Čo má spoločné fujara, ornamenty v Čičmanoch, terchovská muzika a modranská majolika? Patria do zoznamu nášho nehmotného kultúrneho dedičstva. Ten sa začiatkom tohto roka rozšíril o ďalších deväť zaujímavých prvkov, ktoré sú typické pre naše krásne Slovensko.
Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska je zbierkou významných prvkov a praktík nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Ak sa niečo do tohto zoznamu zapíše, znamená to, že spoločnosť oceňuje a uznáva ich mimoriadny prínos pre našu kultúru. V roku 2025 pribudli do zoznamu ďalšie typicky slovenské prvky a ten aktuálne obsahuje už 50 vecí, na ktoré môžeme byť právom hrdí.
„Do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska pribudli zápisy prvkov Čipkárskô (tradičné jedlo čipkárov), Kraslice zdobené voskovou batikou pomocou trubičky, Železničné parné dedičstvo, Paličkovaná čipka z Gemera, Ručná sklárska výroba, Tradičné ovčiarstvo, Volské záprahy na Sihlianskej planine, Výzdoba ženského čilejkárskeho odevu, Spievanie na zore v Hrušove do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Zároveň do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku pribudol aj program Titul Majster/Majsterka ľudovej umeleckej výroby,“ povedala pre Nový Čas Nedeľa Petra Bačinská, riaditeľka odboru komunikácie ministerstva kultúry.
Koľko bolo nominácií?
Na základe výzvy ministerstva na predkladanie návrhov na zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku bolo podaných celkovo dvanásť nominácií. „Zoznam nominovaných – nezapísaných prvkov sa nezverejňuje. Podávatelia nominácií sú informovaní o výsledku aj s odporúčaniami od odbornej komisie, pričom opakované podávanie nominácií je možné,“ dodala Petra Bačinská z ministerstva kultúry.
Toto pribudlo zo zoznamu nášho nehmotného kultúrneho dedičstva
Čipkárskô – tradičné jedlo čipkárov
Je to mäsovo-zeleninová polievka s trhancami, ktorá sa konzumuje tak, že vývar sa vďaka dierkovanej vareche zje až nakoniec. Pripravuje sa v špeciálnej „mašine“. Tento pokrm v minulosti jedli čipkári z Brusna.
Kraslice zdobené voskovou batikou pomocou trubičky
Táto technika zdobenia veľkonočných vajíčok je naozaj unikátna. S pomocou trubičky sa totiž dajú na kraslici robiť súvislé čiary.
Železničné parné dedičstvo
Tento úspech dozaista potešil všetkých fanúšikov parných rušňov, ktoré sa na Slovensku premávali až do roku 1980.
Paličkovaná čipka z Gemera
Paličkovaná čipka má v Gemeri viac ako 2️00-ročnú tradíciu a medzi jej typické vzory patria napríklad „gemerské zuby“.
Ručná sklárska výroba
Toto remeslo má u nás dlhú tradíciu a preslávila nás vďaka svojej kráse a kvalite po celom svete.
Tradičné ovčiarstvo
Aj toto remeslo našich dedov a pradedov pretrvalo stáročia a dodnes sa teší veľkému záujmu spoločnosti.
Volské záprahy na Sihlianskej planine
Obec Sihla môže byť hrdá na svoje stáročné využívanie záprahov na každodennú obživu a odovzdávanie tejto tradície nasledujúcim generáciám.
Výzdoba ženského čilejkárskeho odevu
Slávnostný tekovský kroj, známy ako čilejkársky, sa nosil iba v nedeľu do kostola a dievčatá preslávila tradičná perlová parta.
Spievanie na zore v Hrušove
Ide o ľudové svadobné piesne dievčat (družičiek), ktoré sa na svitaní spievali pod oknami nevesty.
Prečo práve tieto prvky vyhrali?
Petra Bačinská, riaditeľka oddelenia komunikácie ministerstva kultúry
Prvky „nevyhrávajú“ – pretože nejde o súťaž v pravom zmysle slova. Pri nomináciách sa posudzuje splnenie kritérií stanovených výzvou (v súlade s Dohovorom na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO) v každom jednom prípade osobitne. Nominácie posudzujú externí posudzovatelia, následne ich hodnotí odborná komisia a na základe odporúčania/neodporúčania rozhoduje pani ministerka. Pani ministerka sa v plnej miere stotožnila s návrhom komisie. Slávnostný galaprogram spojený s odovzdávaním osvedčení o zápisoch pripravuje SĽUK – CTĽK (organizácia zodpovedná za administráciu procesu tvorby zoznamov) – uskutoční sa niekedy v priebehu mesiacov marec – apríl 2025. Ďalšie informácie budú dostupné na www.ludovakultura.sk.
Rozhodli odborníci z vedy, kultúry a vzdelávania
Stanislava Tichá, odborná pracovníčka/tajomníčka odbornej komisie SĽUK, Centrum pre TĽK
Čo si máme vlastne predstaviť pod pojmom zoznam kultúrneho dedičstva?
Na štátnej úrovni ich máme dva. Je to Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a Zoznam najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku. Ich vytváranie je súčasťou realizácie aktuálnych vládnych koncepčných materiálov súvisiacich s napĺňaním cieľov Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ktorý Slovenská republika ratifikovala v roku 2006 a dlhodobej stratégie zameranej na vytváranie systémových nástrojov potrebných na zabezpečenie komplexnej starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru. Viac o tom, čo je ich obsahom sa dočítate na webe www.ludovakultura.sk. Túto agendu má na starosti Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru (CTĽK) zriadené v roku 2008 pri Národnom osvetovom centre, ktoré je od roku 2010 odborným pracoviskom Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK), štátnej príspevkovej organizácie zriadenej Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.
Kto tvorí odbornú komisiu na posudzovanie návrhov na zápis do týchto zoznamov a ako komisia pracuje?
Odborná komisia je poradným a iniciatívnym orgánom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Momentálne je Odborná komisia pre posudzovanie návrhov na zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku zložená z 13-tich odborníkov z oblasti kultúry, vedy a vzdelávania. Nominácia na zápis toho ktorého prvku musí spĺňať hlavnú podmienku a to, že nominovaný prvok predstavuje nehmotné kultúrne dedičstvo (v súčasnosti nazývané až aj živé dedičstvo) definované v článku 2 Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva. Odborná komisia zasadá vždy dvakrát. Po preskúmaní jednotlivých návrhov a oponentských posudkov na spoločnom rokovaní návrhy posúdi a na záver zasadnutia členovia komisie formou tajného hlasovania rozhodnú za alebo proti zaradeniu prvku do reprezentatívneho zoznamu a programu/projektu/aktivity do zoznamu najlepších spôsobov ochrany.
Koľko bolo nominantov a akých?
Počas vyhlásenej výzvy Ministerstvom kultúry SR v roku 2024 bolo celkovo do SĽUK-CTĽK odoslaných na schválenie 12 nominačných spisov. Mená tých, ktorí „neuspeli“ (čo môže byť z dôvodu nedoplnenia informácii, príloh a i. v stanovenom termíne do spisu na základe vyžiadania odbornou komisiou po jej prvom zasadnutí) nemôžeme zverejniť, lebo sú to interné informácie a najmä je možné, že sa o zápis budú/môžu pokúsiť opäť počas ďalšej výzvy vyhlásenej MK SR, ako to už urobilo zopár predkladateľov v minulosti a vyplatilo sa im to.
Vedeli ste?
V Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska je k 15. januáru 2025 zapísaných celkovo 50 prvkov a v Zozname najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku je spolu 6 programov, projektov a aktivít.
Zdroj foto: ANC