Rok 2024 bol rokom, v ktorom svet prišiel o mnohé výnimočné osobnosti z sveta hudby a filmu. Títo umelci zanechali nezmazateľnú stopu svojím talentom a tvorbou, ktorá nás bude ešte dlho inšpirovať.
Ivan Letko († 89)
herec
Koncom januára 2024 obletela Slovensko smutná správa. Herecký svet prišiel o Ivana Letka, ktorý na divadelných doskách stvárnil približne 150 postáv a diváci si ho obľúbili aj v televíznych seriáloch ako napríklad Kutyil s.r.o. či Búrlivé víno. Bol viac ako 30 rokov pedagógom na katedre herectva a réžie na bratislavskej VŠMU. Medzi jeho študentov patrili aj také hviezdy ako Anna Javorková, Ivo Gogál, Ján Kroner či Jana Oľhová.
Marcel Nemec († 52)
Zabávač
V polovici februára nás opustil herec, hudobník a rodený zabávač Marcel Nemec. Líder legendárnych Kopytovcov vopred oznámil, že jeho smrť sa blíži a informoval fanúšikov, že náročný boj s rakovinou je nad jeho sily. Naplánoval si pohreb a na sociálnej sieti odkázal, že smrť nie je definitívny koniec. „Je to začiatok niečoho nového a zároveň to vnímam ako oslavu svojho krásneho a láskou naplneného života,“ vyhlásil Marcel Nemec.
Jozef Majský († 78)
Podnikateľ
Slovenský podnikateľ známy z káuz BMG Invest a Horizont Slovakia zomrel v Národnom onkologickom ústave v Bratislave v druhej polovici mája. Majského odsúdili v kauze podvodu pri nebankových subjektoch Horizont Slovakia a BMG Invest na deväť rokov za mrežami. Pred piatimi rokmi však súd pre jeho zlý zdravotný stav pozastavil jeho trestné stíhanie a mal sa liečiť v Českej republike.
Ivan Hričovský († 92)
Ovocinár
Začiatkom júla navždy odišiel odborník na záhradníctvo a ovocinárstvo profesor Ivan Hričovský. Po štúdiách pracoval v ovocinárskom výskume v Rajeckých Tepliciach, neskôr zakotvil na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Tu učil 21 rokov a kde aj vďaka jeho snahe vznikla Fakulta záhradného a krajinného inžinierstva. Bol pravidelným hosťom v reláciiNová záhrada na televízii JOJ a Farmárska revue na STVR.
Pavol Zelenay(† 96)
skladateľ
Ďalšia legenda nás opustila začiatkom júla, kedy zomrel spoluzakladateľ medzinárodného festivalu Bratislavská lýra Pavol Zelenay. Bol známy aj ako producent prvého rockového albumu Zvoňte, zvonky skupiny Prúdy. Od roku 1967 až do dôchodku pracoval v Československom rozhlase na poste vedúceho redakcie zábavnej, neskôr populárnej hudby.
Daniel Mikletič(† 65)
textár
Dlho ho trápili zdravotné problémy, ale nestrácal optimizmus, čo dosvedčila aj naša redaktorka Anka Ölvecká, ktorá pre Nový Čas Nedeľa pripravila jeho posledný rozhovor. „Keď som v novembri minulého roka zavolala Danielovi, že chceme rozhovor, bol prekvapený, že čo už by on mohol povedať, texty vraj už dávno nepíše. Hneď ma oboznámil so situáciou, že leží na posteli slepý a bez jednej nohy, odkázaný na manželku, ktorá sa o neho stará a ešte aj pracuje.“ Rozhovor sa napriek tomu podaril. Výnimočný textár zomrel začiatkom augusta.
Ľubomír Paulovič († 71)
herec
Slovensko prišlo v polovici augusta aj o ďalšiu legendu, pretože zomrel herec a režisér Ľubomír Paulovič. O tom, že na tom nie je zdravotne veľmi dobre a je odkázaný na pomoc najbližších, sa ale hovorilo už dlhšie. Paulovič to napokon aj sám priznal v poslednom rozhovore pre týždenník Život začiatkom augusta. „Nie je žiadnym tajomstvom, že ma srdiečko už neposlúcha tak, ako by malo, takže som musel zvoľniť životné tempo,“ povedal s tým, že veľkou oporou je mu priateľka Lolla a viera v Boha. Paulovič študoval na VŠMU a bol členom Slovenského národného divadla. Bol aj umeleckým šéfom Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a v rokoch 2006 až 2010 dokonca „starostoval“ v rodnej obci. Zahral si viac ako 150 televíznych postáv a videli sme ho aj v 45 filmoch ako napríklad Pásla kone na betóne či Soľ nad zlato.
Ľubo Virág († 68)
Spevák
Začiatkom októbra sme smútili opäť. Do hudobného neba totiž odišiel ďalší veľký hlas – spevák Ľubo Virág. Kráľ cimbalovej hudby bol zakladajúcim členom skupiny Zenit a neskôr bol súčasťou zoskupenia Čarovné husle. Nikdy nezabudneme na jeho megahit s názvom Načo pôjdem domov.
