Na vzniku športu, ktorý je dnes mimoriadne populárny, sa začiatkom 20. storočia podieľali obyčajné obaly na koláče. Tie si pre ich dobré aerodynamické vlastnosti len tak z dlhej chvíle zvykli prehadzovať zamestnanci pekárne v americkom meste Bridgeport. Pekáreň sa volala Frisbie Pie Company a zábavka jej pracovníkov spočívala v tom, že každý hod „lietajúcim“ obalom sprevádzal výkrik „frisbie“. A takto vznikol šport, ktorý dnes poznáme pod rovnakým názvom.
Ak si však myslíte, že frisbee je len nejaká zaujímavá voľnočasová aktivita, veľmi sa mýlite. Ako pre Nový Čas Nedeľa povedal Martin Keseg z Výkonnej rady Slovenskej asociácie Frisbee, je to aj životný štýl. „Je to ohromná zábava a šport zároveň.“ Ako sme sa dozvedeli, frisbee je dnes fenoménom, ktorý si získal popularitu na celom svete, veď napokon len do roku 1977 sa na svete predalo viac ako 100 miliónov lietajúcich tanierov.
Všetky diskové (frisbee) športy na Slovensku oficiálne zastrešuje Slovenská asociácia Frisbee, ktorej hlavným cieľom je rozvoj diskových športov, organizácia domácich súťaží a príprava reprezentácie. „Reprezentujeme Slovensko v medzinárodných federáciách v našich športoch a sme aj členmi SOŠV. Taktiež sme registrovaní ako uznaný národný športový zväz pod Ministerstvom cestovného ruchu a športu,“ zistili sme od Martina Kesega s tým, že najpopulárnejšie diskové športy sú kolektívny ultimate a individuálny discgolf.
Ihriská po celom Slovensku
Neviete, čo si máte pod týmito pojmami predstaviť? Je to jednoduché. Discgolf si môžete predstaviť ako klasický golf. „Súťažiaci musia dostať disk do catchera, čo je obdoba golfovej jamky, na čo najmenej hodov. Samotné ihriská sú zvyčajne pevne osadené, v lesoparkoch, kde stromy a jazierka vytvárajú prirodzené prekážky a sťažujú hráčom ľahké dopravenie disku do catchera. Ihriská možno nájsť po celom Slovensku od Malého Slavína v Bratislave po novootvorené na Jahodnej v Košiciach, vysvetlil pre Nový Čas Nedeľa člen výkonnej rady Slovenskej asociácie Frisbee.
Ultimate je zas kolektívna hra, ktorá sa hráva na trávnatých plochách, zvyčajne na futbalových ihriskách. „Zaujímavostí na tomto športe je hneď viacero. Ultimate sa hrá bez rozhodcov. To znamená, že všetky sporné situácie riešia hráči medzi sebou. Áno, aj na majstrovstvách sveta alebo Európy, všetko je bez rozhodcov. Druhé špecifikum je, že v jednej z troch možných kategórií hrajú proti sebe zmiešané družstvá mužov a žien,“ upozornil Martin Keseg.