Televízia zohrávala v uplynulých dekádach mimoriadne dôležitú úlohu. Nielenže nás každý deň informovala o najdôležitejších udalostiach, ale nás aj vzdelávala a hlavne zabávala. Koniec koncov takmer každý si raz za čas s chuťou oddýchol pred televíznou obrazovkou. Divácky komfort však mimoriadne vylepšil začiatok farebného vysielania československej televízie a po rokoch čiernobieleho vysielania bol vymoženosťou pre niekoľkých vyvolených, ktorí už mali k dispozícii farebný televízny prijímač.
Začiatok vysielania Československej televízie bol v roku 1953 mimoriadnou udalosťou. Malé čiernobiele obrazovky vtedy vlastnil iba neveľký počet ľudí, no postupne sa stali pre divákov doslova magnetom. Hercov dovtedy poznali najmä z novín, divadiel a kín, no od toho dňa akoby vstúpili aj do ich príbytkov.
Povojnové začiatky
Týmto dátumom, keď sa uskutočnilo prvé skúšobné vysielanie, sa začala písať história televízneho vysielania v bývalom Československu. Toto pamätné vysielanie sa uskutočnilo zo Štúdia Praha v Meštianskej besede z vysielača Tesly Hloubětín na Petřínskej rozhľadni.
Po skončení pripraveného programu pokračovalo vysielanie živým vystúpením ďalšieho obľúbeného herca Františka Filipovského. Novo zariadené pražské štúdio bolo súčasťou Československého rozhlasu, a preto rozhlas zabezpečoval aj vysielanie. Ani nie o rok – 25. februára 1954 sa skúšobné vysielanie napokon stalo pravidelným.
Počas prvých mesiacov vysielala televízia len tri dni v týždni, v lete dokonca iba dva. Od novembra 1953 sa však počet vysielacích dní zvýšil na štyri, v roku 1955 na šesť dní v týždni a od 29. decembra 1958 vysielala televízia svoje programy každý deň po celý týždeň. Postupne pribúdali aj televízne štúdiá.
Na lyže
Významným zlomovým okamihom vo vysielaní bol 14. február 1970, keď mali diváci možnosť sledovať prvý priamy farebný prenos z majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní vo Vysokých Tatrách.
Prvý farebný prenos zahlasovala Elena Galanová. Komentovali ho Karol Polák a Rado Siváček. Centrálnu kameru na skokanské súťaže mal na starosti František Trutz. Hoci väčšina odborníkov v Európe preferovala západonemecký systém PAL, pre socialistický blok bol napokon zvolený francúzsky systém SECAM, pretože sa preň rozhodli v Sovietskom zväze.
Už v júni 1964 bol v Prahe na Petříne zostrojený pokusný vysielač pre farebnú televíziu. O usporiadaní majstrovstiev sveta v lyžovaní vo Vysokých Tatrách sa vedelo už v roku 1967, preto sa hneď začali veľké prípravy na televízne prenosy.
Fanúšikom športu
Farebný prenosový voz zakúpil pre Slovenskú televíziu Slovnaft. Bratislava si tak mohla zachovať voči Prahe aspoň čiastočnú autonómnosť v rozhodovaní. Pre potreby prenosu z Vysokých Tatier bol zapožičaný záznamový farebný voz rakúskej televízie ORF, ktorý sa prepojil s naším prenosovým vozom, čo umožnilo vytvárať záznamy pre večerné reprízy prenosov a mal aj „časovú lupu“, zariadenie na spomalené opakovanie záberov, veľmi vhodné najmä pri skokoch na lyžiach.
Nasadených bolo 16 kamier a v 13 priamych prenosoch sa odvysielalo 25 hodín. Celú akciu zo strany televízie zabezpečovalo 300 technických, programových a prevádzkových pracovníkov. Zriadené boli samostatné štáby pre skoky, behy a výrobu denného spravodajstva. Farebne sa odvysielal úvodný a záverečný ceremoniál a všetky skokanské súťaže.
Dlhé čakanie
Prvé prenosy vo farbe však mohol sledovať málokto, hoci v republike bolo už 750 000 koncesionárov, pretože farebný televízor bol raritou. Pár kusov mali počas majstrovstiev sveta 1970 zapožičané iba niektoré tatranské interhotely.
Farebné prijímače ešte neboli v predaji, pretože štát nemal devízy na nákup farebných obrazoviek . Až v roku 1973 uviedla Tesla Orava na československý trh prvý farebný televízor. Pravidelné farebné vysielanie sa začalo 9. mája 1973, keď bol vo farbe vysielaný záznam z vojenskej prehliadky v Moskve. Pri tejto príležitosti sa začal predávať prvý farebný televízor vyrábaný v rokoch 1973 – 1976 v Československu s označením Tesla 4401A Color.
Prvá inscenácia zaznamenaná vo farbe bola baletná suita Carmen. Relácia sa súbežne premiérovo vysielala 15. novembra 1970 na 1. aj 2. programe, pričom na „dvojke“ to bolo vo farbe.
Zdroj foto: Pixabay