Jar praje pôstu

Jar praje pôstu
Dokážete si odopierať pre zdravie?
(Zdroj: Pixabay )

Marec ako prvý jarný mesiac prináša nielen prvé hrejivé slnečné lúče, ale mnohým aj potrebu po vnútornej očiste. Ak ste dostali tento roku chuť dopriať si aspoň malý pôst, dobre sa pripravte a určite vyskúšajte vydržať aspoň jeden deň. Bude to jednoduchšie než ste si mysleli.

Pôst je známy už tisícročia a ľudia ho držali z najrôznejších dôvodov. Ide proces počas ktorého sa na určitý čas vzdáte prijímania jedla či dokonca aj tekutín. Takýto pôst môže trvať niekoľko hodín, dní a niekedy aj týždňov. V prenesenom zmysle však pôst znamená, že sa človek vedome niečoho vzdáva, preto si možno dopriať pôst od niektorých druhov potravín, napríklad sladkostí, alkoholu či kávy alebo aj činností, napríklad sledovania televízie či používania sociálnych sietí.


Dávna tradícia
Pôst je spoločný takmer pre veľké náboženstvo, nielen pre kresťanstvo, judaizmus či islam ale napríklad aj pre hinduizmus a budhizmus. V starovekom Grécku Hippokrates veril, že pomáha telu liečiť sa samo. Počas ramadánu sa mnoho moslimov postí od úsvitu do západu slnka, každý deň po dobu jedného mesiaca. Vďaka týmto praktikám vedci získali mnoho informácií o tom, čo sa s ľudským telom deje počas pôstu a ich zistenia sú veľmi pozitívne.
Okrem náboženskej praxe teda existuje i množstvo zdravotných dôvodov. Prvým je, ako asi tušíte, chudnutie. Existuje tiež výskum, ktorý ukazuje, že určité typy pôstu môžu pomôcť zlepšiť váš cholesterol, krvný tlak, hladinu glukózy, citlivosť na inzulín a zmierňujú aj ďalšie zdravotné problémy.


Čo s hladom
Hladu sa netreba báť, pretože sa určite dostaví, aspoň na začiatku. Ak prekonáte túto náročnú fázu pôstu, napríklad tým, že sa vopred psychicky na pocit hladu pripravíte a správne na neho zareagujete, zvýšite tým pravdepodobnosť, že svoj cieľ pri poste dosiahnete. Pôst sa líši od diéty v tom, že jeho hlavným cieľom nie je znižovanie hmotnosti. Chudnutie je skôr vítaným vedľajším účinkom.
Krátky pôst vám pravdepodobne neublíži, ak ste zdravý dospelý, bez ohľadu na to, či je vaša hmotnosť normálna alebo ste ťažší. Napriek tomu vaše telo potrebuje dobrú výživu a palivo, aby prosperovalo. Preto sa najskôr poraďte so svojím lekárom, najmä ak máte zdravotné problémy alebo užívate akékoľvek lieky.
Mnohých ľudí od držania pôstu odrádza predstava hladu. Na začiatok preto nerobte žiadne radikálne rozhodnutia, začnite po malých krokoch. Existuje totiž viacero druhov pôstov, ktoré môžete vyskúšať. 


Pripravte sa vopred
Zvoľte si taktiku, ktorá vám bude vyhovovať a zohľadní vaše povinnosti, životný štýl i zdravie. Jednoduchšou formou je napríklad prijímanie potravy len v určitom časovom okne počas dňa, napríklad v priebehu ôsmich hodín, pričom zvyšných 16 hodín okrem vody potravu neprijímate. Znamená to napríklad prvé jedlo dňa ráno o ôsmej hodine a posledné najneskôr o štvrtej popoludní.
Pôst môžete aj striedať, teda napríklad zaradiť jeden pôstny deň v týždni, či držať pôst každý druhý deň. Pri modifikovanom pôste síce potravu prijímate, ale len v obmedzenom množstve, čiže výrazne znížite kalorický príjem. Dôležité je, aby bola prijatá potrava i tekutiny kvalitné.
Zdravotné výhody pôstu
·      ovplyvňuje metabolizmus
·      pomáha pri regulácii hmotnosti
·      podporuje správnu hladinu cukru v krvi
·      zlepšuje zdravie čriev
·      podporuje zdravie srdca
·      pomáha predchádzať chorobám
·      pomáha oddialiť starnutie
·      podporuje cirkadiánny rytmus
·      napomáha zdraviu mozgu
·      pomáha znižovať úzkosť


