Sladké sviatky sa blížia: Tieto pochúťky nesmú chýbať na stole

Už máte na Vianoce napečené?
(Zdroj: Pixabay)

Okrem vianočnej výzdoby, upratovania či nákupov darčekov pre našich najbližších je neodmysliteľnou súčasťou adventu aj pečenie. Rozhodne by nemalo byť povinnosťou, ale naopak príjemne stráveným časom pri plánovaní a chystaní pochúťok, ku ktorým si s rodinou a priateľmi čoskoro sadnete. Vyskúšali ste už všetky z obľúbených sviatočných ciest?

Medovníkové cesto

Perníkové alebo medovníkové cesto pripravujú ľudia na sviatky už dlhé stáročia. Historici tvrdia, že toto cesto vytvorené z múky, medu a korenín pripravovali spočiatku v nemecky hovoriacich krajinách. Na Slovensku sa medovníky začali piecť koncom 14. storočia a boli veľkým luxusom, pretože exotické koreniny boli veľmi drahé. Pripraviť dobrý perník bolo umením, preto bolo pernikárstvo samostatným remeslom.

Ak by ste si chceli doma upiecť pravý medovník od našich predkov, siahnite po najkvalitnejšom mede. Presné recepty sa nezachovali, lebo boli prísne stráženým tajomstvom každého majstra. Cesto po príprave muselo odpočívať na tmavom mieste dlhý čas, týždne, mesiace a dokonca aj roky. Postupne sa z neho odkrajovalo a piekli sa medovníky. Tie sa nevykrajovali, ale vtláčali do drevených foriem.

Orechové cestá

Ak pečiete na sviatky viacero druhov koláčov, určite zaraďte na zoznam aj recept obsahujúci orechy. Mleté orechy môžu v ceste úplne nahradiť múku. Sú ideálnou ingredienciou nielen pre svoje vynikajúce výživové hodnoty, ale cestu dodajú tmavšiu, bohatšiu orieškovejšiu chuť. Siahnuť môžete po klasických vlašských orechoch, obľúbené sú však aj mandle či lieskové orechy. Výborne sa dajú kombinovať s koreninami, rumom či likérmi.

Linecké cesto

Pochúťky z tohto cesta nesmú chýbať na žiadnom sviatočnom stole. Na prípravu cesta sa používa maslo, vaječný žĺtok, práškový cukor, vanilkový cukor, hladká múka a občas aj citrónová šťava.

Hoci sa u nás nazýva toto cesto podľa rakúskeho mesta Linz, Rakúšania poznajú túto pochúťku v podobe lineckej torty do ktorej pridávajú orechy alebo mandľovú múku. Najstarší recept pochádza zo 16. storočia a už vtedy bol spájaný s mestom Linz.

Tajomstvom dobrého lineckého cesta je maslo, nepoužívajte jeho náhrady. Budete tiež potrebovať dobrý džem, ideálne domáci. Hotové pečivo skladujte vždy v papierovej škatuli a prikrývajte obrúskom. V chladnej špajze nechajte koláčiky odležať týždeň i viac.

Základný recept:

Aby sa všetko podarilo, je potrebné dodržať základný pomer surovín: 3 diely múky, 2 diely masla a 1 diel cukru.

Koláče z kysnutého cesta na sviatočnom stole nesmú chýbať.
Koláče z kysnutého cesta na sviatočnom stole nesmú chýbať.
(Zdroj: Pixabay)

Kysnuté cesto

Kysnuté cesto je vynikajúce a univerzálne a v spojení s tradičnými sviatočnými pochutinami ako mak, oriešky či sušené ovocie dokáže vytvoriť naozaj chutné a vizuálne zaujímavé pochúťky. Ak sa vám už zbiehajú slinky na klasickú vianočku, určite si ju na sviatky vlastnoručne pripravte. Z kysnutého cesta sa však pripravuje i obľúbený štedrák, vianočné vence či bobáľky.

Základom dobrého kysnutého cesta je správna teplota, v kuchyni nesmie byť prievan, inak sa vám pečenie nevydarí. Rovnako nezabudnite na silný kvások alebo čerstvé kvasnice.

Bielkové pochúťky

Ak vám v kuchyni ostanú zvyšné vaječné bielky alebo ste jednoducho dostali chuť na prípravu ľahučkej sladkej pochúťky bez múky, vyskúšajte prípravu bielkových pusiniek na mnoho spôsobov. Stačí vmiešať mletú škoricu a cukor, pečú sa hodinu na 120 stupňoch Celzia. Kokosové makrónky vyčaríte zmiešaním 4 bielkov, 200 gramov práškového cukru a 200 gramov strúhaného kokosu so štipkou soli a vanilkovým extraktom. Pečte, kým nie sú zlatisté na 160 stupňoch Celzia. Skúsené gazdinky môžu na Vianoce podávať klasickú Pavlovu tortu.

Piškótové cesto

Piškótové cesto je ľahkou pochúťkou a rovnako ľahká je i jeho príprava. V taliančine sa piškóty nazývajú savoiardi podľa názvu kraja Savojsko. Tam ich nechal miestny vojvoda okolo roku 1350 po prvýkrát vyrobiť pri príležitosti návštevy francúzskeho kráľa.

Toto cesto sa najčastejšie používa na prípravu tort a z piškót sa pripravujú aj mnohé nepečené pochúťky, napríklad tiramisu. Keďže príprava cesta je veľmi jednoduchá, môžete do základného receptu k žĺtkom, cukru, múke a vyšľahaným bielkom pridávať najrôznejšie ingrediencie od kakaa cez mleté orechy až po kokos či rôzne spracované ovocie.

Na Vianoce je zvykom mať plný stôl dobrôt.
Na Vianoce je zvykom mať plný stôl dobrôt.
(Zdroj: Pixabay)


Zdroj foto: Pixabay

Rady a tipy

Socialne siete