Valentín je sviatok, ktorý sa oslavuje 14. februára, a tento rok pripadne príhodne na piatok. Už tradične si páry, ale aj ľudia, ktorí k sebe cítia silné puto, vymieňajú priania, kvety či drobné darčeky. Hoci je sviatok v mnohých krajinách veľmi komerčný, osláviť ho môžete úplne podľa seba.
Kde sa vzal tento zimný sviatok lásky a kto bol tajomný svätec, s menom ktorého sa spája? Podobne ako pri mnohých ďalších sviatkoch, i tento raz treba hľadať jeho počiatky v staroveku. A prečo sa vlastne oslava lásky spája práve so studeným februárom?
Tajomný Valentín
História valentínskeho dňa – a príbeh jeho patróna – je zahalený rúškom tajomstva. Katolícka cirkev pozná najmenej troch rôznych svätých menom Valentín alebo Valentinus, z nich boli všetci umučení. Jedna legenda tvrdí, že Valentín bol kňaz, ktorý slúžil v 3. storočí v Ríme.
Keď sa cisár Klaudius II. rozhodol, že slobodní muži sú lepšími vojakmi ako tí, ktorí majú manželky a rodiny, zakázal mladíkom manželstvo. Valentín si uvedomil nespravodlivosť dekrétu a vzdoroval vládcovi, no naďalej tajne uzatváral manželstvá mladých milencov. Trestom za tento odpor bola jeho poprava.
Iné príbehy naznačujú, že Valentín mohol byť zabitý za pokus pomôcť kresťanom uniknúť z drsných rímskych väzníc, kde ich často bili a mučili. Podľa jednej legendy uväznený Valentín v skutočnosti poslal prvý „valentínsky“ pozdrav po tom, čo sa zaľúbil do mladého dievčaťa – pravdepodobne dcéry žalárnika, ktorá ho chodila navštevovať.
Oslava plodnosti
Zatiaľ čo niektorí veria, že Valentín sa oslavuje v polovici februára na pripomenutie si výročia smrti alebo pohrebu Valentína – ku ktorému pravdepodobne došlo okolo roku 270 – iní tvrdia, že kresťanská cirkev sa možno rozhodla oslavou svätca potlačiť pohanské oslavy známe ako Luperkálie.
Rimania ich oslavovali 15. februára a boli sviatkom plodnosti venovaným Faunovi, rímskemu bohu poľnohospodárstva, ako aj rímskym zakladateľom Romulusovi a Removi.
Na začiatku festivalu sa rímski kňazi i občania, zhromaždili v posvätnej jaskyni, kde sa údajne starala vlčica o Romula a Rema. Kňazi obetovali kozu na plodnosť a psa na očistu. Potom kožou narezanou na pásiky a namočenou v krvi v uliciach mesta a šľahali hlavne ženy, ktorým takto mali priniesť plodnosť.
Tento sviatok sa udržal dlhé storočia až do konca 5. storočia nášho letopočtu, keď pápež Gelasius vyhlásil 14. február za Deň svätého Valentína. Až oveľa neskôr sa však deň definitívne spojil s láskou.
Odkazy zamilovaných
Počas stredoveku sa vo Francúzsku a v Anglicku bežne verilo, že 14. február je začiatkom obdobia párenia vtákov, čo prispelo k myšlienke, že deň Valentína by mal byť dňom romantiky. V 15. storočí si páry obľúbili posielanie valentínskych pozdravov a vyjadrovali si navzájom lásku.
Ani neskôr sviatok neupadol do zabudnutia, práve naopak, získaval na popularite na celom svete. Hoci nepatrí medzi tradičné slovenské sviatky, i u nás na Slovensku ho môžeme osláviť príjemným spôsobom. Ak práve nie ste v romantickom vzťahu, poprajte príjemný deň svojim blízkym, ktorých máte radi a na ktorých vám záleží. Pozornosť a kvalitne strávený čas sú viac než nezmyselné romantické gestá.
Sviatok svätého Valentína je však ideálnou zámienkou či príležitosťou osloviť osobu, ktorú možno tajne milujete. Skúste nabrať odvahu a prejavte svoj záujem. Veď možno vám Valentín pomôže získať lásku vášho života.
Kto je Kupid?
Amor je často zobrazovaný na valentínskych pohľadniciach ako nahý cherub vystreľujúci šípy lásky na nič netušiacich milencov. Ale rímsky boh Amor má svoje korene v gréckej mytológii ako grécky boh lásky Eros.
Podľa dávnych gréckych básnikov bol Eros pekným nesmrteľným človekom, ktorý sa pohrával s emóciami bohov a ľudí, pričom používal zlaté šípy na rozdúchanie lásky. Až v helenistickom období ho začali zobrazovať ako zlomyseľné bacuľaté dieťa, ktorým sa stal na valentínskych pohľadniciach.
Valentínske priania a karty
Okrem Spojených štátov amerických sa Valentín oslavuje aj v Kanade, Mexiku, Spojenom kráľovstve, Austrálii a vo Francúzsku. Vo Veľkej Británii sa Valentín začal s obľubou oslavovať okolo 17. storočia.
V polovici 18. storočia už bolo bežné, že si priatelia a milovníci všetkých spoločenských vrstiev vymieňali drobné prejavy náklonnosti alebo ručne písané správy. V 20. storočí sa rozšírilo zasielanie tlačených kariet. Dnes si ľudia odhadom vymenia 145 miliónov valentínskych prianí.
Aké filmy si pozrieť na Valentína?
Ak nemáte na valentínsky večer iný program, môžete si pustiť niektorý z klasických filmov o láske od Titanicu cez muzikály Hriešny tanec a La La Land až po Nothing Hill či Štyri svadby a jeden pohreb alebo veselú českú romantickú komédiu Líbáš jako Bůh.
Hľadáte darček na Valentína?
Tento sviatok je prejavom lásky a náklonnosti, ku ktorým netreba veľké dary. Kvety a malá sladká pozornosť či pohár vína a zmysluplne strávený spoločný čas nahradia veľké gestá či výdavky. Tradične sa však s Valentínom spája čokoláda, takže určite vyberte tú najkvalitnejšiu.
Pochutnajte si na valentínskych mafinoch
Budete potrebovať:
1,5 hrnčeka polohrubej múky
0,5 balíčka kypriaceho prášku
1,5 PL kakaa
štipku mletej škorice
0,5 hrnčeka kryštálového cukru
2 ks vajcia
125 g masla
3/4 hrnčeka mlieka
100 g horkej čokolády
Na ozdobu:
250 g mascarpone
250 g tvarohu
100 g horká/biela čokoláda
Príprava je veľmi jednoduchá. Múku zmiešame s kypriacim práškom, kakaom a škoricou a preosejeme do misy. Potom pridáme aj cukor, premiešame. V druhej miske vymiešame vajíčka s mliekom a roztopeným maslom. Obe zmesi zmiešame a pridáme kúsky čokolády.
Košíčky naplním do dvoch tretín a pečieme na 180 °C cca 25 minút. Krém pripravíme zmiešaním mascarpone s tvarohom. Čokoládu roztopíme s maslom a po vychladnutí zamiešame do krému. Potom už len ozdobíme mafiny podľa fantázie.
Zdroj foto: Pixabay