Najkrajší symbol Vianoc? Dozaista to budú betlehemy. V každej krajine však majú svoje unikátne črty. Existujú drevené, maľované, hlinené, pieskové či mechanické a ich rozmanitosť už dlho fascinuje všetkých ich obdivovateľov.
Taliansko, Assisi
Prvý betlehem na svete
V roku 1223 istý Giovanni Battista Bernardone vymyslel prvý živý betlehem, aby ľuďom lepšie priblížil, do akej chudoby sa narodil Ježiš Kristus. Dnes Giovanniho poznáme ako svätého Františka z Assisi a jeho zaujímavá vianočná myšlienka sa rozšírila do celého sveta. Okrem prvého betlehemu svätec celebroval aj prvú polnočnú vianočnú omšu a tým, ktorí prišli, rozdal malé darčeky. Dnes je v Assisi veľkolepá bazilika a betlehem, ktorý tam veriaci každoročne stavajú, patrí medzi najkrajšie na svete. Odhaľuje sa však až v Štedrý deň a verejnosť ho môže obdivovať do sviatku Troch kráľov, čiže do 6. januára.
Poľsko, Krakov
Vežičkový betlehem
Vedeli ste, že naši severní susedia sa môžu pochváliť naozaj unikátnymi betlehemami? Takzvané krakovské betlehemy alebo szopki krakowskie sú inšpirované architektúrou mestských pamiatok z rôznych období a krakovskou i poľskou históriu. Charakterizujú ich bohaté ozdoby, početné vežičky a ľudské postavy. Originálne krakovské betlehemy, ktorých tvorcami boli pôvodne murári a stavební pracovníci z predmestí bývalého hlavného mesta Poľska, sú zapísané aj na Zozname nemateriálneho dedičstva UNESCO.
Francúzsko, Provance
Hlinený betlehem
Betlehemy z francúzskeho mesta Provance sú jedinečné tým, že sa v nich nachádzajú nielen drobné hlinené figúrky svätých, ale aj rôznych robotníkov, ako napríklad rybárov a pekárov. Tradícia ich výroby siaha až do Veľkej francúzskej revolúcie. Neskôr sa malé „santonky“ začali vyrábať aj z dreva a vosku a v rôznych veľkostiach. Niektoré francúzske rodiny si zbierky týchto vianočných ozdôb uchovávajú už celé generácie a ich hodnota sa ráta v tisíckach eur.