Pichľavý pomocník

Pichľavý pomocník
Ježko ako emocionálna podpora.
(Zdroj: Pixabay)

V súvislosti s duševným zdravím sa často spomínajú zvieratá, ktoré dokážu navodiť nielen úsmev, ale aj pokoj a psychickú pohodu. Najčastejšie si ich spájame s mäkkým kožúškom. Viete si však predstaviť, že váš sprievodca na ceste za zdravím môže mať aj poriadne veľa pichliačov?

Presne tak. Hoci to na prvý pohľad vyzerá zvláštne, ježkovia sú podľa lekárov zvieratá, ktoré sa po celom svete využívajú pri rôznych terapiách. A ide im to veľmi dobre. Už dávno sa vie, že ľuďom môžu emocionálnu podporu prinášať rôzne druhy zvierat, ktoré môžu byť i mimoriadne netradičné.


Proti úzkosti
Práve do tejto skupiny patria aj ježkovia. Bez ohľadu na veľkosť majú však všetky zvieratá využívané ako emocionálna podpora niečo spoločné. Svojim ľudským spoločníkom poskytujú pocit bezpečia a uvoľnenia, potláčajú úzkosť, zlosť či depresiu. Na rozdiel od služobných zvierat, ktoré sú na svoje úlohy špeciálne vyberané a trénované, to majú takí ježkovia omnoho jednoduchšie.
Ježkovia sú relatívne nenároční na starostlivosť v porovnaní s tradičnými domácimi miláčikmi, ako sú psy alebo mačky. Sú to čistotné zvieratá a venujú značné množstvo času starostlivosti o seba. Ich strava pozostáva z kombinácie suchého krmiva pre mačky, hmyzu, ovocia a zeleniny.


Do ruky
Tušili ste, že ježkovia sú tichí, avšak dokážu aj komunikovať pomocou jemného vrčania? Práve tento ich hlasový prejav spolu so zaujímavým jedinečným zmyslovým zážitkom pri držaní ježka robí z týchto malých tvorov špecifických terapeutov.


Ježko
Dĺžka života: 2 – 5 rokov
Veľkosť: 15 – 20 cm
Hmotnosť: 0,4 – 1,2 kg
Veľkosť vrhu: 3 – 4 mláďatá
Najvyššia rýchlosť: 9,5 km/h
Dĺžka pichliača: 25 mm


Zdroj foto: Pixabay

Zaujímavosti

Socialne siete