Loptové hry a cvičenie, o ktorých ste ešte nepočuli: Toto sú najčudnejšie športy sveta!

Loptové hry a cvičenie, o ktorých ste ešte nepočuli: Toto sú najčudnejšie športy sveta!
Faustbal má neuveriteľnú históriu, na svete sa hrá už stovky rokov.
(Zdroj: Facebook Faustbal)

Na svete existuje množstvo rôznych športových disciplín, niektoré z nich sú staré tisícky rokov, prežili však až do dnešných čias. Počuli ste už o hre podobnej volejbalu, ktorú hrávali rímski cisári či zvláštnom športe z Iránu, ktorý je zapísaný v zozname UNESCO?

Faustbal

rok 240 po Kristovi

Táto loptová hra podobná volejbalu patrí medzi najstaršie známe športy na svete a prvá zmienka o nej pochádza z roku 240 od rímskeho cisára Gordiana. Hru hrajú dve päťčlenné družstvá a ich cieľom je odbiť loptu päsťou alebo predlaktím ponad šnúru na súperovu stranu ihriska. Medzi prihrávkami sa lopta môže dotknúť zeme len raz. Moderné pravidlá faustbalu sa spísali koncom 19. storočia a popularitu si získal najmä v nemecky hovoriacich štátoch Európy. V roku 1960 vznikla organizácia, ktorá zastrešuje tento šport na celom svete – Medzinárodná faustbalová asociácia.

Zurkhaneh

1065 pred Kristom

Zvláštny iránsky šport, známy tiež ako „šport hrdinov“, je zapísaný do kultúrneho dedičstva UNESCO. Zurkhaneh je vlastne cvičenie, ktorého história siaha až do čias najväčšieho legendárneho iránskeho hrdinu Rostama. Jeho fyzická príprava na boj s nepriateľmi bola inšpiráciou na vznik zurkhanehu a medzi vyznávačov tohto športu sa radil aj Xerxes, perzský veľkokráľ z rodu Achajmenovcov, vládnuci v rokoch 485 – 465 pred Kristom. Je to vlastne akési spojenie atletiky, posilňovania, bojových umení a náboženstva, ktoré sa dnes skladá z rituálnych gymnastických pohybov, ktoré sa končia zápasením. Od vyznávačov zurkhanehu sa očakáva, že budú ochrancami slabších a svoju silu nebudú zneužívať na vlastné výhody. V minulosti sa cvičenie ani pohľad na cvičiacich mužov nedovoľoval ženám a aj cvičenie samotné je určené iba silnejšiemu pohlaviu.

Pelota

2000 pred Kristom

Táto hra patrí medzi najstaršie loptové hry na svete a prvé zmienky o nej pochádzajú z územia dnešného Mexika, ktoré v tom čase obývali Olmékovia alebo Jaguárí Indiáni. Považujú sa za „materskú“ kultúru ostatných mezoamerických kultúr, predovšetkým vyspelého obdobia mayskej civilizácie. Dôležitou súčasťou ich kultúry boli aj kurty, na ktorých sa hrala práve táto hra s loptou. Hráči nesmeli dopustiť, aby im lopta spadla na zem a nesmeli ju v hre držať pomocou rúk alebo nôh. Povolené boli iba ramená alebo boky. Pelota mala najmä náboženský význam, hráči boli súčasťou rituálu, ktorý sa však pre porazené družstvo končil smrťou. Boli totiž obetovaní božstvám.


Zdroj foto: Facebook Faustbal

Šport

Socialne siete