Prácu slovenských kameramanov sleduje takmer miliarda divákov: Na motokrose ide často o život!

Prácu slovenských kameramanov sleduje takmer miliarda divákov: Na motokrose ide často o život!

Divácky atraktívny, ale extrémne nebezpečný šport – motokros – sleduje ročne približne 785 miliónov divákov. Vedeli ste ale, že o samotný prenos motokrosových majstrovstiev sveta (MXGP) na televízne obrazovky a najväčšie športové stanice sa stará už takmer pätnásť rokov skupina šikovných Slovákov?

MXGP sleduje športový svet na televíznych staniciach Eurosport, CBS sports, BeIn Sports, FOX sport, RAI či L’Equipe. Je to možné aj vďaka niekoľkým slovenským kameramanom, ktorí už roky cestujú s pretekármi po celom svete a robia našej krajine dobré meno. „Na majstrovstvách sveta v motokrose sa podieľa približne 3 000 ľudí, vrátane jazdcov, mechanikov, médií, logistiky a ďalších. Kameramanov je jedenásť, z toho sme štyria Slováci, zvyšok sú Gréci. Národností je tam však oveľa viac a navzájom komunikujeme po anglicky,“ prezradil pre Nový čas Nedeľa tímlíder slovenského tímu Adam Duša. Ako Slovákov prijali ich zahraniční kolegovia? „Oceňujú našu zodpovednosť a tímovú súdržnosť. Všade, kde prídeme, je vidieť, že držíme spolu a v tom je naša sila,“ povedal Adam, ktorý sa stará o logistiku svojho tímu. To znamená, že jeho úlohou je nájsť letenky, ubytovanie a vybaviť všetky potrebné povolenia. Nepríjemné byrokratické záležitosti mu však vynahrádza to, že aj v tomto roku precestuje vďaka práci celý svet. „Navštívime miesta, kde by sme sa inak asi nedostali. Začneme v marci na juhu Argentíny, v Patagónii, potom sa vrátime do Európy a postaráme sa o televízne prenosy zo Španielska, Talianska, Portugalska, Francúzska, Nemecka, Lotyšska, Česka, Belgicka, Švédska, Holandska a Švajčiarska. Z exotických krajín sa chystáme aj do Indonézie, na ostrovy Lombok a Sumbawu a tiež do Číny. Pôjdeme aj do Turecka a sezónu zakončíme vo Veľkej Británii.“

Športovci nám robia dobré meno

V minulosti však Adam Duša vďaka práci navštívil aj Mexiko, Thajsko, Katar či Kaliforniu. Na jednu krajinu však príjemné spomienky nemá. „Počas pretekov v Rusku sa vždy vyskytol nejaký problém, či už so službami, alebo na letisku.“ Slovenských kameramanov vždy poteší, keď aj v ďalekej exotike zistia, že naša krajina nie je pre miestnych neznáma. „Keď sme boli pred pár rokmi v Indonézii, tak sa nás taxikár pýtal, odkiaľ sme. Odpovedali sme, že zo Slovenska a on ihneď zareagoval: Ooo, Hamsik and Skrtel,“ zasmial sa Adam, ktorý si neustále cestovanie pochvaľuje, podobne ako jeho kolegovia, kameramani Ján „Johno“ Gajdoš a Alex Hýbl. „Motokros sa za tie roky stal neoddeliteľnou súčasťou môjho života a keď cez zimu nenakrúcame, veľmi mi táto práca chýba,“ povedal nám Alex, s ktorým súhlasil aj Johno. „Táto práca mi dáva pocit, že som dobrý v tom, čo robím. Určitý spôsob sebadôvery spojenej s adrenalínom, keďže všetko sa vysiela naživo pre milióny divákov, takže nesmiem robiť chyby.“ Aj napriek vysokým nárokom je to však práca, akú by inde nezažili. „Je to perfektný mix cestovania, nakrúcania a trávenia času s inšpiratívnymi ľuďmi a s najlepšími jazdcami na svete,“ vysvetlil pre Nový čas Nedeľa Adam.

