Muži, ktorí sa stali legendami: Slávni Karolovia

Kráľ Karol
(Zdroj: Pixabay)

Meno Karol je v našich končinách mimoriadne obľúbené. Karolovia a Karolkovia oslavujú svoje meniny 4. novembra. Toto krstné meno je populárne už od dávneho stredoveku a nezunovalo sa nám ani v 21. storočí. Koľko Karolov poznáte vo svojom okolí a na ktorých slávnych Karolov, skutočných alebo fiktívnych, si dokážete spomenúť? Určite ich nebude málo!

Ak zalovíte vo svojich vedomostiach zo školských lavíc, iste sa v pamäti vynorí jeden z najmocnejších kráľov stredovekej Európy – Karol Veľký. Jeho meno má staromenecký pôvod a označovalo muža alebo manžela. Práve z tohto mena pochádza aj titul kráľ. Naši západní bratia Česi tiež majú slabosť pre meno Karel, v nemeckej podobe je to Karl a v anglickej či francúzskej Charles.

Dynamickí a aktívni

Dominantnými vlastnosťami Karola sú vraj vôľa, aktívnosť, mravnosť a dynamizmus. Keď sa Karolovia do niečoho pustia, nič ich nezastaví. Je ťažké spriateliť sa s nimi. Sú pôžitkári a majú radi svoje pohodlie. Sú však aj aj inteligentní, majú vodcovského ducha a rozhodujú sa subjektívne. Takmer vždy sú šéfmi, či v priemysle alebo obchode. Aj Karolovia, rovnako ako iní ľudia, majú svoje zdravotne slabé miesta: sú to kosti a pečeň. Podľa astrológov ich ovplyvňuje planéta Jupiter. Šťastné farby Kajov sú fialová, žltá a modrá. Ochranná rastlina žihľava, ochranné kamene ametyst, smaragd a tyrkys.

Karol Veľký

(742/747/748 – 814)

Kráľ Frankov a neskorší cisár Západu pochádzal z rodu Karolovcov. Nielenže bol veľký svojou postavou, ale hlavne činmi. Jeho vláda je označovaná aj ako Karolínska renesancia, pretože sa v Európe nielen bojovalo, ale podporovala sa aj veda a rozširovalo poznanie.

Karolova ríša bola obrovská, jej hranice siahali od Atlantického oceánu až po Severné more, rieku Labe a stredný Dunaj. Za svojej vlády bojoval so Sasmi, Avarmi i Arabmi na Pyrenejskom polostrove. Na svoj dvor povolal najväčších učencov svojej doby Alcuina z anglického Yorku, Pavla Diakona z Longobardie, Einharda z Nemecka i Teodulfa z vizigótskeho Španielska.

Karol IV. Luxemburský

(1316 – 1378)

Rímsky, český i lombardský kráľ a rímsko-nemecký cisár dostal pri narodení meno Václav. Otec Ján Luxemburský ho poslal na výchovu na francúzsky dvor ku kráľovi Karolovi IV. Peknému. Tu chlapec počas birmovky prijal meno po svojom kmotrovi Karolovi IV. a takto sa nechal oslovovať až do smrti. V neskoršom veku obom krstným menám pripisoval mimoriadny symbolický význam spočívajúci v tom, že krstné Václav i birmovné Karol, spájal so splynutím oboch tradícií, tvoriacich základ jeho politiky, českej svätováclavskej a francúzskej tradície Karola Veľkého. Karol IV. Luxemburský sa stal najvýznamnejším európskym panovníkom vrcholného stredoveku. Jeho meno dodnes nesie nielen hrad, ale aj najznámejší pražský most či univerzita.

Karlštejn

Je jedným z najvýznamnejších českých hradov. Karol IV. ho dal vystavať ako reprezentačné sídlo v rokoch 1348 – 1357. Neskôr tu boli uložené kráľovské poklady: ríšske korunovačné klenoty a zbierky svätých relikvií. V súčasnosti je hrad významnou národnou kultúrnou pamiatkou a jedným z najnavštevovanejších hradov v Česku.

V roku 1973 vznikol slávny filmový muzikál Noc na Karlštejne Zdeňka Podskalského. Z filmu pochádzajú niektoré veľmi známe piesne skladateľa Karla Svobodu a textára Jiřího Štaidla v podaní Waldemara Matušku a Heleny Vondráčkovej.

Karol I. Habsburský

(1887 – 1922)

Rakúsky vojvoda, český a uhorský kráľ a cisár vládol len krátko počas nešťastných vojnových rokov 1916 – 1918. Pokrstený bol ako Karol František Jozef Ľudovít Hubert Juraj Otto Maria a ako s následníkom trónu sa s ním nepočítalo. Až po smrti princa Rudolfa, cisára Maximiliána, arcivojvodu Karola Ľudovíta, po atentáte na Františka Ferdinanda d´Este a po smrti svojho otca Otta mu smrťou cisára Františka Jozefa I. vznikol nárok na trón vo veku 29 rokov. V novembri 1918 prišiel nielen o tituly a majetky, ale musel s rodinou utiecť do exilu. Návrat na trón sa mu nepodaril a na jar 1922 zomrel na Madeire na zápal pľúc. Mal len 34 rokov.

