Triatlonistka Diana Dunajská (19): Vždy som rada posúvala svoje limity

Triatlonistka Diana Dunajská.
(Zdroj: Diana Dunajská)

Ako väčšina triatlonistov, aj ona začínala ako plavkyňa. Súťažnému plávaniu sa venovala v Kanade, kde sa narodila a vyrástla. Pred štyrmi rokmi sa však s rodinou vrátila na Slovensko a dnes je Diana Dunajská (19) zaradená do Juniorského olympijského tímu na rok 2025, čo je uznaním jej doterajších úspechov a potenciálu v triatlone. Talentovaná športovkyňa má pred sebou veľkú métu – zúčastniť sa na olympijských hrách v Los Angeles v roku 2028.

 
Narodili ste sa a vyrastali v Kanade, pred pár rokmi ste sa však vrátili na Slovensko – čo bolo dôvodom?
Áno, narodila som sa v Kanade a žila som tam viac ako 15 rokov, než sme sa s rodinou presťahovali na Slovensko. Ako pri každom veľkom rozhodnutí, ani toto nebolo jednoduché a ovplyvnilo ho mnoho faktorov. Hlavným dôvodom bolo, že sme chceli byť bližšie k rodine, keďže obaja moji rodičia pochádzajú zo Slovenska. Okrem toho sa v Kanade zmenila ekonomická situácia. Vedeli sme, že ak sa máme presťahovať, je to buď teraz, alebo nikdy.


Dajú sa nejako porovnať podmienky na športovanie v Kanade a u nás? Ako by ste zhodnotili obe krajiny?
Rozdiel medzi športovcami a športovou kultúrou v Kanade a na Slovensku je výrazný. Na Slovensku je štýl trénovania aj celková atmosféra oveľa prísnejšia, serióznejšia. Tréneri sú priami. Nebudú veci prikrášľovať tak, ako to často robia v Kanade. Osobne mi viac vyhovuje dôraz na tvrdú prácu a odhodlanie, najmä pokiaľ ide o vrcholových športovcov. S mojím trénerom tu na Slovensku zažívam viac úprimnosti, oddanosti a osobnej pozornosti, než som mala v Kanade. Kanadská športová kultúra sa viac zameriava na ochranu pocitov športovcov, niekedy až do takej miery, že sa vyhýbajú nepríjemným pravdám.


Najprv ste sa venovali súťažnému plávaniu, potom ste presedlali na triatlon. Prečo práve tento šport? Čím vás oslovil?
Súťažne som plávala viac ako 10 rokov a tento šport som naozaj milovala, ale keď som sa presťahovala na Slovensko, mala som problém nájsť plavecký klub, ktorý by mi vyhovoval. Nakoniec mi strýko navrhol, aby som vyskúšala triatlon s Realiz Sport Team Bratislava, a od prvého momentu som sa doň úplne zaľúbila. Bola to pre mňa výzva na úplne novej úrovni, fyzicky aj psychicky. Vždy som rada posúvala svoje limity a triatlon mi dal presne túto možnosť. Mala som pocit, že konečne môžem naplno rozprestrieť krídla.


Čo bolo pre vás pri triatlone najväčšou výzvou?
Najväčšou výzvou v triatlone bolo pre mňa naučiť sa čítať svojich súperov. V plávaní som sa mohla sústrediť len na seba a na svoju vlastnú stratégiu, ale triatlon si vyžaduje úplne iný prístup. Musela som sa naučiť analyzovať konkurenciu, odhadovať ich únavu a správne načasovať momenty, kedy „zaútočiť“, aby som si zabezpečila víťazstvo. V tomto športe nejde len o vytrvalosť, ale aj o taktiku. Musíte využiť svoje silné stránky a zároveň vyčerpať súperov.


Aké máte ešte športové sny a ciele?
Mojím najväčším cieľom je zúčastniť sa na olympiáde v Los Angeles v roku 2028. V krátkodobom horizonte chcem absolvovať olympijský triatlon a umiestniť sa v top desiatke na juniorskej Svetovej sérii v Austrálii v šprinte.

Koľajnica:
Triatlon si získal moje srdce
Koľajnica:
Teší ma prekonávať samu seba
 
Juniorský olympijský tím
Tento tím, zostavený Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) a Nadáciou SOŠV, podporuje najúspešnejších mládežníckych športovcov na základe ich medzinárodných výsledkov za uplynulých 12 mesiacov. Cieľom programu je vytvoriť mladým športovcom vhodné podmienky na rozvoj ich športovej kariéry.
 
Kto je súčasťou tímu?
Diana Dunajská sa v rámci Juniorského olympijského tímu pridala k ďalším perspektívnym športovcom, ako sú Adam Hagara (krasokorčuľovanie), Viktória Chladoňová (cestná cyklistika) či Patrícia Tománková (džudo), ktorí boli tiež nominovaní do tejto elitnej skupiny najtalentovanejších športovcov na Slovensku.
 


Zdroj foto: Diana Dunajská

Šport

Socialne siete