Včera ste ešte veselo behali po návštevách a ráno ste sa už nemohli postaviť z postele? Ako je možné, že tak rýchlo a z ničoho nič vás skolila horúčka a zimnica? A k tomu bolesť hlavy, svalov a nepríjemný kašeľ! Vitajte v chrípkovej sezóne, ktorej sa v týchto dňoch začína na Slovensku čoraz viac dariť.
Chrípka je zradná v tom, že jej nástup je naozaj rýchly, pomerne prudký a dokáže potrápiť nielen starších ľudí, ale aj mládež a deti. V minulosti dokonca spôsobila v populácii katastrofu – tri pandémie, pri ktorých zomreli milióny ľudí. Najznámejšia bola pandémia takzvanej španielskej chrípky v roku 1918. Predpokladá sa, že jej podľahlo viac ľudí, než padlo v prvej svetovej vojne. Veľké epidémie boli aj v roku 1957, keď šarapatila ázijská chrípka a o jedenásť rokov neskôr chrípka hongkonská.
Ľudové recepty
Môžeme teda povedať, že sme mali dosť času na to, aby sme vyskúšali rôzne spôsoby, ako proti chrípke bojovať a tento boj aj vyhrať. Okrem osvedčených liekov, ktoré dostanete na predpis od svojho lekára, naše staré mamy nedali dopustiť na teplý kurací alebo hovädzí vývar – ten bol obľúbeným liekom na všetky vírusy. V boji proti chrípke boli pre svoj vysoký obsah zinku často nasadené aj strukoviny a orechy. Pri bolestiach hrdla pomáhalo kloktať teplú vodu so soľou alebo naparovať sa ňou. Z bylinkových čajov by mal byť vždy poruke ten zo šalvie, lipy, harmančeka alebo materinej dúšky.
Rady lekára
Čo však, ak ľudové recepty nepomáhajú tak rýchlo a účinne, ako by sme potrebovali? Potom neostáva iné, len navštíviť svojho lekára. „Základom liečby chrípky je oddychový režim, to znamená byť doma v teple, ideálne ležať, oddychovať a nechodiť von. Neodporúčam ani prácu na doma, keďže pacient je stále pod tlakom a musí komunikovať a vyvíjať psychickú námahu,“ povedala pre Nový Čas Nedeľa Júlia Zahnašová, všeobecná lekárka pre dospelých z Fakultnej nemocnice AGEL Skalica.
„Ďalej je dôležitá liečba aktuálnych symptómov – pri horúčke sú to antipyretiká (lieky na zníženie horúčky), pri kašli závisí, či je vlhký – expektorans, pri suchom – antitusikum, pri bolesti hrdla rôzne pastilky a spreje, kloktanie, do nosa morskú soľ a iné voľnopredajné preparáty,“ odporúča s tým, že pri chrípke sa niekedy vyskytnú aj hnačky alebo zvracanie, vtedy je nutné nasadiť diétu a probiotiká.
„Vždy je dobré začať voľnopredajnú liečbu hneď a nečakať iba na to, čo mi poradí lekár. V lekárni vždy ochotne poradia skúsení a vzdelaní farmaceuti, a keď sa prídete poradiť k lekárovi, väčšinou sa pýtame, čo už ste si nasadili. Ak ste sa aspoň pokúsili liečiť si svoje ochorenie sami, určite vás každý lekár pochváli,“ poradila našim čitateľom lekárka Júlia Zahnašová.
Pripomína však, že nemenej dôležitou súčasťou liečby sú vitamíny na podporu imunity – vitamín D, C a zinok. „Vitamín D sa odporúča užívať dlhodobo počas zimných mesiacov, nielen pri aktuálne prebiehajúcom ochorení. V prevencii sa odporúča očkovanie proti chrípke, a to najmä rizikovým skupinám,“ dodala odborníčka z Fakultnej nemocnice AGEL Skalica.
