Najcennejší objav 19. storočia: Hloh obyčajný vôbec nie je obyčajný!

Vedci tvrdia, že hloh má mimoriadne pozitívne účinky na naše zdravie.
(Zdroj: Pixabay)

Už stredovekí lekári vedeli, že táto rastlina má mimoriadne účinky a slávny švajčiarsky lekár Paracelsus v 16. storočí vyhlásil, že ten, kto z tejto rastliny pije čaj, bude nielen zdravý, ale bude mať aj dobrú náladu. V roku 1894 írsky lekár Green objavil, že príroda dala ľuďom v tejto rastlinke „tajomný liek na srdce“. Reč je o tŕňovom jablku, ako sa niekedy zvykne nazývať hloh obyčajný.

Čaj z hlohu funguje ako prírodné antidepresívum a upokojuje nervový systém. Odstraňuje stres, napätie a pomáha stabilizovať náladu. Čo je ale najdôležitejšie – lieči srdce. Znižuje tlak, upokojuje tep, pomáha pri chorých kĺboch, lieči tráviace ťažkosti, pomáha chudnúť, znižuje riziko infarktu a mnohým chorým ľuďom dokonca pomohol odstrániť stenokardiu, teda zvieravú bolesť za hrudnou kosťou. Aj vďaka tomu vedci a lekári vyhlásili hloh za najcennejší objav 19. storočia.

Liek aj pochutina

Hloh obyčajný je tŕnitý ker a na Slovensku nájdeme v prírode aj hloh jednosemenný. Dobrou správou je, že liečia obidva druhy. A aj keď pred 9 000 rokmi Číňania vyrábali z hlohu kvasený nápoj, dnes sa z neho vyrába najmä čaj, tinktúra a sirup. Kôra sa zbiera na jar, ale na zber plodu je najlepší čas teraz, na jeseň. Okrem liečiva sa však z plodov hlohu zvykol vyrábať aj džem.

Tŕňová koruna Ježiša Krista bola podľa tradície vyrobená práve z hlohu.
Tŕňová koruna Ježiša Krista bola podľa tradície vyrobená práve z hlohu.
(Zdroj: Pixabay)
 

Zaujímavé legendy

Táto rastlina ľudí vždy zaujímala a zrejme preto sa k nej viaže množstvo legiend. Jedna z nich napríklad hovorí, že tŕňová koruna, ktorú nasadili Ježišovi Kristovi, bola vyrobená práve z hlohu. Podľa inej legendy zas vyrástol hloh z pútnickej palice sv. Jozefa.

Náš tip

Pri zbere si dávajte pozor na kliešte, ktoré sa na hlohoch často vyskytujú. Vždy majte rukavice a dlhý odev.

Hlohový sirup

Na výrobu hlohového sirupu potrebujeme kilogram plodov, ktoré rozmixujeme s vodou a necháme 24 hodín odležať. Zmes sa potom varí na miernom plameni a po vychladnutí sa precedí. Tento proces sa niekoľkokrát opakuje, aby bol sirup hustý. Potom sa naleje do sterilizovaných fliaš a môže sa užívať 6 až 12 lyžíc denne. Neodporúča sa však tehotným a dojčiacim ženám.

Hloh pokladajú vedci za najcennejší objav 19. storočia.
Hloh pokladajú vedci za najcennejší objav 19. storočia.
(Zdroj: Pixabay)


Zdroj foto: Pixabay

Súvisiace:
hloh obyčajný

Zaujímavosti

Socialne siete