Top 10 zdravotných výhod pôstu


1. Podporuje hormóny a gény
Po určitom čase bez jedla sa vaše telo prispôsobí prostredníctvom zmeny hormonálnych hladín, aby bol uložený telesný tuk prístupnejší a aby sa začali opravné procesy. Dochádza tiež k posunu v génovej expresii, čo zvyšuje schopnosť vašich svalov využívať tuky.
2. Môže podporovať chudnutie
Štúdie ukazujú, že kontrola času, kedy jeme – alebo vykonávanie krátkodobých pôstov – môže napomôcť pri redukcii hmotnosti, odbúravaniu tukov a zlepšeniu krvných lipidov.
3. Podporuje reguláciu krvného cukru
Viaceré štúdie podporujú využívanie pôstu ako prostriedku na zlepšenie kontroly hladiny cukru v krvi a potenciálne zníženie rizika cukrovky. Pre tých, ktorí majú diabetes typu 2, výhody prerušovaného hladovania zahŕňajú zníženie glukózy nalačno a inzulínu nalačno, zníženie inzulínovej rezistencie a zníženie hladín hormónu chuti do jedla, leptínu.
4. Podporuje zdravie čriev
Štúdie naznačujú, že ďalšou výhodou pôstu je jeho pozitívny vplyv na rozmanitosť a počet prospešných baktérií v čreve. Zdá sa, že to má priaznivý vplyv na zmenu hmotnosti, obvod pásu a metabolizmus.
5. Podporuje zdravie srdca
Štúdie naznačujú, že prerušovaný pôst môže znížiť niektoré rizikové faktory srdcových chorôb – vrátane nezdravého krvného tlaku, cholesterolu a markerov zápalu.
6. Môže pomôcť pri prevencii chorôb
Zdá sa, že odľahčenie vášho bežného stravovacieho režimu dáva vášmu telu čas sústrediť sa na iné dôležité funkcie vrátane prevencie chorôb. Je to preto, že keď sa postíme, telo spustí proces nazývaný autofágia. Dá sa to popísať ako veľké upratovanie, keďže sa z buniek odstraňujú odpadové látky.
Predpokladá sa, že autofágia zlepšuje schopnosť tela zvládať chronický zápal a ako taká znižuje riziko ochorení, ako sú srdcové choroby , roztrúsená skleróza a reumatoidná artritída.
7. Môže oddialiť starnutie a podporovať rast a metabolizmus
Pôst, a najmä prijatie stravy s nízkym obsahom bielkovín, bolo v štúdiách na zvieratách spájané s predĺžením očakávanej dĺžky života. Zdá sa, že pôst podporuje hladiny ľudského rastového hormónu, hormónu, ktorý hrá dôležitú úlohu pri raste a oprave, metabolizme, chudnutí, svalovej sile a výkone pri cvičení.
8. Môže obnoviť váš cirkadiánny rytmus
Štúdie naznačujú, že prerušovaný pôst priamo ovplyvňuje črevný mikrobióm a to následne vedie k zmenám v hladinách chemikálií nazývaných metabolity, ktoré pôsobia ako signálne molekuly pre naše centrálne telesné hodiny. Týmto spôsobom môže pôst pomôcť obnoviť náš cirkadiánny rytmus a prospieť stavom, ako je obezita, ktoré sú spojené s neusporiadanými telesnými hodinami.
9. Môže podporovať funkciu mozgu
Štúdie na zvieratách naznačujú, že pôst môže chrániť pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou a zlepšiť ich výsledky, ako aj zlepšiť funkciu mozgu podporou pamäte a spracovania mozgu. Podobne štúdie na zvieratách naznačujú, že pôst môže chrániť zdravie mozgu a zvýšiť produkciu nervových buniek.
10. Môže znížiť úzkosť
Štúdie na ľuďoch uvádzajú, že pôst môže znížiť príznaky úzkosti a depresie a zlepšiť psychické zdravie.
Pôst nemusí byť iba o jedle
Postiť sa možno od čohokoľvek, čoho máme v živote priveľa a čo prináša viac negatív ako pozitív. Pôst môže byť aj skúškou, či na niečom nie sme závislí, napríklad na neustálom sledovaní mobilného telefónu. Ak máte zlozvyk, ktorého by ste sa radi zbavili, skúste danú činnosť obmedziť aspoň na niekoľko týždňov. Takýto pôst môžete zaradiť v ktorejkoľvek časti roka.
Pôst ako protest
Okrem svojej úlohy v náboženstve môže byť pôst použitý na vyjadrenie sociálnych a politických názorov, najmä ako gesto protestu alebo solidarity. Klasickým príkladom tohto prístupu bol Mahátma Gándhí, ktorý sa často postil v snahe dosiahnuť svoje sociálne a politické ciele.
Pôst alebo úplnú hladovku si neraz volia ako formu protestu i politickí väzni či občania, ktorí chcú vyjadriť zásadný nesúhlas či poukázať na vážne spoločenské problémy.
 


Zdroj foto: Pixabay

Rady a tipy

Socialne siete