Sviatok svätého Mikuláša: Ako ho oslavujú vo svete?

Mikuláš patrí medzi najobľúbenejších svätcov v Cirkvi.
(Zdroj: Pixabay)

December je vzrušujúci nielen pre deti. Po začiatku adventu prichádza prvý zimný sviatok, ktorý prináša mnoho radosti najmenším, ale aj ich blízkym. Svätého Mikuláša prinášajúceho sladkosti do vyčistených čižmičiek milujú deti nielen na Slovensku. Ako sa však oslavuje tento sviatok vo zvyšku sveta? Nie všade totiž poznajú svätého Mikuláša tak ako u nás.

Známa tradícia, ktorú máme u nás na Slovensku, keď v noci na šiesteho decembra dobrým deťom nosí sladkosti a drobné darčeky Mikuláš s čertom i anjelom do vyleštených a vyčistených čižmičiek, v mnohých kútoch Európy úplne inak. Podobne ako u nás nechýba v Mikulášovom sprievode čert, ktorý sa objavuje pod rôznymi menami. Na čo sa teda môžu európske deti tešiť?

Náš svätec

Významný kresťanský svätec Mikuláš je známy po celom svete. Práve z tradícií, ktoré sú s ním spájané, vznikla dnes známa postava Santa Klausa, ktorý nosí na Vianoce dary skutočne do každého kúta našej planéty. Európske deti však majú možnosť podľa starých zvykov oslavovať aj štedrosť a dobročinnosť pôvodného svätého Mikuláša aj začiatkom decembra, keď si pripomíname úmrtie tohto ranokresťanského biskupa z Bari v roku 343.

Na svätého Mikuláša spomíname najmä v Európe. V ostatných častiach sveta tento svätec nezohráva takú dôležitú úlohu, čo je, prirodzene, spôsobené neraz príslušnosťou k iným vierovyznaniam.

V Európe sa však tradičné oslavy 6. decembra podstatne líšia od krajiny ku krajine. Napríklad v Albánsku volajú svätého Mikuláša Shen'Kollë a uctieva ho väčšina katolíckych rodín, dokonca aj tie z dedín, ktoré sú oddané iným svätým. Sviatok svätého Mikuláša sa slávi večer pred 6. decembrom, a je známy ako Shen'Kolli i Dimnit, teda svätý Mikuláš zo zimy.

Rodiny v predvečer sviatku zapália sviečku a nekonzumujú mäso, po polnoci je však pre hostí pripravená hostina z pečeného jahňacieho a bravčového mäsa. Navzájom si prajú „Nata e Shen'Kollit ju nihmoftë!“ čo v preklade znamená „Nech ti pomáha mikulášska noc!“

Patrón námorníkov

V susednom Grécku nespájajú tradíciu svätého Mikuláša s nosením darčekov, pretože darčeky prináša na Nový rok svätý Bazil z Cézarey.

Keďže je svätý Mikuláš ochrancom námorníkov, je považovaný za patróna gréckeho námorníctva, vojenského aj obchodného, ​​a v jeho deň sa konajú na palubách všetkých lodí a člnov, na mori aj v prístave rôzne slávnosti. Podľa tradície Agios Nikolaos dokáže rozbúriť i upokojiť vetry, môže sa prechádzať po moriach a vždy, keď sa loď dostane do problémov, zachráni ju.

V Srbsku sa Nikoljdan oslavuje 19. decembra. Keďže Nikoljdan vždy pripadá na obdobie pôstu pred Vianocami, slávi sa podľa východných pravoslávnych pôstnych pravidiel, preto sa nejedia potraviny živočíšneho pôvodu ako mäso, mlieko, mliečne výrobky a vajcia, pre hostí sa však pripravuje údený kapor.

Svätý Mikuláš bol mimoriadne obľúbený biskup.
Svätý Mikuláš bol mimoriadne obľúbený biskup.
(Zdroj: Pixabay)

Pôstna oslava

V Bulharsku sa Deň svätého Mikuláša oslavuje 6. decembra ako Nikulden. Rodiny pozývajú príbuzných, priateľov a susedov na rybu, zvyčajne sa podáva kapor obalený v cestíčku a dva bochníky obradného chleba, ktoré sa požehnávajú v kostole alebo doma. Hostiteľ nad stolom zapaľuje kadidlo, potom dvíha a láme chlieb.

Holanďania oslavujú v predvečer 6. decembra. Tradícia hovorí, že Sinterklaas, ako Mikuláša volajú, cestuje zo Španielska loďou. Jeho príchod každý november je pre deti veľkou udalosťou. V dňoch pred 5. decembrom si malé deti dávajú topánky pred komíny a spievajú piesne pre Sinterklaasa. Nasledujúce ráno nájdu v topánkach malý darček – či už sladkosť alebo malú hračku.

S Mikulášom chodia aj pomocníci, ktorí majú začiernenú tvár a volajú sa Zwarte Pieten, teda Čierny Peter alebo Père Fouettard. V minulosti sa hovorilo, že Zwarte Pieten berie všetky neposlušné deti, dáva ich do vriec a Sinterklaas ich potom vezme so sebou do Španielska.

