Poznáte históriu novembrových sviatkov? Spomíname si na tých, čo tu už nie sú...

1. november je na Slovensku sviatkom Všetkých svätých.
(Zdroj: Pixabay)

Vedeli ste, že až od roku 1994 je na Slovensku 1. november dňom pracovného pokoja? Významný je najmä pre Katolícku cirkev, kde je aj prikázaným sviatkom. Sviatok Všetkých svätých je štátnym sviatkom alebo dňom pracovného pokoja aj v mnohých iných krajinách, ako je napríklad Francúzsko, Rakúsko, Belgicko, Pobrežie Slonoviny alebo Kongo. 2. novembra je zasa dňom Pamiatky zosnulých, ľudovo nazývaný aj Dušičky.

Cirkev a veriaci si počas 1. novembra spomínajú na príbuzných a zároveň adresujú modlitby rôznym svätým. Korene sviatku Všetkých svätých siahajú do 4. storočia., pričom sa táto slávnosť po prvýkrát slávila v Ríme 13. mája 609. Práve vtedy totiž pápež Bonifác IV. prebral od byzantského cisára pohanský Chrám všetkých bohov, tzv. Panteón, ktorý bol vystavaný v roku 25 pred Kristom za vlády cisára Oktaviána Augusta.

Pohania ho zasvätili všetkým bohom a dodnes sa pokladá za div rímskeho staviteľstva. Chrám je totiž okrúhly, bez okien, bez pilierov a bez stĺpov. Svetlo sa doňho dostáva len zhora, kde je okrúhly nezasklený otvor o priemere 8,85 m. Voda, ktorá naprší dnu, je odvádzaná kanalizáciou, ktorá je zabudovaná do podlahy. Chrám má rovnaký priemer i výšku – 43,29 m.

Oproti vchodu stál kedysi oltár najvyššieho rímskeho boha Jupitera a po stranách boli oltáre a sochy ostatných rímskych bohov. Postupne, ako kresťanstvo zapúšťalo korene v Ríme, rúcali sa pohanské chrámy a oltáre. Jediný Panteón zostal ako posledný.

2. november oslavujeme tzv. Dušičky, teda pamiatku na všetkých verných zosnulých.
2. november oslavujeme tzv. Dušičky, teda pamiatku na všetkých verných zosnulých.
(Zdroj: Pixabay)

Pápež sv. Bonifác IV. nariadil, aby z neho vyhádzali všetky pohanské modly a premenil Panteón na kresťanský chrám. Deň pred spomínanou posviackou doviezli na osemnástich nádherne vyzdobených vozoch do tohto chrámu množstvo relikvií svätých mučeníkov a uložili ich do skriniek, ktoré tam boli na tento účel pripravené. Pápež chrám zasvätil Preblahoslavenej Panne Márii a všetkým svätým mučeníkom. Zároveň nariadil, aby sa vo výročný deň tejto posviacky konala slávnosť Všetkých svätých. S touto slávnosťou sa zároveň spája nádej veriacich ľudí na vzkriesenie a cirkev im zároveň každoročne pripomína, že je to deň radosti, a nie strachu.

Kresťanská tradícia a začiatky slávenia

Spomienku na všetkých verných zosnulých zaviedol v roku 998 opát benediktínskeho kláštora Cluny. Prvého novembra večer začali v opátstve vyzváňať zvony a mnísi spievali žalmy za mŕtvych. Na druhý deň sa slúžila zádušná omša. Tento zvyk sa v priebehu 11. storočia rozšíril v celej západnej cirkvi, pričom na znak nesmrteľnosti duší a Božieho milosrdenstva ľudia na cintorínoch zapaľujú sviečky.

A na koho si budete dnes spomínať vy?
A na koho si budete dnes spomínať vy?
(Zdroj: Pixabay)


Zdroj foto: Pixabay

Slovensko

Socialne siete