Karol Polák (†81) by oslávil 90 rokov: Odkaz legendárneho komentátora stále žije

Karol Polák (†81) by oslávil 90 rokov.
(Zdroj: ancn)

Prší, prší, len sa leje, výsledok je bez nádeje! Aj takýmito hláškami kedysi zabával divákov legendárny slovenský športový komentátor Karol Polák, ktorý by 7. septembra oslávil 90-te narodeniny. Na dlhé desaťročia bol neodmysliteľnou súčasťou mnohých športových prenosov a jeho meno je symbolom nielen poctivej novinárčiny, ale aj „ľúbivej“ slovenčiny, na ktorú bol špeciálne hrdý. Jeho odchod v roku 2016 zanechal prázdne miesto na scéne slovenského športového komentovania.

O rozhlasových začiatkoch

Na odkaz, ktorý Karol Polák zanechal vo svete slovenského športu aj samotnej žurnalistiky, si budeme ešte veľmi dlho pamätať. On sám veľa prezradil o svojich novinárskych začiatkoch v roku 2008 v Slovenskom rozhlase moderátorovi Romanovi Bombošovi. „Začínal som ako rozhlasák a dokonca veľmi mladý, mal som možno 8-9 rokov a býval som na Zochovej ulici, kde vtedy sídlila časť rozhlasu. A raz predpoludním sme ako chlapci behali po ulici, hrali sme futbal a prišiel nejaký ujo, či si nechceme zarobiť nejakú korunku. Bolo to tesne po vojne a ponúkol nám, aby sme išli do rozhlasu robiť komparz v nejakej inscenácii. Tam sme kričali, smiali sme sa a na mňa urobilo veľký dojem, že na chodbe pri štúdiu sedel taký ujo sedel s veľkými bielymi fúzami a okamžite vyplácal honoráre. Na tie časy to boli fantastické peniaze, lebo sme dostali tri koruny a veľká zmrzlina stála korunu.“

Karol Polák začal chodiť do rozhlasu pravidelne a svet mikrofónov a kamier mu učaroval natoľko, že sa rozhodol študovať na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave. Popritom sa externe zamestnal v televízii ako hlásateľ spravodajstva. Vďaka krásnemu hlasu a prirodzenému šarmu mu to išlo výborne.

O krásnom hlase

Karol Polák si bol dobre vedomý toho, s akým darom od Boha prišiel na svet a o svoj hlas sa dobre staral. „S hlasom som pracoval od mala, študoval som spev, bol som barytón. A aj si rád zaspievam, keď som niekedy na rôznych akciách,“ priznal sa poslucháčom Slovenského rozhlasu a kolegovi Romanovi Bombošovi v roku 2008. „Keď som študoval herectvo, tak sme mali aj špeciálnu hlasovú výchovu, kde sme sa učili narábať s hlasom. Čiže ja som si zvykol s mojím hlasom pracovať a naučil som sa ho aj troška upravovať. Najlepší hlas mám vtedy, keď sa večer predtým vykričím. Nie na rodinu alebo susedov, ale keď sme v nejakej spoločnosti, kde je hluk a musíme veľmi nahlas rozprávať. Mnohí mi hovoria, že mám krásny hlas, ale ja si tak nefandím. Poznám oveľa krajšie hlasy, ktorých majitelia nevedia s nimi tak profesionálne narábať, ale keď ich počujem, tak im závidím.“

O spisovnej slovenčine

Karol Polák bol legendou aj vďaka tomu, že nikdy netrápil svojim výkonom jazykovedcov a slovenčinárov. Jeho prejav bol vždy bezchybný. „Viete, že mi to niektorí kolegovia televízii zazlievali? Hovorili mi, že aj keď s niekým telefonujem, tak to vyzerá, akoby som rozprával v nejakej relácii. Ale ja si myslím, že o tom to celé je. Pretože keď budem doma „vyprávať bratislavsky“ a potom v práci spisovne, tak to by bolo zlé. Pretože príde v priamom prenose chvíľka stresu a zabudnem sa v tom prejave kontrolovať. Čiže moja zásada, keďže som človek, ktorý pracuje s mikrofónom a ktorý hovorí národu je, že musím vedieť hovoriť spisovne. Mal by som vedieť, čo je to spodobovanie, asimilácia a podobne. Musím povedať, že dosť často trpím pri počúvaní televíznych, ale, žiaľ, aj rozhlasových staníc. Dôraz sa kladie na obsah, ale ja chcem dbať aj na formu.“

