Kto by nepoznal krásne umelecké dielo zobrazujúce normanskú inváziu do Veľkej Británie, kotré je známe ako tapiséria z Bayeux? Hoci ju odborníci skúmajú už desiatky rokov, stále má pre nich veľa prekvapení. Tento raz vďaka nej potvrdili, kde mal svoje sídlo posledný anglosaský kráľ Anglicka, Harold.
V polovici 11. storočia sa odohrala na Britských ostrovoch mimoriadne významná udalosť, ktorá zmenila chod anglických dejín. Ovládnutie či dobytie Anglicka Normanmi, sa datuje do roku 1066, keď sa Viliam Dobyvateľ vylodil so svojim vojskom na pobreží Anglicka. Jeho víťazstvo v bitke pri Hastingse vyústilo do postupného ovládnutiu krajiny Normanmi.
Normani prichádzajú
Normanská šľachta prepojila Anglicko s kontinentálnou Európou a zmenšila tak vplyv Vikingov. Bola vytvorená jedna z najvplyvnejších monarchií v Európe, ktorá ustanovila premyslený vládny systém. Vpád ovplyvnil anglický jazyk a anglickú kultúru a vytvoril základy pre rivalitu s Francúzskom. Dobytie je dôležité aj z hľadiska národnej hrdosti, pretože to bolo posledné úspešné nepriateľské dobytie Anglicka.
Udalosti roku 1066 zachytáva aj unikátne umelecké dielo známe ako tapiséria z Bayeux. Hoci nesie názov tapiséria, nie je to pravá tkaná tapiséria, ale vyšívaná tkanina s neuveriteľnými rozmermi. Je široká 52 cm a dlhá 68, 38 metra, pričom pôvodne bola ešte dlhšia. V priebehu rokov sa jej koniec poškodil, alebo bol zničený.
Podľa odborníkov z nej chýba možno až celá jedna desatina. Napriek tomu patrí k vynikajúcim dokladom západného románskeho umenia a poskytuje cenné ikonografické informácie ako o vojnách a výzbroji 11. storočia, tak aj o vtedajšom každodennom živote šľachty. Pôvodným účelom výšivky bolo obhájenie normanského dobytia Anglicka prerozprávaním udalostí z rokov 1064 až 1066 na 58 výjavoch.
S vysvetlivkami
Celý dej je doplnený o vysvetľujúce nápisy v latinčine. Výšivka sa tak stala akousi obrázkovou kronikou. Postavy i miesta na tapisérii však nie sú vymyslené, ale zachytávajú skutočné osoby, miesta a udalosti. Jedným z nich je aj palác kráľa Harolda v Sussexe.
Archeológom sa skutočne podarilo v západnom Sussexe identifikovať presné miesto, kde palác stál, a to podľa zachovanej toalety, ktorú našli na súkromnom pozemku a stotožnili s výšivkou. Toaleta bola objavená ešte v roku 2006 v dedinke Bosham.
Súkromný vlastník najal archeológov, aby preskúmali stavby na jeho pozemku, keďže sa vedelo, že práve táto dedina je spojená s tisíc rokov starými historickými udalosťami. Výskum odhalil latrínu, ako aj artefakty vrátane anglo-normanskej keramiky, striebornej brošne z 11. storočia a zliatiny medi zo strmeňa, čo naznačuje, že tam žili aristokrati jazdiaci na koňoch.
Slávny Bosham
Odborníci, vychádzajú z najnovších dôkazov, ktoré ukazujú, že toalety sa často nachádzali v luxusných domoch z 10. a 11. storočia. Ide o veľký historický prielom, pretože Bosham, z ktorého sa kráľ Harold vydal na plavbu do Normandie, je hneď v úvodnej scéne tapisérie. Celkovo okrem Boshamu spomína aj ďalšie dve významné miesta – Westminster a Hastings.
V Boshame mal kráľ okrem sídla aj súkromný prístav, vodný mlyn, oboru a kostol, ktorý na mieste stojí dodnes. Nový výskum publikovaný v časopise The Antiquaries Journal sa zaoberá dôkazmi o dvoch drevených budovách na pozemku rodiny kráľa Harolda. V jednej z nich bola pravdepodobne banketová sieň a súkromné priestory so spálňou na poschodí a vlastnou „kúpeľňou“ – latrínou. Túto neobvyklú vymoženosť udržiavali a čistili jeho sluhovia.
V ďalšej budove mohol byť podľa odborníkov sklad, kuchyňa, stajňa alebo sýpka, keďže takéto budovy sa našli na podobných vtedajších usadlostiach. Kráľ mal k dispozícii aj most, ktorý pravdepodobne viedol ku kostolu, ktorý získala Haroldova rodina od miestneho kláštora.
V katedrále
Prvá písomná zmienka o tapisérii pochádza až z roku 1476, kedy je uvedená v inventári katedrály v Bayeux. O jej skorších osudoch je preto možné len špekulovať. Podľa tradičnej francúzskej povesti ju zhotovila kráľovná Matylda, manželka Viliama Dobyvateľa, a jej dvorné dámy. Posledné výskumy však skôr ukazujú, že tapisériu nechal zhotoviť Viliamov nevlastný brat, biskup Odo, zrejme už v čase, keď bola katedrála prvý raz vysvätená.
V súčasnej dobe je táto pamiatka stále vystavená v katedrále v Bayeux vo Francúzsku, pre ktorú bolo toto dielo vytvorené. Ak však nemáte cestu do ďalekého Francúzska, zblízka si ju môžete pozrieť aj online.
Zdroj foto: Pixabay