Slovenská televízia odvysiela tento týždeň v nedeľu 26. januára večer o 20.10 h na Dvojke štvrtú epizódu unikátneho dokumentárneho cyklu Textári, ktorý odhaľuje tvorivé procesy a životné príbehy najvýznamnejších textárov slovenskej hudobnej scény. Prostredníctvom osobných príbehov a zobrazenia tvorivých procesov legendárnych textárov umožní divákom objaviť, ako vznikali piesne, ktoré už desaťročia sprevádzajú celé generácie Slovákov.
Každý diel série je venovaný jednému z najvýznamnejších slovenských textárov, ktorých dielo prekročilo hranice času a stalo sa súčasťou života viacerých generácií a zároveň aj slovenským kultúrnym dedičstvom. Sú medzi nimi Kamil Peteraj, Boris Filan, Ľuboš Zeman, Milan Lasica, Ján Štrasser, Daniel Hevier, Peter Uličný, Martin Sarvaš, Jozef Urban, Vlado Krausz. Títo autori prostredníctvom svojich textov sprostredkovali publiku lásku, radosť, smútok, životné pravdy, ale aj humor, či melanchóliu.
Ich texty sa stali srdcom piesní, ktoré sprevádzajú životy mnohých ľudí od detstva až po dospelosť. Myšlienka vytvoriť dokumentárny cyklus o textároch sa zrodila v hlave Ľuboša Zemana a inšpiráciou pre vznik celej série bola aj kniha o textárstve, ktorú napísal Vlado Puchala. Dramaturgicky celý projekt zastrešil Robert Valovič, ktorý vysvetľuje: „Textári nie sú len o mapovaní kariér, ale najmä o odhaľovaní kreatívnych procesov jednotlivých textárov. Každý diel preskúma rukopis daného autora, jeho inšpirácie a príbehy, ktoré viedli k vzniku ikonických textov. Práve tieto texty sú mostom medzi generáciami, ktorý dokáže prežiť nápor času a zachovať si svoju aktuálnosť.“
Milan Lasica: Takto ho nepoznáte
V štvrtej epizóde dokumentárneho cyklu Textári si diváci môžu pozrieť príbeh Milan Lasicu, vďaka ktorému si diváci pripomenú neopakovateľný talent jedného z najvýznamnejších slovenských umelcov.
Milan Lasica bol humorista, dramatik, textár, herec, spevák, ale aj filozof života, ktorý cez humor reflektoval život na Slovensku. Jeho texty neboli len vtipné – boli zrkadlom, v ktorom Slováci mohli spoznávať sami seba. Lasica cielene nastavoval ľuďom zrkadlo, no robil to tak, aby neurážal a umožnil im zasmiať sa na sebe. Pieseň často zakončil nečakanou pointou, čím dal poslucháčom príležitosť zamyslieť sa nad sebou. Možno aj preto jeho texty zľudoveli, no nikdy nestratili svoju hĺbku.