Legendárneho komentátora sa mnohí žurnalisti snažia kopírovať.
Legendárneho komentátora sa mnohí žurnalisti snažia kopírovať.
(Zdroj: ancn)

O svojich nasledovníkoch

Športový komentátor Karol Polák si uvedomoval, aký silný vplyv mal na mladých športových žurnalistov a všímal si, že mnohí z nich ho chceli kopírovať. „Človeka to, samozrejme, poteší, keď sa dopočuje, že niektorý moderátor alebo komentátor ma považuje za svoj vzor. Napriek tomu nech sa ale nikto nehnevá za kritické slová, musím im niečo povedať. Mám taký dojem, že dnes chýba niekto alebo nejaká inštitúcia, ktorá by sa zaoberala čistotou prejavu materinskej reči. Takmer mám dojem, že sa to robí vedome, aby sa tá slovenčina tak pomaličky zlikvidovala. A to je zlé a niet nikoho, kto by sa jej zastal, a dokonca ľudia, ktorí by profesijne mali dozerať na čistotu slovenčiny, žiaľ, vedia po slovensky ešte menej ako interpreti, čiže im nemá kto poradiť. Nemá ich kto viesť. Keby som bol riaditeľ nejakej televízie alebo rozhlasu a ráno by som počúval správy, tak by som si možno zavolal tím redaktorov, moderátorov, komentátora, dal by som im platenú mesačnú dovolenku a vrátili by sa z nej až vtedy, keď by rozprávali po slovensky.“

O tom, že mal byť herec

Karol Polák študoval herectvo v ročníku s Oldom Hlaváčkom, a keby sa nerozhodol pre kariéru športového komentátora, je celkom možné, že dnes by patril k hereckým legendám. Mal však svoje dôvody na to, aby sa herectvu profesionálne nevenoval. „Po skončení divadelnej fakulty som hneď nastúpil do televízie, pretože ma na ulici stretol Dušan Gábor, bývalý kolega, hlásateľ a povedal mi, že televízia súrne hľadá ľudí do hlavných správ, ktoré sa vtedy volali Ozveny dňa. Robil som tam dva a pol roka a potom som prešiel do športu, pretože všetci vedeli, že ma šport zaujíma. Môj otec bol totiž ligový futbalista terajšieho Slovana.“

Televízni diváci Karola Poláka (†81) milovali.
Televízni diváci Karola Poláka (†81) milovali.
(Zdroj: ancn)

Bohatá kariéra

Komentoval 12 olympijských hier, 9 majstrovstiev sveta vo futbale, 26 majstrovstiev sveta v krasokorčuľovaní, 30 majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní a množstvo ďalších turnajov či medzištátnych futbalových zápasov.

Pohnutý rodinný život

Karol Polák sa v 80-tke po tretíkrát oženil a stalo sa to ani nie rok po smrti manželky Evy. Vzal si dlhoročnú priateľku a kolegyňu Agátu. Bolo verejným tajomstvom, že tento vzťahový trojuholník trval neuveriteľných 34 rokov. Samotnú Evu pritom spoznal, keď bol prvýkrát ženatý a mal malú dcéru.

Ťažká choroba

Karol Polák zomrel vo veku 81 rokov v nedeľu 17. januára 2016 v Podunajských Biskupiciach následkom komplikácií po operácii hrubého čreva. Komentátor bojoval s rakovinou.

 


Zdroj foto: ancn

Súvisiace:
Karol Polák

Šoubiznis

Socialne siete