Niektoré knihy dokázali prekročiť hranice času a inšpirujú generácie čitateľov po celom svete. Od klasických diel antickej literatúry cez veľkolepé romány 19. storočia až po moderné bestsellery – najslávnejšie knihy všetkých čias sú neodmysliteľnou súčasťou svetovej kultúry. Ktoré literárne skvosty si získali nesmrteľnosť?
Biblia
Podľa Guinessovej knihy rekordov je najpredávanejšou a najčítanejšou knihou všetkých čias. Kresťania veria, že Biblia obsahuje Bohom zjavené pravdy a že je Bohom inšpirovanou normou života a viery. Ústrednou témou samotnej Biblie je Boh a jeho vzťah k ľuďom. Preložená bola do viac ako 700 jazykov a jej vplyv siaha od literatúry cez hudbu až po filozofiu. Bez ohľadu na vierovyznanie zostáva jedným z najdôležitejších diel svetovej literatúry.
„Ani oko nevidelo, ani ucho nepočulo, ani do ľudského srdca nevystúpilo, čo Boh pripravil tým, ktorí ho milujú.“
Ilias a Odyssea
Dve slávne epické básne pripisované starogréckemu básnikovi Homérovi sú považované za základné diela antickej literatúry a dodnes inšpirujú umelcov. Ilias opisuje posledných 51 dní vojny medzi Grékmi a Trójanmi a Odyssea je opisom desaťročného putovania itackého kráľa Odysea pred návratom domov z Tróje.
„Človek sa nasýti všetkého, i lásky.“
Božská komédia
Epos Danteho Alighieriho vznikol v 14. storočí a rozpráva o básnikovej mystickej púti posmrtným životom, ktorá vedie cez Peklo, Očistec a Raj. Cesta, počas ktorej Danteho sprevádzajú básnik Vergílius a jeho milovaná Beatrice, je nielen opisom záhrobia, ale aj zamyslením nad spravodlivosťou, hriechom a vykúpením.
„Žiadna bolesť sa neznáša horšie než spomienky na šťastie v dobe nešťastia.“
Don Quijote
Dielo Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha bolo napísané začiatkom 17. storočia v zlatom veku španielskej literatúry a predstavuje nám chudobného šľachtica, ktorý miluje rytierske romány. Ich svet ho vtiahne natoľko, že sa rozhodne stať potulným rytierom, ktorý napráva krivdy a ochraňuje dámy. Ide o satiru na rytierske romány z pera Miguela de Cervantes y Saavedra a dodnes je to najprekladanejšie dielo španielskej literatúry.
„Faloš má krídla a letí, a pravda sa za ňou vlečie.“
Hamlet
Tragédia o Hamletovi, dánskom princovi, je najčastejšie citovanou divadelnou hrou anglického dramatika Williama Shakespeara a patrí medzi najprekladanejšie literárne diela sveta. Hamlet chce žiť čestne, ale okolo neho je falošný a zlý svet. Preto hľadá zmysel v tom, či sa prispôsobiť svetu alebo nájsť nejakú inú cestu. Byť, či nebyť, kto mi odpovie? Pýta sa Hamlet v najslávnejšom monológu všetkých čias.
„Aj diabol máva občas vľúdnu tvár.“
Malý princ
Najznámejšie dielo francúzskeho spisovateľa a pilota Antoina de Saint-Exupéryho je práve Malý princ, o ktorom sa hovorí ako o rozprávke pre dospelých. V knihe je totiž mnoho metafor a prirovnaní, pričom opisuje príbeh pilota, samotného autora, ktorý stroskotá na Sahare a tam sa stretáva s Malým princom, ktorý prišiel z ďalekej planéty. Ku knižke si Exupéry sám nakreslil obrázky, ktoré nájdete aj vo väčšine nových vydaní.
„Dobro vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.“
Kroniky Narnie
Oxfordský profesor a spisovateľ C. S. Lewis opísal v siedmich knihách s názvom Kroniky Narnie príbehy štyroch odvážnych detí, ktoré sa dostali do čarovnej krajiny Narnia cez obyčajné šatníkové dvere. Ide o fantasy literatúru pre deti s odkazmi aj pre dospelých čitateľov. Zároveň je to najznámejšie dielo tohto autora. Do dnešných dní sa z tohto nadčasového príbehu o dobre a zle, o dôvere a nádeji, predalo vyše 100 miliónov kusov a boli preložené do 47 jazykov.
„Jedného dňa budeš dosť starý na to, aby si znova začal čítať rozprávky.“
Vianočná koleda
Prekrásne dielo z pera Charlesa Dickensa vyšlo po prvýkrát na Vianoce v roku 1843 a vypredalo sa takmer okamžite. Práve táto novela v spoločnosti nanovo prebudila záujem o vianočné tradície ako je napríklad koledovanie. Príbeh rozpráva o starom obchodníkovi Ebenezerovi Scroogeovi, ktorý nenávidí Vianoce. Raz ho ale navštívia traja duchovia – minulých, súčasných aj budúcich Vianoc – a zoberú ho na cesty, ktoré mu majú otvoriť oči. Scrooge potom zistí, že už nechce ostať plný nenávisti.
„Nikto nie je na svete zbytočný.“
Vojna a mier
Najslávnejší román Leva Nikolajeviča Tolstého je jedným z najslávnejších diel svetového realizmu. Dej sa odohráva na začiatku 19. storočia a zachytáva ťaženie Napoleonových vojsk proti Európe a popritom aj osudy rodín Bolkonských a Rostovových. Tolstoj ústami hlavných hrdinov dostáva do popredia svoje filozofické názory o vojne, mieri, láske a šťastí či o priateľstve.
„Milovať život znamená milovať Boha.“
Sto rokov samoty
Tento román získal kolumbijskému spisovateľovi Gabrielovi García Márquezovi v roku 1982 Nobelovu cenu. Od prvého vydania knihy v roku 1967 sa jej predalo viac ako tridsať miliónov exemplárov. Zaujímavé je, že Márquez až do smrti odmietal sfilmovanie svojho diela, ktoré rozpráva o príhodách niekoľkých generácií rodiny Buendíovcov z fiktívneho mestečka Macondo. Román Sto rokov samoty spája politickú realitu s magickým realizmom.
„V deň, kedy budú ľudia v prvej triede a literatúra v nákladnom vagóne, bude so svetom nadobro koniec.“
Denník Anny Frankovej
Táto knižka sa od roku 1974 drží na popredných priečkach popularity, predalo sa jej zatiaľ 27 miliónov výtlačkov a dočkala sa prekladu do 50 jazykov. Trinásťročná Anna v ňom zachytáva obdobie, keď sa s rodinou dva roky schovávala pred hrôzami nacistickej okupácie v zadnej časti jednej amsterdamskej budovy.
„Nechcem žiť zbytočne ako väčšina ľudí.“
Harry Potter
Neuveriteľný úspech po celom svete zaznamenala knižná séria z pera J. K. Rowlingovej, ktorá si vymyslela fantastický čarovný svet, do ktorého sa dostanete na lietajúcom aute alebo cez vlakové nástupište 9 a 3/4. Príbehy malého čarodejníka Harryho Pottera boli preložené do ako 75 jazykov sveta a predalo sa ich viac ako 600 miliónov.
„O tom, akí skutočne sme, nesvedčia naše schopnosti, ale naše voľby.“
Zdroj foto: Pixabay