Na bielom koni

Aj deti v Belgicku majú radi svätého Mikuláša. Hlavná oslava Sinterklaasfeest je ráno 6. decembra. Okolo polovice novembra totiž la Saint-Nicolas prichádza na parníku do Antverp, kde ho vítajú stovky detí. Sinterklaas má na sebe biskupské rúcho vrátane červeného plášťa a mitry a jazdí na bielom koni menom Schimmel alebo Amerigo, ako ho volajú v Holandsku, vo Flámsku ho volajú Slecht Weer Vandaag.

V Luxemburgu v období pred 6. decembrom navštevuje Mikuláš známy ako De Kleeschen školy. Na hlave nosí biskupskú mitru a nesie biskupskú berlu. De Kleeschen rozdáva darčeky dobre vychovaným deťom a jeho spoločník Houseker rozdáva vetvičky tým neposlušným.

Pozor na Krampusa

Aj v Slovinsku a Chorvátsku oslavujú svätého Mikuláša. Poznajú ho pod menom Sveti Miklavž a Sveti Nikola, ktorý prináša za dobré správanie deťom darčeky, chváli ich a napomína. Neposlušných však navštívi Parkelj alebo Krampus, ktorý rodičom nechá po ruke prút na poriadnu bitku.

V Maďarsku, podobne ako v Chorvátsku, na Ukrajine či v Rumunsku si deti zvyčajne večer pred Mikulášom nechávajú vyčistené topánky na oknách. Do rána im Szent Miklós, Sfântul Nicolae či Sviatyi Mykolay nechá cukríky a darčeky. Aj v Maďarsku a Chorvátsku chodí neraz s milým Mikulášom strašidelný pomocník Krampus, ktorý zlé detí unáša. V Slovinsku chodí Mailavžom anjel a čert známy ako parkelj.

V Poľsku Mikołaja často sprevádza aj anjel, ktorý pôsobí ako protiváha zlovestnému čertovi alebo Knechtovi Ruprechtovi. V Poľsku a na Slovensku deti nachádzajú sladkosti a drobné darčeky pod vankúšom, v topánkach alebo za oknom večer 5. decembra alebo ráno 6. decembra.

Na Ukrajine sa až donedávna oslavoval sviatok svätého Mikuláša 18. a 19. decembra pre posun v liturgickom kalendári. Až v minulom roku došlo k zjednoteniu sviatkov so zvyškom Európy, a tak sa oslavy posunuli už na začiatok decembra. Hoci aj tu majú tradíciu rozdávania darčekov, do popredia vystupuje v poslednom období dobročinnosť a charitatívne akcie.

Do čižmičky

Zaujímavosťou je, že hoci svätého Mikuláša poznajú v celom Francúzsku, oslavy 6. decembra má tento svätec len v niektorých regiónoch, napríklad v Alsasku, Ardenách, Franche-Comté, Argonne a Lorraine. Darčeky deťom nosí malý oslík v košíkoch a prináša sušienky a sladkosti. Na príchod svätca sa rodiny pripravujú aj peknou tradíciou, v rámci ktorej starí rodičia rozprávajú deťom príbeh tohto svätca. V pekárňach i domácnostiach sa pečú perníky a koláče v tvare svätca, deti spievajú pesničky a recitujú, neraz ich v školách navštívi Mikuláš aj osobne a nechýba ani strašidelný Krampus.

Nemecké tradície osláv na deň svätého Mikuláša sú rozličné. Deti si 5. decembra vykladajú pred vchodové dvere Nikolaus-Stiefel, teda mikulášsku čižmu. Ráno v nej nájdu darčeky a sladkosti, neposlušné deti však dostanú palicu. Namiesto čerta sprevádza Mikuláša Knecht Ruprecht. V mestách sa zvyknú konať aj veľké oslavy príchodu Mikuláša, ktorý prichádza oblečený ako biskup na koni a zdraví poslušné deti.

Vo švajčiarskom folklóre je svätý Mikuláš známy ako Samichlaus. Sprevádza ho odstrašujúci pomocník Schmutzli v hnedom mníšskom habite. V Rakúsku i severnom Taliansku zvyknú 5. decembra organizovať aj Krampusnacht, keď sa v uliciach objavujú postavy prezlečené za chlpatých diablov, robia hluk reťazami a strašia deti zvončekmi.

Láskavý biskup

Veľká časť Európy si aj po viac ako 1600 rokoch podobne ako my pripomína dobrosrdečného a láskavého biskupa svätého Mikuláša a popri chystaní dobrôt a odmien pre najmenších by sme rozhodne nemali zabúdať na to, aby sme ďalším generáciám sprostredkovali aj myšlienku pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú a nedokážu si pomôcť sami.

V každom kúte sveta sa sviatok svätého Mikuláša oslavuje iným spôsobom.
V každom kúte sveta sa sviatok svätého Mikuláša oslavuje iným spôsobom.
(Zdroj: Pixabay)


Zdroj foto: Pixabay

Súvisiace:
svätý Mikuláš

Téma dňa

Socialne siete