Máte doma tínedžera večne prilepeného pred obrazovkou počítača? Skúste ho motivovať na hranie elektronických športov a možno si doma vychováte olympijského víťaza! Medzinárodný olympijský výbor (MOV) totiž vážne uvažuje o tom, že súťaženie vo virtuálnom priestore sa stane súčasťou olympijských hier.
Myšlienku podpory elektronického športovania presadzuje najmä prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach, ktorý oznámil, že počas olympiády v Paríži sa bude o tejto veci hlasovať.
„Elektronické športy predstavujú súťažné hranie počítačových hier, čiže ide o akékoľvek hranie, v rámci ktorého hráči súťažia medzi sebou vo virtuálnom priestore,“ vysvetlil pre Nový Čas Nedeľa Karol Cagaň, prezident Slovenskej asociácie elektronických športov, s tým, že aj takéto športovanie pomáha človeku zlepšovať si zručnosti. V porovnaní s klasickým športom tu však isté rozdiely nájdeme.
„Rozlišuje sa v miere vynaloženej fyzickej aktivity, ktorá je menšia, ale nie nulová, keďže aj e-športovci majú fyzické tréningy a level ich aktivity a pohybu je porovnateľný napríklad s. motošportom, šachom alebo streľbou,“ dodal.
Ľady sa pohli
A ako vnímajú snahu Medzinárodného olympijského výboru zaradiť e-športy na olympiádu? „Táto snaha je pokračovaním v aktuálnom trende rokovaní a komisií medzi zástupcami e-športov a MOV. Proces zbližovania nabral výrazný spád na jeseň, keď sa Thomas Bach na zasadnutí v Indii vyjadril pozitívne o e-športoch a povedal, že ich čaká postupné začlenenie do športového ekosystému a prvýkrát nazval e-športové federácie svojimi partnermi,“ povedal Karol Cagáň.
Kedy bude počítačová olympiáda?
Medzinárodný olympijský výbor a dve medzinárodné e-športové federácie IESF a GEF už podpísali aj memorandum, a tak je ďalším logickým krokom určite príprava e-športovej olympiády. „V kuloároch sa povráva, že bude už v roku 2025. Aký mix e-športov na olympiáde bude, ešte nie je známe, ale s najvyššou pravdepodobnosťou tam budú virtuálne alebo simulačné športy, o začlenení klasických e-športov sa ešte rokuje. Podľa môjho osobného názoru by bola najsprávnejšia práve kombinácia simulačných športov a klasických e-športov. Primárne pre divácky záujem,“ vysvetlil pre Nový Čas Nedeľa prezident Slovenskej asociácie elektronických športov Karol Cagáň.