Malí zelení spoločníci

Malí zelení spoločníci
Riasoguľa ako domáci miláčik.
(Zdroj: Pixabay )

Už ste o nich počuli? Možno ste mali možnosť vidieť ich v akváriu, dnes sú však horúcim trendom. Reč je o malých machových guľkách, ktoré môžete pestovať ako rastlinku. Tieto nenáročné rastliny si získali popularitu ako dekoratívne prvky v domácnostiach po celom svete.

Riasoguľa zelená, latinsky nazývaná Aegagropila linnaei, známa aj ako machová guľa alebo marimo, je jedinečná sladkovodná riasa, ktorá vytvára nádherné zelené gule. Pochádza z chladných jazier severnej pologule, najmä z Japonska, kde ich považujú za symbol šťastia a dlhovekosti. V jazere Akan v Japonsku sa každoročne koná festival Marimo, ktorý oslavuje tieto jedinečné rastliny.

 


Pekne guľatá
Pri návšteve Islandu nájdete riasoguľky v jazere Mývatn, darí sa im aj v škótskych či estónskych jazerách, ale aj v rakúskom Zellskom jazere. V týchto prirodzených biotopoch rastú riasoguľky na dne jazier, kde ich vlny a prúdy vody neustále omieľajú, čím si udržujú svoj guľovitý tvar.


Riasoguľa je tvorená hustými vláknami zelenej riasy, ktoré sa postupne zoskupujú a vytvárajú kompaktnú guľu. Ich priemer môže byť od niekoľkých milimetrov až po 30 cm. Rastú veľmi pomaly, približne 5 mm za rok. Riasoguľky sú schopné fotosyntézy, čo znamená, že produkujú kyslík a čistia vodu.


Do vázy
Dobrou správou pre každého, kto by ich chcel doma pestovať, je to, že starostlivosť o ne je skutočne veľmi jednoduchá. Zvládne ju aj veľmi zaneprázdnený človek či menšie dieťa. Tušili ste, že sa môžu dožiť až dvesto rokov?


Riasogule dokážu plávať. Keď sú zdravé, vďaka fotosyntéze sa v nich hromadia bublinky kyslíka, ktoré ich dvíhajú k hladine. Ak klesnú späť na dno, je čas ich vyžmýkať, aby sa zbavili nečistôt. Ich pekný tvar dosiahnete občasným pogúľaním v dlaniach. Naaranžovať si ich môžete do menších akvárií alebo štýlovej vázy.


Ako na to:
Pripravte im chladnú, čistú vodu.
Ideálna teplota vody je 10 – 26 °C.
Voda sa mení každé dva týždne alebo pri zakalení.
Riasoguľky preferujú nepriame svetlo.
Pri čistení ich jemne vyžmýkajte, aby ste odstránili nečistoty.


Zdroj foto: Pixabay

Zaujímavosti

Socialne siete