Nešírme chorobu ďalej
A prečo je vlastne také dôležité pri chrípke nepracovať, oddychovať a nechodiť do školy? Všeobecná lekárka pre dospelých Júlia Zahnašová vysvetľuje, že je to nielen preto, aby sa telo nevyčerpávalo, ale aj preto, aby sa choroba nešírila ďalej medzi ostatných ľudí. „Ak navštevujeme verejné priestory – obchod, lekára, lekáreň a podobne, mali by sme ostatných chrániť respirátorom. Respirátor sa používa pri všetkých ochoreniach šírených vzduchom, nielen pri ochorení COVID-19, ale aj pri chrípke, pretože nikdy nevieme, kto s nami sedí v čakárni. Či ide o tehotnú ženu v skorom štádiu tehotenstva alebo o jedinca s oslabeným imunitným systémom.“
Kedy musíme ísť k lekárovi
Odborníčka pridala pre Nový Čas Nedeľa aj pár praktických rád. „Ak niekto potrebuje do práce práceneschopnosť, môžeme informovať lekára telefonicky alebo emailom a ten mu vystaví elektronickú PN, ktorá je šikovným nástrojom, aby pacient nemusel dlho čakať v čakárni a cestovať k lekárovi.“
Samotná osobná návšteva lekára je podľa jej slov vhodná až pri neklesajúcej teplote, náhlom zhoršení stavu, bolestiach hrdla či neutíchajúcom kašli, na ktorý nezaberajú voľnopredajné lieky. „Odporúča sa pozorovať svoj zdravotný stav aspoň dva-tri dni. Skoré nasadenie symptomatickej liečby uľaví od príznakov ochorenia a samotné chrípkové ochorenie môže trvať 5-7 dní, málokedy trvá len 3 dni, preto musíme mať trpezlivosť a reálne očakávania,“ radí lekárka Júlia Zahnašová s tým, že po chorobe sa odporúča týždeň až dva vyhýbať sa fyzickej námahe, cvičeniu aj telesnej výchove v škole. Lekár preto vždy píše žiakom, aby boli po chorobe ospravedlnení z telesnej výchovy a telo sa mohlo kompletne zregenerovať.
Pozor na liečbu detí
A keď už spomíname žiakov a deti, lekárka na záver dodala, že ak nám ochorie dieťa, rozhodne ho nemôžeme liečiť ako dospelého. „Menšie deti majú k dispozícii iné názvy liekov a aj iné dávkovanie pre nižšiu hmotnosť ako dospelí. Farmaceutky v lekárni sa vždy pýtajú na váhu a vek dieťaťa, aby poradili vhodné lieky,“ povedala Júlia Zahnašová s tým, že je naozaj dôležité liečiť teplotu včas a nenechávať dieťa v horúčkach. „Vysoká telesná teplota môže viesť u detí až k febrilným kŕčom, preto je nutné, aby užívali antipyretikum určené pre deti. Deťom sa nesmie podávať acylpyrín, aspirín, kyselina acetylsalicylová pre možný vznik Reyovho syndrómu. Špeciálnou skupinou sú tehotné a dojčiace ženy, kde musíme dávať obzvlášť pozor na výber lieku, aby sme nepoškodili dieťa.“
5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o chrípke
Nie je to banálne ochorenie
Chrípka je vysoko nákazlivé a rýchlo sa šíriace infekčné ochorenie dýchacích ciest. Patrí medzi najčastejšie ľudské infekčné ochorenia a prenáša sa kvapôčkovou infekciou. V niektorých prípadoch môže mať vážny priebeh s komplikáciami, ako napríklad bakteriálne zápaly ucha, prínosových a čelových dutín, nosa, priedušiek a zápal pľúc.
Medzi chrípkou a prechladnutím je rozdiel
Rozlíšiť chrípku od iných respiračných infekcií nie je také ľahké a mnoho ľudí si ju mýli so silným prechladnutím. Najväčšie rozdiely sú v tom, že chrípka má náhly nástup príznakov z plného zdravia, je sprevádzaná vysokou teplotou (38 °C) a typické sú aj bolesti kĺbov, hlavy – často za očami, bolesť svalov. Prejavuje sa suchým a dráždivým kašľom, často sa objaví zimnica a triaška. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch týždňov od prvých príznakov.
Nakaziť sa môžeme viackrát za sezónu
Príčinou je premenlivosť vírusu chrípky a existencia viacerých typov chrípkových vírusov. Preto sa nedá vylúčiť, že chrípkou sa možno nakaziť viackrát za sezónu, keďže medzi ľuďmi počas sezóny cirkulujú viaceré typy vírusov chrípky a imunita voči jednému vírusu nemusí chrániť pred druhým.
Vírus prežije na niektorých povrchoch aj dva dni
Vírus chrípky prežíva na odeve, papieri, vreckovkách 8 až 12 hodín. Na hladkých povrchoch je to dokonca 24 až 48 hodín. Vzhľadom na tieto fakty je umývanie rúk jednou zo základných foriem prevencie chrípky.