Pápež Ján Pavol II., vlastným menom Karol Wojtyla
Pápež Ján Pavol II., vlastným menom Karol Wojtyla
(Zdroj: wikipédia )

Karol Wojtyla

(1920 – 2005)

Poľský teológ, intelektuál, básnik, dramatik a profesionálny filozof bol pokrstený ako Karol Józef Wojtyla. Väčšina sveta ho však pozná pod iným menom – Ján Pavol II. Toto meno prijal po svojom zvolení za pápeža v roku 1978. Bol jedným z najdlhšie pôsobiacich pápežov a tiež najvýznamnejším pápežom 20. storočia.

Karol Marx

(1818 – 1883)

Meno nemeckého filozofa, ekonóma, historika, novinára a ideológa robotníckeho hnutia sa často spomína spoločne s Friedrichom Engelsom. Spolu rozpracovali koncepciu materialistického poňatia dejín, teda dejín založených na ekonomických zákonoch. Marxovou celoživotnou prácou je dielo Kapitál. V roku 1969 po ňom pomenovali planétku 2807 Karl Marx.

Karel Čapek

(1890 – 1938)

Tvorba českého prozaika, dramatika, novinára, filmového scenáristu, libretistu, básnika a prekladateľa, literárneho, divadelného a výtvarného kritika, estetika a filozofa je viac než bohatá, hoci zomrel pomerne mladý ešte pred päťdesiatkou na zápal pľúc. Na jeho dielach sa pobavia nielen deti, pre ktoré napísal rozprávky i príbeh o šteniatku Dášenke, ale aj nadšenci sci-fi príbehov či milovníci pútavých cestopisov. Dodnes sú však najviac oceňované jeho drámy a próza.

Karl May

(1842 – 1912)

Bez tohto syna chudobného tkáča z Erzgebirge by sme zrejme nikdy nespoznali príbehy hrdého indiánskeho náčelníka Winnetoua či jeho priateľa Old Shatterhanda. Na sklonku 19. storočia sa stal najčítanejším nemeckým autorom. Jeho romány či poviedky sa odohrávajú v exotickom prostredí najmä na divokom západe severnej Ameriky a v Oriente, pričom v príbehoch z divokého západu vystupuje ako rozprávač Old Shatterhand a ušľachtilý indiánsky náčelník Winnetou a v príbehoch z Orientu vystupuje ako rozprávač Kara Ben Nemsi a jeho sluha Hádží Halef Omar.

Charles Dickens

(1812 – 1870)

Je jedným z najväčších anglických prozaikov 19. storočia a je považovaný za druhého najlepšieho anglického spisovateľa, hneď po dramatikovi Williamovi Shakespearovi. Napísal takmer 20 románov, z ktorých mnohé vychádzali na pokračovanie v časopisoch. Na vlastnej koži zažil chudobu i neľahký život, podobne ako jeho hrdinovia. Medzi najznámejších patria Oliver Twist, David Copperfield, Scrooge či pán Pickwick.

Spevák Karel Gott
Spevák Karel Gott
(Zdroj: Tibor Géci)

Karel Gott

(1939 – 2019)

Rodák z Plzne patrí medzi najznámejších, najvýznamnejších a tiež najobľúbenejších spevákov na Slovensku aj v Čechách. Predal vyše 50 miliónov albumov a naspieval takmer tisíc piesní. Desiatky z nich sú dodnes hitmi, ktoré milujú celé generácie. Zlatý a Český slávik dostal svoje krstné meno po otcovi a svoju spevácku kariéru odštartoval v roku 1958, keď sa prihlásil do speváckej súťaže Hľadáme nové talenty, kde mimoriadne upútal publikum.

Hudobný talent k menu Karel jednoducho patrí, veď u našich západných susedov sa zrodili aj také talenty ako Karel Černoch (1943 – 2007) či Karel Kryl (1944 – 1994).

Karel Svoboda

(1938 – 2007)

Český skladateľ filmovej, televíznej, populárnej i muzikálovej hudby skladal a spolupracoval s najzvučnejšími menami česko-slovenskej hudobnej scény – Karlom Gottom, ktorý mal v repertoári 80 jeho skladieb, ale aj Václavom Neckářom, Martou Kubišovou, Helenou Vondráčkovou, Hanou Zagorovou, Evou Pilarovou, Waldemarom Matuškom, Michalom Davidom, Ivetou Bartošovou a mnohými ďalšími. Jeho hudbu sme mohli počuť aj v rozprávke Tri oriešky pre Popolušku, v seriáli Návštevníci a z jeho pera vzišla aj známa znelka k seriálu Včielka Maja.

