Ak ste boli doteraz presvedčení, že všetky vaše spomienky sú uložené iba v mozgu, najnovšie vedecké poznatky prinášajú šokujúce prekvapenie. Človek ukladá spomienky vo svojich orgánoch a stopy dávnych udalostí má nielen v hlave. Ktoré orgány si dokážu pamätať a na čo je to vlastne dobré?
Je všeobecne známe, že naše mozgy – a konkrétne naše mozgové bunky – uchovávajú spomienky. Ale vedci najnovšie zistili, že bunky z iných častí tela tiež vykonávajú pamäťovú funkciu, čím otvárajú nové cesty na pochopenie toho, ako pamäť funguje, a vytvárajú potenciál na zlepšenie učenia a na liečbu problémov súvisiacich s pamäťou.
Pravidelné učenie
„Učenie a pamäť sú vo všeobecnosti spojené len s mozgom a mozgovými bunkami, ale naša štúdia ukazuje, že aj iné bunky v tele sa môžu učiť a vytvárať si spomienky,“ vysvetľuje Nikolay V. Kukushkin z Univerzity v New Yorku, hlavný autor štúdie, ktorá sa objavila v časopise Nature Communications.
Výskum sa snažil lepšie pochopiť, či nemozgové bunky pomáhajú s pamäťou tým, že využívajú dlho známu neurologickú vlastnosť – efekt hromadného rozloženia. Ten ukazuje, že máme tendenciu uchovávať informácie lepšie, keď ich študujeme v pravidelných intervaloch, a nie naraz a príliš intenzívne, napríklad večer pred skúškou alebo testom.
Viac zdravia
Na monitorovanie pamäte a procesu učenia vedci prispôsobili nemozgové bunky nervového tkaniva a obličiek tak, aby vytvorili žiariaci proteín, ktorý indikoval, kedy je v nich pamäťový gén zapnutý a kedy je vypnutý.
Vedci dodávajú, že zistenia ponúkajú nielen nové spôsoby štúdia pamäte, ale poukazujú aj na potenciálne prínosy súvisiace so zdravím.
„Tento objav prináša nové pochopenie toho, ako funguje pamäť, a mohol by viesť k lepším spôsobom, ako zlepšiť učenie a liečiť problémy s pamäťou,“ poznamenáva Kukushkin. „Zároveň to naznačuje, že v budúcnosti budeme musieť s naším telom zaobchádzať viac ako s mozgom – napríklad zvážte, čo si váš pankreas pamätá čo ste konzumovali, aby ste si udržali zdravé hladiny glukózy v krvi alebo čo si rakovinová bunka pamätá o pôsobení chemoterapie.“
Zdroj foto: Pixabay