Povinné športové poukazy čelia kritike, štátny tajomník Ján Krišanda bije na poplach: Na ďalších olympionikov inak môžeme zabudnúť!

Povinné športové poukazy čelia kritike, ale štátny tajomník Ján Krišanda ich obhajuje.
(Zdroj: ancn)

Stovky eur pre státisíce detí – aj takto strana SNS prezentuje svoj posledný návrh zákona. Príspevok na činnosť dieťaťa, teda tzv. športový poukaz, budú musieť firmy svojim zamestnancom od nového roka poskytovať povinne. Za nápad si strana vyslúžila poriadnu kritiku a podľa odborníkov je otázne, či budú tieto poukazy efektívne. Štátny tajomník pre šport Ministerstva cestovného ruchu a športu SR Ján Krišanda ich však obhajuje a tvrdí, že deti musíme rozhýbať.

Čím sú vlastne poukazy výhodné pre zamestnancov?
Treba si uvedomiť, že pravidelné športovanie niečo stojí a my chceme aj takouto formou podporiť rodičov, ktorí deti k športu vedú. Ten príspevok je až do výšky 55 % nákladov, ktoré rodič má. Navyše príspevok je oslobodený od daní a odvodov. Podobný typ pomoci má napr. aj susedné Maďarsko, Rakúsko, úspešní sú s tým aj v Austrálii. Všimnite si, že sú to krajiny s kvalitným športom. Všetko sa to začína od detí, to je tá základňa, z ktorej vyrastú budúci reprezentanti, olympionici. Ak ich chceme mať, musíme zavádzať procesy, ktoré inde už fungujú. Celkovo chceme, aby sa deti viac hýbali, veď táto doba je symptomatická nedostatkom pohybu. Máme epidémiu nadváhy a obezity u detí. Pohyb je jediný liek na všetky tieto neduhy.

S poukazmi asi ale nezmeníte zlú situáciu v športe.
Športové poukazy sú len jeden z návrhov. Strana SNS aj prostredníctvom nového Ministerstva cestovného ruchu a športu SR prináša celý rad zmien, ktoré by som nazval revolúciou v športe. Riešime daňové úľavy pre športových trénerov, chceme presadiť rýchlejšie odpisovanie budov na športový účel, a tak ich zatraktívniť pre investovanie. V zákone o fonde na podporu športu navyšujeme jeho prostriedky z 20 miliónov eur ročne na minimálne 60 miliónov. Na Slovensku vládli kabinety, ktoré v programovom vyhlásení nemali ani slovko o športe. My sme tam presadili otázku športovej infraštruktúry, trénerského stavu a mnoho ďalších. Teraz sa to snažíme napĺňať.

Nové návrhy sú kritizujú aj preto, že by mali odobrať veľa peňazí zo štátneho rozpočtu. Ako ich chcete obhájiť teraz v čase konsolidácie?
Žiadna investícia do športu nie je v dlhodobej perspektíve výpadkom príjmov, pretože má v sebe multiplikačný efekt. Iba veda, výskum a šport sa môžu pochváliť tým, že každé investované euro sa mnohonásobne vráti. Naším cieľom je tiež dostať do športu aj súkromné zdroje. Šport nemôže žiť iba z tých verejných, nedeje sa to ani v iných krajinách. Ak podnikateľské subjekty dostanú možnosť odpočítať si platby v prospech športu, verím, že sa to odrazí v objeme financií, ktoré budú mať športové organizácie a športovci k dispozícii. Pôjdu priamo od podnikateľov do športu, čo je efektívnejšie a rýchlejšie, ako keby by mali byť vybraté a redistribuované štátom.

Čiže podľa vás viac financií vyrieši problémy v našom športe?
Ako som už povedal – riešenie nezabezpečí len jedna vec, napr. viac financií. Preto sa snažíme zlepšovať situáciu na viacerých „frontoch“. Média dosť nevľúdne prijali moje vyhlásenie po olympiáde v Paríži, že už nedopustíme takú malú výpravu a na najbližšej olympiáde chceme mať aspoň 50 športovcov a o 8 rokov sto. Lenže ja som presvedčený, že musíme takú ambíciu mať. Teraz meníme zákon o športe tak, aby sme odľahčili zväzom, klubom a športovcom byrokratickú záťaž. Chceme im ušetriť energiu aj čas a peniaze. Budúci rok upravíme štruktúru financovania športu, prídeme s reformami top tímu aj s riešením centier olympijskej príprav. Skladáme dielik po dieliku a výsledok sa dostaví.

Takéto odvážne plány už boli v našom športe viackrát, výsledkovo však stále padáme. Prečo to bude podľa vás tentoraz iné?
Dôležitosť športu sa výrazne zmenila vznikom samostatného ministerstva. Už to nie je len nejaké malé percento v rámci celého ministerstva. Športovci majú odrazu na vláde vlastnú stoličku a začína sa to pociťovať. Ak sa podarí naše návrhy schváliť, roky 2025 a 2026 budú obdobím naštartovania športu na Slovensku. Viac peňazí v športe, viac novej a zrekonštruovanej infraštruktúry, efektívnejšia a lepšia podpora vrcholového športu a talentovanej mládeže, viac športujúcich detí, inovácie v športe... Zložitý koktail, ktorý ak namiešame správne, tak nemôžeme zlyhať. Učíme sa od krajín, ktoré to robia naozaj dobre. Slovenský šport má slušné základy, máme dobrú metodiku aj talenty a oddaných ľudí. Myslím si, že to je šanca, ktorú nesmieme premrhať. Síce teraz zažívame krízy, ale aj to je vlastne šanca, akýsi budíček a myslím, že sme ho všetci zodpovední počuli a pochopili.


Zdroj foto: ancn

Šport

Socialne siete