Mráz ju nezastaví
Vírusy chrípky dobre prežívajú práve v mrazivom zimnom počasí. Ide o kvapôčkovú infekciu prenášanú kontaminovaným vzduchom. V suchom vzduchu majú kvapôčky tendenciu rozbíjať sa na menšie. Tým zostávajú vo vzduchu dlhšie. Naopak, v teple sú väčšie, ťažšie a hneď spadnú na zem.
Poznáte najúčinnejšiu obranu?
odpovedá všeobecná lekárka MUDr. Anneliese Kresťanová z polikliniky Váš lekár
„Očkovanie proti chrípke je najúčinnejšou formou ochrany proti tomuto vírusovému ochoreniu. Najvhodnejšie obdobie na očkovanie je v priebehu októbra a novembra, aby sa stihli vytvoriť protilátky chrániace nás počas epidémie chrípky, ktorá prebieha zväčša od decembra do začiatku marca. Žiadne očkovanie však neposkytuje stopercentnú ochranu, môže sa stať, že dôjde k nákaze, ale príznaky chrípky u očkovaných ľudí bývajú oveľa miernejšie. K všeobecným preventívnym opatreniam patrí pravidelné umývanie rúk, časté vetranie priestorov, dostatočný príjem vitamínov, spánku a pohybu. Očkovanie sa odporúča tehotným ženám, osobám starším než 59 a viac rokov, osobám so závažnými chronickými ochoreniami a tiež osobám vo vyššom riziku nákazy, ako sú napr. zdravotníci, tým, čo sa vyskytujú na miestach v kontakte s väčším množstvom ľudí, ako napr. internáty, školy, firmy, obchody a podobne. Povinné je pre ľudí, ktorí sú umiestnení v zariadeniach sociálnych služieb.“
Očkujú sa Slováci proti chrípke?
odpovedá Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Za posledných desať chrípkových sezón sa zaočkovanosť slovenskej populácie proti chrípke pohybovala okolo 4,5 %. Zaočkovanosť mierne stúpla počas dvoch pandemických chrípkových sezón 2020/2021 (5,7 %) a 2021/2022 (6 %). Počas sezóny 2022/2023 zaočkovanosť proti chrípke klesla na predpandemickú úroveň, a to na 4,8 %. V sezóne 2023/2024 vzrástla na 4,9 %. Z pohľadu dosiahnutia kolektívnej ochrany je síce úroveň zaočkovanosti v jednotkách percent zanedbateľná, avšak z pohľadu jednotlivca má toto očkovanie veľký význam – zaočkovaný chráni sám seba, chráni svojich najbližších, redukuje sa práceneschopnosť a znižuje sa riziko hospitalizácie v dôsledku chrípky.
Kto si musí dávať pozor?
Rizikovou skupinou obyvateľstva sú najmä deti do 5 rokov, tehotné ženy, staršie osoby, osoby s chronickým ochorením či oslabenou imunitou. Chrípka môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, trvalé zdravotné následky či smrť. Komplikáciou chrípky môže byť zápal pľúc, zlyhanie dýchania či zápal srdcového svalu.
Ako dlho sme nákazliví?
Obdobie nákazlivosti, teda obdobie, keď sa od chorého na chrípku môžu nakaziť ľudia v jeho okolí, je 3 – 5 dní od vzniku príznakov u dospelých a do 7 dní u malých detí. Najvyššia nákazlivosť je na začiatku ochorenia
3 ľudové recepty, ktoré zaručene pomáhajú
Zázvorový čaj
Stačí nastrúhať koreň zázvoru, dochutiť medom a citrónom a čaj plný vitamínov poskytne vašej imunite rýchlu prvú pomoc. Efekt ešte zvýšite, ak do čaju primiešate aj lyžičku kurkumy.
Cibuľový sirup
Cibuľu ošúpte, nakrájajte na plátky a vkladajte do pohára. Jednotlivé plátky prelievajte medom. Nechajte stáť asi 24 hodín, a keď cibuľa pustí šťavu, ordinujte si jednu lyžicu niekoľkokrát denne.
Tvarohový obklad
Na vlhký uterák naneste vrstvu tvarohu, priložte na hrdlo a prekryte igelitom. Tvarohový obklad patrí k najstarším babským receptom na boľavé hrdlo pri chrípke.