Svetová konkurencia je v športe naozaj obrovská, denne prichádzajú nové talenty a nielen športovci už dávno zistili, že dostať sa na také podujatie, ako je olympiáda, ich stojí stále viac úsilia. A aj keď sme dúfali, že Slováci pôjdu do Paríža v početnejšej výprave, neznamená to, že na olympiáde nebudeme mať horúce želiezka v ohni. Nielen o tom sme sa rozprávali s prezidentom Slovenského olympijského a športového výboru Antonom Siekelom (54).
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) oslavuje koncom júna 130. výročie svojho založenia. Na Slovensku je Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) akousi predĺženou rukou MOV. Nominuje aj výpravy na všetky podujatia MOV, vrátane olympijských hier. Ako by ste predstavili činnosť výboru našim čitateľom. Čo je vašou hlavnou úlohou a čomu sa venujete?
Možno ešte pred zopár rokmi sa SOŠV často spájal vo verejnosti len s vysielaním výprav na olympijské hry či iné významné medzinárodné podujatia, aj keď to nie je pravda. V ostatných rokoch sa nám to podarilo zmeniť. SOŠV sa totiž dlhodobo snaží podporovať a rozvíjať šport na všetkých jeho úrovniach. V SOŠV propagujeme zdravý životný štýl a radi podporíme každé podujatie, ktoré pomáha zvýšiť povedomie o športe. Aj prostredníctvom vrcholových športovcov – olympionikov, súčasných i bývalých, sa snažíme motivovať verejnosť k pohybovým aktivitám. Našou úprimnou snahou je prostredníctvom celej škály projektov zlepšiť postavenie športu v našej spoločnosti aj prístup, hlavne detí, k športu. Chceme sa podieľať na zlepšovaní materiálnej základne na výkon športových a telovýchovných aktivít a pomáhať pri zvyšovaní členskej základne športovcov, trénerov i funkcionárov, ale aj telesnej zdatnosti populácie. Ak sa nám bude postupne dariť napĺňať tieto ciele, budeme mať viac športujúcich ľudí, zdravšiu populáciu aj kvalitnejšiu a početnejšiu špičku v podobe reprezentantov, ktorí šíria dobré meno Slovenska v zahraničí a napĺňajú nás hrdosťou. Ako vyplýva z našich stanov, poslaním SOŠV je všestranne prispievať k rozvoju športu v SR, šíriť a popularizovať základné princípy a hodnoty olympizmu, rozvíjať olympijské dedičstvo a prostredníctvom športu prispievať k harmonickému rozvoju človeka, vzájomnému porozumeniu a priateľstvu medzi národmi a prehlbovaniu mierového spolužitia.
Aké sú podľa vás priority, ktoré slovenský šport potrebuje realizovať v oblasti vrcholového športu, digitalizácie v športe, športovej infraštruktúre...?
- Priorít je veľa a zhrnúť ich na malom priestore ani nie je možné. Dlhodobo hovoríme o veľkom dlhu na športovej infraštruktúre, ktorý pred pár rokmi dosiahol pol miliardy eur. S prispením Fondu na podporu športu, ktorého vznik sme v roku 2019 významne podporovali, sa začína dariť aspoň časť z tohto dlhu zmazať. Je potrebné uvedomiť si, že bez kvalitnej infraštruktúry nám nevyrastú ani noví úspešní športovci. Áno, talent môžu mať, ale potrebujú ho aj niekde rozvíjať. Dôležité je aj financovanie samotných športovcov. V najbližšom čase sa musí zmeniť systém podpory v rámci top tímu. Štát by si mal uvedomiť výhody športovania pre svoj chod. Šport prináša rôzne benefity pre štát, ak ho propaguje od najmladších až po seniorov. Pomôcť by mohlo zavedenie ďalšej hodiny telesnej výchovy. Nemusí byť v telocvičniach, je dôležité, aby sa deti počas vyučovania prešli, mali fyzickú aktivitu.
Onedlho náš čaká olympiáda v Paríži, ako sú podľa vás pripravení slovenskí športovci, akú medailovú úrodu očakávate a kto je naším najväčším tromfom?
