Umelá inteligencia v posledných rokoch dobýja svet. Zatiaľ čo väčšina ľudí ju vníma len ako zábavný prvok vo svojich mobiloch či počítačoch, sú aj takí, ktorí sa ju snažia využiť čo najužitočnejšie. S takýmto nápadom prišla aj právnička Silvia Štepitová, ktorá za využitie umelej inteligencie získala ocenenie v ďalekom zámorí a upútala pozornosť najväčších firiem sveta.
Záujem o moderné technológie sa v dnešnej dobe môže mnohonásobne vyplatiť a neraz to platí aj v zamestnaniach, ktoré si na prvý pohľad s umelou inteligenciou a najmodernejšími softvérovými vychytávkami nespájame.
Dobrý nápad
Hoci je umelá inteligencia tému posledných rokov, minulý rok na jar mali milióny ľudí možnosť po prvý raz odskúšať na vlastnej koži jej vylepšenú verziu, generatívnu umelú inteligenciu so schopnosťou učiť sa. Tento trend zachytila aj mladá Slovenka, ktorej nápad a úsilie jej vyniesol nielen ocenenie v zámorí, ale aj pozornosť firiem z celého sveta.
Silvia Štepitová vyštudovala bilingválne gymnázium a potom pokračovala v štúdiách práva. „Vždy ma to ťahalo k daniam a tiež som si chcela vyskúšať prácu v korporáte,“ začína svoje rozprávanie.
Po viacročných skúsenostiach vo veľkých firmách sa rozhodla, že by mohla skúsiť prácu vo firme s pôsobnosťou doslova na celom svete. A tak som si poslala životopis do Amazonu na jednu z pozícií, na ktoré hľadali pracovníkov. O to väčšie prekvapenie bolo, keď jej ponúkli úplne iné miesto, a to v tíme právnikov so skúsenosťami s daňami a hlavne s tisíckami zmlúv. „Bola som nadšená, tím bol medzinárodný a jeho členovia boli v rôznych častiach sveta. Som jediná zo Slovenka a zároveň jediná z Európy. Traja členovia sú z Indie a ďalší sú v rôznych amerických mestách,“ opisuje svoju prácu, v rámci ktorej má každodenný prehľad o celosvetovom dianí.
Na diaľku
Výhody takejto práce na diaľku sú skutočne mnohé, prezradila. „Vidím na vlastné oči, čo sa deje na celom svete. Nie som limitovaná. Orientujem sa na európske zmluvy a nájomné zmluvy, zmluvy o kúpe a všetko, čo s tým môže súvisieť, ale pracuje aj so zmluvami zo všetkých kontinentov.“
Práve obrovský rozsah práce vnukol Silvii a jej nadriadeným myšlienku, že s čítaním a kontrolou tisícok zmlúv by im mohla pomôcť umelá inteligencia, ktorá sa neustále vyvíja, zlepšuje a učí.
Skutočná výzva
Kontrolovať zmluvy je časovo náročné a človek musí byť flexibilný, keďže firma nikdy nespí, zároveň to so sebou nesie aj veľkú zodpovednosť. „V mnohých zmluvách sa opakujú rovnaké veci, a preto sme rozmýšľali nad tým, ako si čítanie týchto zmlúv zjednodušiť. Spočiatku sme na to skúšali aplikáciu, ktorá ešte nebola vybavená generatívnou umelou inteligenciou, a zadávali sme jej pravidlá, aby za nás v zmluvách vyhľadávala. Bolo to však mimoriadne časovo náročné, stále sme museli manuálne texty kontrolovať,“ opisuje začiatok celého projektu.
Minulý rok však priniesol v oblasti generatívnej umelej inteligencie veľký prelom. Začiatky však neboli ľahké a Silviin nápad na vytvorenie programu, čo právnickým zmluvám skutočne bude rozumieť, musel prekonať spočiatku viaceré prekážky. Úplne na začiatku členov developerského tímu nápad právnikov veľmi nezaujal. „Asi čakali väčšiu výzvu,“ avšak po niekoľkých stretnutiach, kde vysvetlila, čo presne je potrebné spracovať v tisíckach zmlúv a že umelá inteligencia sa musí naučiť, ako rozumieť právnickým textom a zmluvám, došlo k prelomu. Nešlo len o hľadanie kľúčových slov, ale skutočné porozumenie.
„Keď pochopili, o čo nám ide, zbadali výzvu a veľmi sa im zapáčila, hneď sa toho chytili a zaradili to ako prioritu,“ vysvetľuje prvý prelom právnička.
Jasný cieľ
Po výmene manažérky prešlo vedenie celého projektu na Silviu, keďže už mala za sebou dvojročné skúsenosti. „Potom to už išlo veľmi rýchlo, pretože som už presne vedela, čo potrebujeme dosiahnuť.“ Táto fáza trvala štyri mesiace, čo bolo skutočne rýchle.
„V máji sme celú firmu informovali, že sme vypracovali program, čo pomocou generatívnej umelej inteligencie dokáže čítať zmluvy. Vtedy bola ešte generatívna UI veľkou novinkou, preto to zaujalo pozornosť vedenia. Všetci si to ešte len skúšali ako novinky a my sme už mali vytvorený program, ktorý prinášal reálne výsledky,“ rozpráva aj takmer po roku Silvia.
V auguste potom vyšiel veľký článok v prestížnom časopise Wall Street Journal, kde developerské oddelenie s celosvetovou pôsobnosťou prezentovalo celý projekt a dva ďalšie, na ktorých pracovalo. O týchto projektoch informovali aj prezident a viceprezident firmy.
Cesta do Seattlu
„V septembri som potom cestovala do Seattlu a tam som dostala ocenenie,“ spomína Silvia na veľkú chvíľu. Tým sa však príbeh nekončí. „Snažíme sa túto platformu na čítanie zmlúv implementovať a nadväzovať na ňu a zlúčiť s inými platformami vo firme,“ vysvetľuje, na čom práve pracuje.
Skutočnou odmenou je však nielen uľahčenie práce so zmluvami, ale aj pozornosť, ktorej sa jej dostáva. Jej nápad totiž zaujal tímy z mnohých veľkých firiem, čo by podobnú aplikáciu vedeli využiť a radi sa so šikovnou právničkou poradia, ako na to.
Zdroj foto: ASŠ