Slovensko je krajina bohatá na historické poklady, ktoré lákajú návštevníkov počas celého roka. Medzi ne patria aj tri výnimočné pamiatky – Oravský hrad, Bojnický zámok a hrad Ľubovňa. Tieto majestátne stavby sú otvorené pre verejnosť aj mimo hlavnej turistickej sezóny a ponúkajú tak jedinečný pohľad na ich krásu a históriu v každom ročnom období.
Oravský hrad
Slávny Oravský hrad môžete navštíviť kedykoľvek – aj v zime, aj v lete a zaradíte sa tak k približne stovke návštevníkov, ktorá sa každý deň rozhodne pre tento výlet. Oravský hrad je totiž jednou z najkrajších atrakcií severného Slovenska, ktorú naši predkovia vybudovali na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Z pôvodne malej pevnosti z 13. storočia vznikol v priebehu nasledujúcich storočí rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 154 miestností. V minulosti bol župným hradom a sídlom Oravského hradného panstva a patrila mu takmer celá Orava. V roku 1800 hrad vyhorel a k rekonštrukčným prácam sa pristúpilo až po druhej svetovej vojne. A stálo to za to, hrad a jeho priestory očaria každého návštevníka a v jeho priestoroch sa dnes nachádza niekoľko expozícií.
Bojnický zámok
Bojnický zámok patrí k najstarším a najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku. Jeho súčasťou je aj prírodná travertínová jaskyňa s priemerom 22 m a výškou 6 m. Okolo Bojnického zámku je prekrásny park, v ktorom rastie viacero vzácnych a zaujímavých stromov. Ak zvažujete jeho návštevu odporúčame tak urobiť napríklad počas sviatku svätého Valentína, keď sa brány Bojnického zámku otvoria pre všetkých, ktorí túžia prežiť večer plný romantiky a tajomných príbehov. Múzeum Bojnice si totiž pripravilo akciu s názvom Valentín na zámku – 7 príbehov lásky, ktorá divákov prenesie do sveta historických a literárnych príbehov plných vášne, oddanosti a osudových stretnutí. Prežijete tam príbehy lásky takých známych párov ako napríklad Orfeus a Eurydika, Odyseus a Penelopé, Sigurd a Brunhilda alebo Tristan a Isolda.
Hrad Ľubovňa
Prvá písomná zmienka o hrade Ľubovňa pochádza z roku 1311. V roku 1412 sa na hrade stretol uhorský kráľ Žigmund Luxemburský s poľským kráľom Vladislavom Jagellonským, keď podpísali dohodu o priateľstve a mieri. Počas Švédsko-poľskej vojny v rokoch 1655 – 1661 boli na hrade ukryté poľské korunovačné klenoty. Hrad sa preslávil aj tým, že v roku 1768 tu bol väznený známy dobrodruh a neskorší kráľ Madagaskaru Móric Beňovský. Pod hradom sa nachádza aj skanzen, ktorý bol sprístupnený v roku 1985 a svojimi jedinečnými domčekmi približuje život na tradičnej dedine na hornom Spiši a Šariši, v regióne, kde po stáročia spoločne žili Rusíni, Gorali, Nemci, Židia a Rómovia. Dominantou skanzenu je drevený gréckokatolícky chrám zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi postavený v roku 1833.