Poradňa

Poradňa koučky Anny Márie Higgins: Šéfka sa mi vysmieva pre umelé prsia

Poradňa koučky Anny Márie Higgins: Šéfka sa mi vysmieva pre umelé prsia
Poradňu koučky Anny Márie Higgins nájdete len v Novom Čase Nedeľa.
(Zdroj: Pixabay)

Ahoj, mám super prácu, baví ma, sme dobrý kolektív. Môžem povedať, že sa do práce teším už 15 rokov...

Minulý rok som si ale dala spraviť umelé prsia a zrazu si zo mňa začali robiť v práci nezávisle kolegyňa aj kolega posmešky. Akosi som to vtipne „odpálkovala“, ale pred dvoma mesiacmi sa moja kolegyňa stala mojou šéfkou. Moje prsia a moja starostlivosť o seba sú naďalej témou podpichovania. A už mi to teda nie je príjemné. Kolegu zvládam, ale čo je môj problém – zistila som, že odkedy sa kolegyňa stala mojou šéfkou, mám strach jej niečo povedať. A tie poznámky sa nejako priostrujú. Som len príliš precitlivená? Moja šéfka to totiž komentuje tak, že som na seba príliš citlivá. Mám si jej poznámky všímať?

Dobrý deň, ďakujem za váš podnet a je veľmi zaujímavý. Ja tam vidím dve línie, ktoré sa prelínajú. Dokedy bola vaša šéfka vašou kolegyňou, bolo to pre vás znesiteľné a vedeli ste jej poznámky vnútorne vybalansovať, aj keď vám neboli príjemné, neboli ohrozujúce pre vašu normálnu existenciu.

Hneď ako sa stala vašou šéfkou a dostala do rúk oveľa väčší vplyv na vašu prácu, jej rozhodnutia môžu mať aj negatívny dosah na vašu prácu, odmenu, zmenu vzťahov v kolektíve... Lebo ľudia sa prirodzene od človeka, na ktorého šéfka upriamuje pozornosť, časom akoby odklonia, aby sa aj oni nedostali do šéfkinho hľadáčika.

U vás sa celkom prirodzene vyvinul istý strach. Strach, že ak sa ohradíte voči šéfkiným poznámkam, bude to len horšie. Môže to byť a s istotou bude, ak sa neohradíte. Od prvej chvíle nevhodnými komentármi pociťujete manipulatívne správanie voči vám.

A váš pocit je správny, pretože ak sa v tom necítim dobre, tak sa v tom necítim dobre. Neriešte, či ste precitlivená. Nedajte si so seba robiť žarty, nebuďte lojálna voči nemiestnym narážkam. Prirodzene prídu výčitky, či konáte správne, že sa za seba idete postaviť. Výčitky prichádzajú len ako upozornenie mysli, že niečo idete riešiť, či už ste urobili inak ako doteraz. Ešte raz to zdôrazním – výčitky sú len upozornenie mysli, že ste niečo urobili inak, než ste robili doteraz. Nemajú žiadnu inú hodnotu.

A podľa správania vašej šéfky ste dlho dovoľovali voči vám správanie, ktoré vám nebolo príjemné. A zhoršuje sa to, lebo ste hneď na začiatku nedali stopku takému správaniu. Napíšte si na papier, čo všetko viete získať tým, že sa ohradíte voči tomuto správaniu. A je vhodné spoznať svoje práva a povinnosti v práci, prípadne skonzultovať tento stav s právnikom. Zistite si, ako je vaša firma s toleranciou voči bossingu.

Druhú líniu vidím v „detskom” rešpekte autority. Dieťa prijíma a upravuje svoje správanie voči autorite, lebo potrebuje prežiť. Vy ste už dospelá, a tak túto stratégiu vlastnú deťom nemusíte uplatňovať a môžete konať za seba. Vaša šéfka je vymenovaná a je vo firme vo vyššej pozícii, no stále je zamestnanec firmy. Zastupuje len firmu a vy ste tiež zamestnanec firmy a máte rovnaké práva a povinnosti definované v zákonníku prace. Čiže vydýchať a vyjadriť sa a postaviť sa za seba.

Držím palce.


Zdroj foto: Pixabay

Súvisiace:
Poradňa

Rady a tipy

Socialne siete