Karol Duchoň

(1950 – 1985)

Nielen Čechy, ale aj Slovensko sa môže pochváliť Karlom, ktorý mal zlato v hrdle. Hoci Karola Duchoňa zastihla predčasná smrť vo veku 35 rokov, právom si zaslúžil prirovnanie „slovenský Tom Jones“. Dodnes nám po ňom ostali nesmrteľné hity ako Čardáš dvoch sŕdc, Mám ťa rád, Elena či V dolinách.

Karol Čálik (79)

Rodáka z Trnavy poznajú slovenskí diváci nielen ako vynikajúceho herca, ale aj ako speváka. Pôsobí v činohre Divadla Nová scéna a je aj stálicou klasických slovenských filmov ako Pacho, hybský zbojník, Stratená dolina, Sváko Ragan či Utekajme, už ide. Televízni diváci si ho obľúbili aj v seriáloch Susedia, Mafstory či Búrlivé víno.

Karol Machata

(1928 – 2016)

Slávny rodák z Malaciek bol už ako 21-ročný členom Slovenského národného divadla a stal sa jedným z najznámejších slovenských hercov. Od roku 1979 mal titul národný umelec. Diváci i hereckí kolegovia na neho spomínajú ako na výrazného predstaviteľa moderného herectva s nevšednou mierou talentu.

Karol Kállay

(1926 – 2012)

Je považovaný za jedného z najlepších slovenských fotografov. Profesionálne začal fotiť už ako devätnásťročný. Priekopník reportážnej a dokumentárnej fotografie sa presadil aj ako módny a reklamný fotograf. Vyše tridsať rokov fotil pre módny časopis Móda a neskôr aj pre zahraničné, hlavne nemecké časopisy. Za jeho bohatú kariéru mu v domácich i zahraničných časopisoch vyšlo vyše 20 000 fotografií.

Karol Plicka

(1894 – 1987)

Etnograf, folklorista, fotograf, zberateľ, režisér, hudobník, kameraman i pedagóg, tým všetkým bol Karol Plicka. Patrí k najosobitejším zjavom česko-slovenského umenia. Jeho život formovali hudba, fotografia, film, etnografická a zberateľská činnosť v oblasti ľudových tradícií, piesní, hier a rozprávok. Počas svojho života bol nazývaný „majster deviatich remesiel“. Od roku 1923 sa venoval na Slovensku zberu ľudových piesní a dokumentácii ľudovej kultúry v službách Matice slovenskej.

Komentátor Karol Polák
Komentátor Karol Polák
(Zdroj: ancn)

Na kurtoch, ihriskách i s mikrofónom

Nielen medzi umelcami, skladateľmi či spisovateľmi nájdeme mnoho Karolov. Svojimi výkonmi nás tešili tenista Karol Kučera, hokejový brankár Karol Križan či futbalista Karol Kisel.

Krstné meno Carl preslávil aj bežec a skokan do diaľky, držiteľ 9 olympijských medailí Carl Lewis, na tenisových kurtoch môžeme obdivovať majstrovstvo Carlosa Alcaraza a s volantom to ide mimoriadne aj Carlosovi Sainzovi.

Karol Polák

(1934 – 2016)

Karol Polák pôsobil ako športový komentátor v Československej televízii 34 rokov. Kto by si nespomenul na osobitný štýl, akým komentoval celý rad prenosov z olympijských hier, majstrovstiev sveta, majstrovstiev Európy a ďalších podujatí, najmä však futbal a krasokorčuľovanie?

Karolko a továreň na čokoládu

Príbeh známy aj pod názvom Charlie a továreň na čokoládu vyšiel z pera britského autora Roalda Dahla v roku 1964. Jeho hlavná postava chlapec Charlie vyhrá návštevu v továrni záhadného pána Wonku. Príbeh bol nielen sfilmovaný, ale hlavne preložený do mnohých jazykov a stal sa jednou z najobľúbenejších detských kníh 20. storočia.

Charlieho anjeli

Nejeden milovník zábavných akčných filmov si spomenie na trojicu krásnych agentiek, ktoré bojujú so zločincami svojím umom i vnadami. Hovoria si Charlieho anjeli a po prvýkrát sa objavili na amerických obrazovkách v roku 1976. Ich šéfom je záhadný Charlie Townsend, ktorý sa im vždy prihovára pomocou rádia. Akčná trojica sa stala okamžite hitom a má milióny fanúšikov dodnes.

Otázka na záver

Ktorého z vašich obľúbených či preslávených Karolov sme nespomenuli? V minulosti i dnes sa dostali medzi najznámejšie mená sveta takí velikáni ako Charles Darwin, Charlie Chaplin, Charles de Gaull, Charles Lindbergh, Charles Bronson, Carlos Santana, Charles Bukowski, Charles Aznavour, Charles Heston, Karl Lagerfeld, Carl Sagan, Carl Gustav Jung, Karl Jaspers, Karl Benz, Carl Orff, Charlie Sheen, Carl Marie von Weber či slávni generáli Carl von Clausewitz či Carl Gustaf Mannerheim...


Zdroj foto: Pixabay, wikipédia, ancn, Tibor Géci

Súvisiace:
Karol

Téma dňa

Socialne siete