Moderná veda dokáže prísť so skutočne šialenými nápadmi a neraz ich aj skutočne realizuje. Tak je to i v prípade najnovšieho genetického pokusu. Je dobre známe, že mnohí vedci túžia po vzkriesení mamutov. Než sa im však skutočne podarí toto vymreté stvorenie vytvoriť v laboratóriu, odskúšali si gén „chlpatosti“ na o čosi menších stvoreniach – myšiach.
Mamuty srstnaté vyhynuli tisícky rokov pred naším letopočtom. Mnohým ľuďom sa však za týmito obrovskými, chlpatými a fascinujúcimi tvormi zrejme cnie. Medzi vedcami sa preto pravidelne objavujú pokusy o naklonovanie mamutov, ktorých príbuzní v podobe slonov môžu poskytnúť dôležité časti DNA.
Rozkošné myšky
Mamutiu DNA majú k dispozícii viaceré laboratóriá, keďže telá mnohých jedincov sa zachovali v pomerne dobrom stave vo večne zamrznutej pôde. Z takejto DNA spoločnosť Colossal Biosciences extrahovala gén zodpovedný za hustú a teplú srsť mamuta. Potom začala experimentovať na myšiach. Aby vedci vytvorili hustý myší kožúšok, začali tým, že zistili, ktoré gény sú zodpovedné za to, že mamuty boli „srstnaté“.
Zmenou iba ôsmich kľúčových génov boli myši pozmenené tak, aby vykazovali dramaticky odlišné farby srsti, textúry, dĺžky a hrúbky. Celkovo Colossal zhromaždil súbor údajov 121 genómov mamutov a slonov, ktoré porovnali, aby našli 10 génov, ktoré boli kompatibilné s fyziológiou myši.
Blízki príbuzní
V budúcnosti by sa rovnaká technika mohla použiť na slonoch na vytvorenie novej generácie mamutov, ktoré by mohli byť vypustené do voľnej prírody.
Moderné ázijské slony zdieľajú približne 95 percent svojho genómu s mamutmi, vďaka čomu sú užšie príbuzní s vyhynutým druhom ako s africkými slonmi.
O tom, že to myslia skutočne vážne, svedčia aj slová predstaviteľov spoločnosti, že už koncom roku 2026 by chceli mať pripravené prvé mamutie embryá, ktoré budú implantované slonom. Po dvadsiatich dvoch mesiacoch gravidity by ku koncu roka 2028 malo byť na svete mláďa mamuta stvoreného krížením vymretých mamutov a moderných slonov.
Zdroj foto: Pixabay