Milan Lasica (†81): Humorista, ktorý Slovákom nastavoval zrkadlo

STVR uvedie zaujímavý program venovaný Milanovi Lasicovi (†81).
(Zdroj: STVR)

Slovenská televízia odvysiela tento týždeň v nedeľu 26. januára večer o 20.10 h  na Dvojke štvrtú epizódu unikátneho dokumentárneho cyklu Textári, ktorý odhaľuje tvorivé procesy a životné príbehy najvýznamnejších textárov slovenskej hudobnej scény. Prostredníctvom osobných príbehov a zobrazenia tvorivých procesov legendárnych textárov umožní divákom objaviť, ako vznikali piesne, ktoré už desaťročia sprevádzajú celé generácie Slovákov.

Každý diel série je venovaný jednému z najvýznamnejších slovenských textárov, ktorých dielo prekročilo hranice času a stalo sa súčasťou života viacerých generácií a zároveň aj slovenským kultúrnym dedičstvom. Sú medzi nimi Kamil Peteraj, Boris Filan, Ľuboš Zeman, Milan Lasica, Ján Štrasser, Daniel Hevier, Peter Uličný, Martin Sarvaš, Jozef Urban, Vlado Krausz. Títo autori prostredníctvom svojich textov sprostredkovali publiku lásku, radosť, smútok, životné pravdy, ale aj humor, či melanchóliu.

Ich texty sa stali srdcom piesní, ktoré sprevádzajú životy mnohých ľudí od detstva až po dospelosť. Myšlienka vytvoriť dokumentárny cyklus o textároch sa zrodila v hlave Ľuboša Zemana a inšpiráciou pre vznik celej série bola aj kniha o textárstve, ktorú napísal Vlado Puchala. Dramaturgicky celý projekt zastrešil Robert Valovič, ktorý vysvetľuje: „Textári nie sú len o mapovaní kariér, ale najmä o odhaľovaní kreatívnych procesov jednotlivých textárov. Každý diel preskúma rukopis daného autora, jeho inšpirácie a príbehy, ktoré viedli k vzniku ikonických textov. Práve tieto texty sú mostom medzi generáciami, ktorý dokáže prežiť nápor času a zachovať si svoju aktuálnosť.“

Milan Lasica: Takto ho nepoznáte

V štvrtej epizóde dokumentárneho cyklu Textári si diváci môžu pozrieť príbeh Milan Lasicu, vďaka ktorému si diváci pripomenú neopakovateľný talent jedného z najvýznamnejších slovenských umelcov.

Milan Lasica bol humorista, dramatik, textár, herec, spevák, ale aj filozof života, ktorý cez humor reflektoval život na Slovensku. Jeho texty neboli len vtipné – boli zrkadlom, v ktorom Slováci mohli spoznávať sami seba. Lasica cielene nastavoval ľuďom zrkadlo, no robil to tak, aby neurážal a umožnil im zasmiať sa na sebe. Pieseň často zakončil nečakanou pointou, čím dal poslucháčom príležitosť zamyslieť sa nad sebou. Možno aj preto jeho texty zľudoveli, no nikdy nestratili svoju hĺbku.

Milan Lasica (†81)
Milan Lasica (†81)
(Zdroj: STVR)

Milan Lasica dokázal s vážnou tvárou podávať vtipné myšlienky. Jeho texty vynikali nápadom, gradáciou, pointou a remeselnou zručnosťou. Zatiaľ čo poslucháči obyčajne spoznajú interpreta piesne, autora hudby už menej a textára iba výnimočne, v prípade Milana Lasicu to bolo naopak. Jeden z jeho prvých piesňových textov bol text o muche. Napísal ho preto, že povojnový éter zapĺňali banálne piesne o vzťahu muža a ženy, a on cítil, že túto tému treba rozšíriť. Textárom sa stal úplnou náhodou, keď ho básnik Rudolf Skukálek oslovil, aby písal recenzie o piesňových textoch.

Zabávali masy

Pri tej príležitosti sám skúsil napísať piesňový text a tak sa namiesto recenzenta stal textárom. Hoci sa mnohým jeho texty zdajú satirické, on sám to odmietal. Snažil sa o tvorbu textov s humorom, pretože celý život sa stretával so satirou bez humoru, ktorú neznášal. To bol aj dôvod, prečo sa stal pre politický režim nepohodlný - jeho humor bol totiž nejednoznačný. A to, čo nie je  jednoznačné, je často považované za nebezpečné. Ako textár sa preslávil v spolupráci s Júliusom Satinským a Jaroslavom Filipom, s ktorými vytvoril nesmrteľné diela, napríklad album „Bolo nás jedenásť“.

Ich tvorba dokázala pobaviť široké masy a zároveň upozorňovala na dôležité spoločenské problémy. Ich humor bol inteligentný a nikdy sa neuchyľovali k lacným vtipom. Svojimi textami Milan Lasica nastavoval obraz doby cez metafory a medzi riadkami komunikoval to, čo sa nedalo povedať priamo. Aj preto boli jeho diela významnou súčasťou kultúry v období normalizácie, keď boli umelci často cenzurovaní. Dokument Textári ponúkne divákom ukážky z Lasicových legendárnych dialógov s Julom Satinským, ukážky piesní, ktoré otextoval a pohľad do jeho súkromia cez autentické rozprávanie dcéry Hany i spolupracovníkov. Lasica je predstavený nielen ako komik, ale aj ako melancholický autor a mysliteľ, ktorý vo svojich textoch zanechal kus svojho srdca.

Sledujte štvrtú epizódu dokumentárneho cyklu Textári v nedeľu 26. januára večer o 20.10 h na Dvojke a nechajte si ujsť príbeh nesmrteľného Milana Lasicu, ktorého texty spájali jednoduchosť so sofistikovanosťou a ostávajú stále aktuálne.

Milan Lasica (†81)
Milan Lasica (†81)
(Zdroj: STVR)


Zdroj foto: STVR

Súvisiace:
Milan Lasica

Slovensko

Socialne siete