Keď v roku 221 pred naším letopočtom zomrel prvý čínsky cisár Čchin Š’-chuang-ti, pochovali ho vo veľkolepej hrobke v tvare veľkej pyramídy. Objaviť sa ju podarilo až v minulom storočí. Historické pramene však varujú, že ju strážia nástrahy, ktoré desia i dnešných archeológov. Prečo ju vlastne nechcú otvoriť?
Cisár Čchin Š’-chuang-ti zjednotil sedem bojujúcich štátov a vytvoril jednotnú Čínu, ktorá dodnes nesie jeho meno. Slávneho panovníka si jeho poddaní uctili pochovaním v 76 metrov vysokej pyramíde, ktorá bola súčasťou veľkého komplexu. Najznámejšia z neho je veľká terakotová armáda s vyzbrojenými bojovníkmi.
Stovky kuší
Čínsky historik S’-ma Čchien napísal sto rokov po smrti prvého cisára, že na výstavbe jeho mauzólea pracovalo 700 000 robotníkov. Britský historik John Man toto číslo spochybnil a odhadol počet robotníkov na 16 000. S’-ma tiež opisuje údajné dômyselné zariadenia, ktoré mali chrániť pohrebnú komoru, vrátane stovky riek z ortuti a systému automatických kuší namierených proti prípadným vykrádačom.