Moderným zimným športom vládne skeleton: Adrenalín na ľade

Už ste počuli o športe, ktorý sa volá skeleton?
(Zdroj: IBSF)

Počuli ste už o športovej disciplíne, ktorá sa volá skeleton? Ak neviete o čo ide, tak možno vám pomôže obrázok. Je to individuálny zimný šport, pri ktorom pretekár leží na nízkych saniach hlavou vpredu a vo veľkej rýchlosti sa spúšťa dolu ľadovým tobogánom.

Aj keď tento šport by niektorí možno radšej zaradili medzi tie „adrenalínové“, skeleton patrí oficiálne medzi bobové športy, keďže sa jazdí na sánkarských alebo bobových dráhach. Skeletonisti sa rútia svojou trasou často rýchlosťou až 135 km/h, pričom podľa pravidiel sa krátko pred štartom pretekov musí premerať teplota sklzníc, ktorá nesmie prekročiť teplotu v priestore štartu o viac ako 4°C.

Prvý Slovák

V tomto netradičnom športe má Slovensko svojich reprezentantov, pričom úplne prvý slovenský skeletonista, ktorý sa dokonca predviedol aj pod piatimi kruhmi, je Peter Jedinák, ktorý, paradoxne, začínal ako atlét. „Skeleton mi príde zo všetkých športov na ľadovej dráhe najzaujímavejší,” vysvetlil pred časom pre web olympic.sk s tým, že spustiť sa dole hlavou ľadovým toboganom na skeletonových sánkach nie je nič pre slabšie povahy.

„Je to slušný adrenalín a to hlavne v prvých jazdách na každej dráhe. Nejde len o to, aby som dráhu nejako prešiel a dorazil do cieľa. Je potrebné rozbehnúť sa na plné ,pecky' a potom čo najviac na dráhe zrýchľovať až do cieľa.“

Výstroj musí byť

Skeletonové dráhy majú dĺžku približne 1500 metrov a šírku 1400 metrov. Sklon trate je obvykle od 8 do 15 percent, pričom je nesmierne dôležité, aby mal reprezentant aj prvotriednu výstroj. Chrániče lakťov sú povinné, kombinéza priliehavá. Pretekári majú aj rovnaký typ prilby, akú používajú zjazdári, teda s bezpečnostnými prvkami.

Skeleton patrí medzi bobové športy.
Skeleton patrí medzi bobové športy.
(Zdroj: IBSF)

Takto vznikol skeleton

Vznik tohto netradičného športu sa datuje do roku 1892, kedy sa vo Švajčiarsku súťažilo v jazde na pretekárskych saniach. O 14 rokov neskôr sa už súťažilo na prvých majstrovstvách sveta. V roku 1923 sa už skeleton zaradil do programu zimných olympijských hier. Skeleton získal svoje pomenovanie podľa nízkeho podvozku, teda skeletu, sánok.


Zdroj foto: IBSF Skeleton

Súvisiace:
skeleton

Šport

Socialne siete