Predpokladala som, že niektoré nutrienty ako vitamín D či železo budú u niektorých žien znížené. Výsledky však ukázali, že deficit živín je omnoho väčší, než sme predpokladali. Podobné výsledky nám priniesla aj slovenská štúdia, kde sme sledovali takmer 150 tehotných žien v rôznych fázach tehotenstva a po ňom.

Prečo nie je detailná analýza mikroživín súčasťou bežnej praxe v rámci tehotenských poradní?

Na Slovensku máme od konca roku 2021 schválený postup na výkon prevencie, ktorý je cielený práve na zabezpečenie dostatočného množstva všetkých živín, najmä tých, ktoré sú spájané so zvýšeným rizikom niektorých komplikácií. Detailná analýza mikroživín však zatiaľ nie je bežnou praxou ani u nás, ani vo svete. Zdá sa ale, že na základe súčasných poznatkov budeme musieť prehodnotiť náš postoj a klásť väčší dôraz na vyšetrovanie nutrientov počas tehotenstva.

Aké vitamíny a minerály sú teda v rámci poradní sledované?

Prenatálne poradne bežne nesledujú hladiny žiadnych vitamínov ani mikronutrientov. Dôraz sa kladie skôr na anamnézu a posúdenie rizikových faktorov, ako napríklad typ stravy, ochorenia tráviaceho traktu či potravinové intolerancie. Štandardne sa vykonávajú základné odbery ako krvný obraz či biochemické parametre. Tieto testy môžu indikovať odchýlky, ktoré nám následne umožnia cielene hľadať príčinu v deficite živín. Špecifické vyšetrenia nutrientov nie sú hradené poisťovňami a sú viazané na odbornosť lekára či diagnózu. Okrem toho si vyžadujú odber pomerne veľkého množstva krvi, ktoré je nutné špecificky skladovať a transportovať do laboratória. Našťastie nové technológie už umožňujú sledovať stav vybraných nutrientov z kvapky krvi, ktorú si môže žena odobrať v pohodlí domova.

Gynekologička Alexandra Krištúfková
Gynekologička Alexandra Krištúfková
(Zdroj: ancn)

Hovorí sa, že tehotenstvo nie je choroba. Nestačí na pokrytie všetkých výživových požiadaviek iba vyvážená strava?

Áno aj nie. Tehotenstvo nie je choroba, ale záleží na tom, v akom stave žena do tehotenstva vstupuje. Mladá, zdravá žena čakajúca prvé dieťa má iné nároky než žena s potravinovými intoleranciami alebo žena čakajúca tretie dieťa v priebehu pár rokov, ktorá medzitým dojčila. U niektorých žien je organizmus po viacerých tehotenstvách a dojčení vyčerpaný a nedostatok živín môže viesť ku komplikáciám pre matku i plod.

Ako môže nedostatok určitých vitamínov a minerálov ovplyvniť priebeh tehotenstva a zdravie bábätka?

Existujú štúdie, ktoré jednoznačne dokazujú súvislosti medzi nedostatkom niektorej živiny a jeho následkom. Napríklad kyselina listová je kľúčová najmä v počiatočných štádiách tehotenstva, pretože hrá významnú rolu pri vývoji neurálnej trubice a nervového systému plodu. Preto sa odporúča jej dopĺňanie ešte pred počatím. Rovnako, na základe štúdií a sledovaní vieme, že počas tehotenstva výrazne stúpajú nároky na železo, preto je dôležité sledovať krvný obraz a v prípade potreby ho dopĺňať. Zvýšené nároky sú v tehotenstve aj na vápnik a vitamín D. Niektoré normy by sa zasa mali prehodnotiť, napríklad vitamín E sa v tehotenstve prirodzene vyskytuje pomerne vo vyšších koncentráciách, takže nie je potrebné ho dopĺňať.

Sú nejaké riziká v tehotenstve spojené, naopak, s nadmerným užívaním vitamínov a minerálov?

Predávkovanie je zriedkavé, ale zloženie doplnkov a pomocné látky môžu niektorým ženám spôsobovať problémy ako nafukovanie alebo tráviace ťažkosti či dokonca alergie. Dôležitá je aj forma a koncentrácia nutrientov v ponúkaných produktoch, pretože tá nie vždy reflektuje potreby tehotných žien.

Máte príklad z praxe, kde nedostatok vitamínu alebo minerálu spôsobil komplikácie?

Najčastejšie sa stretávame s nedostatkom železa, ktorý vedie k anémii a môže ohroziť plod – spôsobiť napríklad predčasný pôrod alebo problémy s rastom či zhoršený psychomotorický vývoj a podobne. Matku ohrozuje anémia najmä pri pôrodných komplikáciách ako nutnosť transfúzie, nedostatočné zavinovanie maternice či silné popôrodné krvácanie a po tehotenstve ďalšie problémy. Dôležitý je aj dostatok vápnika a vitamínu D, pretože napríklad zvýšená spotreba vápnika a nedostatok estrogénu počas dojčenia môžu mať negatívny vplyv na kostnú hmotu ženy a do budúcna zvyšujú riziko osteopénie až osteoporózy.

Aké novinky a inovácie vy ako gynekologička považujete za najprínosnejšie?

V rámci prenatálnej starostlivosti sú to najmä pokroky v prenatálnej diagnostike, ktoré sa stále presúvajú k čo najmenej invazívnym – napríklad ultrazvukové vyšetrenia, možnosť vyšetrenia genetického statusu alebo Rh krvi plodu z krvi matky. Naša spoločná štúdia potvrdila, že sledovanie hladín vitamínov a živín zo suchej kvapky krvi je taktiež veľkým pokrokom. Predstavuje významný krok v liečbe a prevencii počas tehotenstva a umožňuje nám poskytovať budúcim matkám personalizovanejšiu starostlivosť.

Slovenky vraj v tehotenstve trpia nedostatkom živín.
Slovenky vraj v tehotenstve trpia nedostatkom živín.
(Zdroj: Pixabay)


Zdroj foto: Pixabay, ancn

Slovensko

Socialne siete