- Na začiatku olympijského kvalifikačného cyklu sme mali oveľa väčšie očakávania veľkosti výpravy. Nádejali sme sa, že sa podarí kvalifikovať aspoň štyrom až piatim desiatkam našich športovcov. Dnes sme už tieto plány pozmenili, budeme sa tešiť aj z účasti okolo tridsiatich športovcov. Je potrebné si uvedomiť, že dostať sa na olympijské hry je z roka na rok náročnejšie. Sprísňujú sa kvalifikačné limity, športový svet nespí a svetová špička sa rozširuje. A bez kvalitných podmienok na prípravu je ťažké v dnešnom prostredí držať krok so svetom. Len na ilustráciu, ak by platili limity ako pre OH 2012 v Londýne, dnes by sme už mali kvalifikovaný dvojciferný počet atlétov. V čase vzniku tohto rozhovoru však majú istú účasť len štyria. V každom prípade som stopercentne presvedčený, že každý slovenský športovec, ktorý sa kvalifikuje, sa zodpovedne pripraví, v tréningu urobí všetko potrebné a potom sa na olympijských hrách predstaví v čo najlepšej forme. Medaily sú príjemným bonusom, ktorý želám každému z našich športovcov. Ocením však aj výkon na vrchole svojich možností. A kto z našich získa tu medailu? Naše medaily môžu získať predovšetkým strelci či vodní slalomári. Dlhodobo patria k svetovej špičke a z vrcholných podujatí nosia cenné kovy. Musí im však sadnúť absolútne všetko. Veď aj naposledy v Tokiu sa síce počítalo so Zuzanou Rehák Štefečekovou ako s potenciálnou medailistkou, ale ona predviedla výkon nad 100 percent a zlato ovenčila aj svetovým rekordom. Príjemným prekvapením výpravy môže byť aj zápasník Tajmuraz Salkazanov. Pred každými hrami hovorím športovcom, aby využili moment, v deň D boli maximálne pripravení a nezaťažovali sa tým, že musia dosiahnuť výsledok.
Bude táto olympiáda v porovnaní s predchádzajúcimi niečím výnimočná alebo iná? Je tu možno niečo, čo vás zaskočilo alebo čo ste nečakali, prípadne čo vás príjemne prekvapilo?
- Posledné dve olympijské hry v Tokiu a Pekingu výrazne poznačilo ochorenie COVID-19. Boli bez typickej atmosféry, ochudobnené o divákov. Športový svet potrebuje v Paríži dostať nový olympijský impulz. Potrebujú ho športovci i fanúšikovia. Aj z tohto pohľadu to budú výnimočné hry, stanú sa symbolom návratu. Francúzi chcú navyše ukázať, že hry vedia byť udržateľné z environmentálneho i ekonomického pohľadu. Veľmi zaujímavý bude už otvárací ceremoniál. Bude netypický, mimo štadióna. A či ma niečo zaskočilo? Možno len počet kvalifikovaných slovenských športovcov. Musíme sa po skončení olympijských hier nad tým vážne zamyslieť a spraviť systémové opatrenia, aby sa tento stav v budúcnosti zmenil a nemal naďalej klesajúci trend.
Vo februári bolo v SR zriadené Ministerstvo cestovného ruchu a športu, plánujete nejakú spoluprácu, ktorá prinesie väčšiu popularizáciu športu na Slovensku? Prípadne máte nejaké predstavy o budúcej spolupráci?
- Doteraz žiadna z vládnych strán nepristúpila k agende športu tak významne, ako sa to deje v súčasnosti. O ministerstvo sa usilovali viaceré generácie športových funkcionárov. Dnes ho tu máme. Komunikujeme s rezortom na dennej báze, sme preň partnerom. Snažíme sa v spolupráci s ministerstvom nastaviť procesy tak,
aby sa zlepšilo postavenie športu v spoločnosti. V športovom hnutí sme za nový rezort vďační. Je však pre každého z nás, ktorí pôsobíme v športe, výzva, aby sme dennou prácou a našimi krokmi potvrdili opodstatnenosť jeho vzniku a presvedčili aj verejnosť, že šport má svoj ekonomický, sociálno-spoločenský i
zdravotný význam.
Nedávno mi jeden z našich známych hokejistov povedal, že by bolo dobré ak by štát investoval viac do športovej prípravy detí, pretože len tak si vychováme ďalšiu zlatú generáciu. Ako sa na to pozeráte vy? Od roku 2016, keď ste sa stali predsedom SOŠV, si všímame, že sa do popredia dostávajú viaceré projekty venované mládeži.
- Na podporu športovania detí a mládeže máme viacero projektov. Najlepší mládežnícki športovci môžu byť členmi Juniorského olympijského tímu. Na podporu športovania mladých ľudí máme projekt Ukáž sa! A všeobecnú pohybovú prípravu podporujeme cez projekt Olympijského odznaku všestrannosti. Rovnako dôležitosť pohybu detí a mládeže zdôrazňujeme aj v rámci štafetového posolstva k olympijským hrám Naše farby, naše srdcia i osláv Olympijského dňa, počas ktorých sa konajú stovky podujatí po celom Slovensku. Aj na pripravovanom Olympijskom festivale, ktorý sa bude konať v čase olympijských hier pri jazere Kuchajda v Bratislave, budeme zdôrazňovať význam športovania detí a mládeže. Je dôležité si uvedomiť, že deti sa potrebujú hýbať a získať návyky na pravidelné vykonávanie pohybových činností. Vďaka nim sa budú cítiť oveľa lepšie. Má to však aj ďalšiu stranu mince, čím viac detí športuje, tým skôr nájdeme pre konkrétny šport talentovaných jednotlivcov, ktorí budú Slovensko reprezentovať a propagovať ho vo svete.