Richard Šimurka († 55)
Hudobník
Rodinu Feldekovcov zasiahla v októbri veľká bolesť. Zomrel manžel ich dcéry Katky – muzikant Richard Šimurka. „Uvedomila som si, že nie som jediná, koho postihla strata blízkeho človeka. Každý z nás je v živote konfrontovaný so situáciou, že mu niekto zomrie, i keď toto bolo priskoro. Nezomrelo mi dieťa, čo, samozrejme, neznamená, že zľahčujem stratu partnera, zatiaľ mám naďalej pre koho žiť, mám rodičov, dcéru, hromadu priateľov, súrodencov a ľudí, ktorí dávajú veľkú silu,“ povedala pre Nový Čas Nedeľa Katka Feldeková krátko po jeho smrti.
Ján Lacko († 68)
komentátor
V druhej polovici októbra sme prišli o výraznú komentátorskú osobnosť Jána Lacka, ktorý kariéru odštartoval už v roku 1966. Prvou olympiádou, kedy jeho hlas športoví diváci zachytili, boli zimné hry v Innsbrucku 1976, na ktorých komentoval zlatú jazdu fenomenálneho zjazdára Franza Klammera. Lacko bol známy aj tým, že prechovával veľkú úctu k nášmu jazyku. Vyznačoval sa kultivovaným prejavom a ovládal aj náročné komentátorské umenie: umenie mlčať.
Milan Sládek († 86)
Najznámejší slovenský mím Milan Sládek († 86) dohral posledné vystúpenie začiatkom decembra. Pod prezývkou Kefka mu tlieskali diváci na pódiách celého sveta. Okupáciu v roku 1968 nezvládol a emigroval do Švédska, no neskôr sa usadil v Kolíne nad Rýnom, kde založil divadlo KEFKA. Po revolúcii v roku 1989 sa vrátil na Slovensko, kde založil divadlo Aréna ako medzinárodný inštitút pohybového divadla, ktoré viedol až do roku 2002, keď sa vrátil naspäť do Nemecka.
Dana Herrmannová († 93)
Hlásateľka
Začiatkom decembra zomrela jedna z prvých slovenských hlásateliek Dana Herrmannová, ktorá zohrala dôležitú úlohu počas našej okupácie ruskými vojskami v roku 1968. Vtedy vysielala spolu s kolegami z rôznych utajených miest a informovala o aktuálnom dianí. Po udalostiach v roku 1968 vyše dve desaťročia nemohla za trest pôsobiť v Československej televízii.
Pavel Traubner († 83)
Neurológ
Už od začiatku novembra sa medzi priateľmi popredného neurológa vedelo, že s jeho zdravím to nevyzerá najlepšie. Dlho ho trápila cukrovka, pre ktorú musel podstúpiť amputáciu nohy. V jednom z rozhovorov, ktorý sme s ním robili po tejto operácii, priznal, že bude bojovať, aby sa mohol vrátiť k práci. „Viem, že mám veľa chýb a možno aj množstvo nevhodných krokov som vo svojom živote urobil, ale myslím si, že na 90 percent prevažujú tie dobré činy...“
Rok rozlúčok so svetovými celebritami
Maggie Smith († 89)
Významná britská herečka a predstaviteľka profesorky McGonagallovej z filmov o Harrym Poterrovi odišla pokojne, obklopená rodinou.
Jana Hlaváčová († 85)
Obľúbená herecká hviezda od našich susedov bola manželkou herca Luďka Munzara (†85).
Alain Delon († 88)
Legendárny francúzsky herec, ktorého miloval celý svet, ale najmä jeho veľká láska herečka Romy Schneider († 43), zomrel vo svojom sídle vo Francúzsku.
Jan Kačer († 87)
Český herec bol dlhšiu dobu ťažko chorý a milovanú manželku Ninu Divíškovú (†84) prežil o necelé tri roky.
Vlastimil Harapes († 77)
Slávny český baletný majster musel vyhľadať lekársku pomoc pre problémy s dýchaním. Lekári zistili, že mal veľký nádor pri srdci, ktorý nedokázali operovať.
Donald Sutherland († 88)
Jeden z najdôležitejších hercov filmovej histórie po sebe zanechal smútiaceho syna, herca Kiefera Sutherlanda.
Michael Newman († 67)
Herec známy zo seriálu Baywatch bojoval s Parkinsonovou chorobou, ktorú mu diagnostikovali ešte v roku 2006.
Karel Heřmánek († 76)
Český herec zarmútil rodinu tým, že sa rozhodol pre tragický spôsob odchodu zo sveta. Zomrel na strelnici po tom, ako otočil zbraň proti sebe.
Shannen Doherty († 53)
Predstaviteľka Brendy zo seriálu Beverly Hills 902 10 viac ako desať rokov statočne bojovala s rakovinou.