V ohrození sú nielen jazdci, ale aj kameramani

Samotná exotika a cestovanie sú síce veľmi príjemné, ale keďže motokros je extrémne nebezpečný šport, ani Slovákom sa nevyhli pri práci náročné chvíle. „Párkrát sa stalo, že jazdec spadol pri mojej kamerovej pozícii a
motorka vrazila do lešenia, na ktorom som stál a nakrúcal,“ opisuje Johno. „Motokros je naozaj veľmi nebezpečný šport a nielen pre jazdcov. Tí jazdia na hrane svojich schopností a neraz sa stalo, že sme videli, ako si pretekár vážne ublížil, alebo sa dokonca zabil. Občas sa stane, že motorkár nezvládne riadenie, vyletí z dráhy a vtedy je to pre nás nebezpečné, zvyčajne sa totiž nachádzame medzi dráhami, často len meter od miesta, kde prechádzajú jazdci,“ vysvetľuje Alex, ktorý zažil krušné chvíle počas minuloročných pretekov vo Francúzsku. „Bol som s kamerou pod veľkým kopcom. Jeden z jazdcov pri dopade stratil kontrolu nad motorkou a tá vyletela mojim smerom. Dokonca preletela cez plot, ktorý mal chrániť divákov. Našťastie, 150- kilový stroj dopadol asi meter vedľa mňa a nikomu sa nič nestalo.“

Aj motokros má svoje celebrity

Slováci sa v zákulisí stretávajú aj s najväčšími svetovými hviezdami motoristického športu, z ktorých sú mnohí vo svojich domovských krajinách skutočné celebrity. „Je to s nimi ako so všetkými športovcami. Niektorí súveľmi milí, priateľskí, pamätajú si nás z pretekov a prihovoria sa. Iní majú hviezdne maniere,“ hovorí Alex. „V drvivej väčšine sú to ale veľmi fajn ľudia, pokorní, nohami na zemi, ktorí si svoj úspech museli tvrdo odpracovať, Antonio Cairoli, Tim Gajser. Ale nájdu sa aj hviezdy, ktoré doplatili na svoju namyslenosť, precenili svoje sily a zranili sa, ako napríklad Jeffrey Herlings,“ dodáva Johno.

Ako sa stať hviezdnym kameramanom?

Samotná sezóna motokrosových pretekov, počas ktorej Slováci cestujú po celom svete, trvá od marca do októbra. Čo ale robia počas zvyšných mesiacov? „Mimo sezóny sa venujem prípravám na ďalšiu sezónu, televíznym projektom tu na Slovensku a iným športovým prenosom, hlavne našej najvyššej futbalovej lige,“ hovorí Adam, ktorého dopĺňa Johno. „Aj ja mimo sezóny nakrúcam šport a rôzne iné živé prenosy. Robím aj promovideá pre klientov a strihám videotesty áut.“ Alex sa okrem nakrúcania športových prenosov na Slovensku venuje grafike, motion dizajnu a online marketingu. „Svet televízie a filmu sa extrémne rýchlo vyvíja a tak si treba udržiavať znalosti v oblasti aktuálnych trendov." To znamená, že aj takýto top kameraman svetových pretekov musí spĺňať viaceré predpoklady. „Musí mať skúsenosť so športovými televíznymi prenosmi a musí vedieť po anglicky. Nemenej dôležité je aj to, či je zodpovedný, dochvíľny, či zapadne do tímu a dá sa naňho spoľahnúť v krízových situáciach. A, samozrejme, musí byť aj technický zdatný,“ vysvetľuje Adam. „Nik z nás sa nenarodil ako „pán kameraman.“ Museli sme sa vypracovať a niekde začať. Takže je to aj o pokore a tvrdej práci,“ myslí si Johno. „Samotné nakrúcanie motokrosu je náročné po fyzickej aj psychickej stránke, takže je dôležité nastaviť si v živote nejakú kalokagatiu. Okrem tejto práce, ktorá je časovo veľmi náročná, je pre nás dôležité nájsť si priestor aj na svoje osobné záľuby, filmy, knihy či výlety s rodinou,“ tvrdí Alex.


Zdroj foto: archív Adam Duša, Alex Hýbl, Johno Gajdoš, Roman Borák, MXGP

Rozhovory

Socialne siete