Veríte na plochú Zem?

Naša planéta je plochou doskou?
(Zdroj: Pixabay )

Stretli ste sa niekedy s človekom, ktorý verí konšpiračným teóriám? Napríklad o tom, že naša planéta je plochou doskou? Hoci už starí Gréci vedeli vypočítať obvod Zeme a tým dokázali, že ju právom nazývame zemeguľa, stále sú na svete milióny ľudí, ktorí tvrdia, že ide o výmysel. Vedci sa pozreli na ich presvedčenie a dospeli k nemilosrdnému hodnoteniu.

Tí, čo veria teórii plochej Zeme, tvrdia, že naša planéta má tvar plochého disku namiesto gule. Pretože zemský povrch vyzerá a pôsobí ako plochý, keď na ňom stojíme, konšpirační teoretici odsudzujú všetky dôkazy o opaku.


Ľadová stena
Hoci sa predstavy o plochej Zemi rôznia, v podstate väčšia ľudí, ktorí jej veria, súhlasí s tým, že Zem je disk s polárnym kruhom uprostred a s obrovskou, asi 45 metrov vysokou stenou z ľadu na svojom okraji.


Zároveň veria, že satelitné snímky a dôkazy poukazujúce na sférickú Zem sú súčasťou „sprisahania okrúhlej Zeme“ organizovaného NASA a inými vládnymi agentúrami spolu s vedcami.


Zástancovia tejto bizarnej teórie tiež tvrdia, že Zem je vo vesmíre nehybná a neobieha okolo Slnka. Niektorí dokonca veria, že Zem je pokrytá sklenenou kupolou. Hoci zábery z vesmíru, vesmírnej stanice či satelitov nič podobné neodhalili a dokazujú úplný opak, stále existujú ľudia, ktorí teórii plochej Zeme veria.


Zložitý svet
Podľa vedcov z univerzity v Kente sú ľudia, ktorí veria na konšpirácie, ako je teória o plochej Zemi, s väčšou pravdepodobnosťou neistí. „V snahe pochopiť a zmierniť tieto účinky sa výskumníci snažili vysvetliť psychologickú príťažlivosť konšpiračných teórií,“ ako sa vyjadril Dr. Mikey Biddlestone, hlavný autor štúdie.


Celkovo tím analyzoval 279 nezávislých štúdií, na ktorých sa zúčastnilo 137 406 osôb. Ich analýza odhalila, že keď ľudia šíria konšpiračné teórie, môže to byť pokus kompenzovať pocity neistoty, a brániť svoj vlastný „ohrozený“ spoločenský obraz. Pri skúmaní vzťahov medzi konšpiračnými presvedčeniami a ich psychologickými motívmi sa zistilo, že najsilnejším spojením medzi nimi sú obavy z existenčných hrozieb zo sveta okolo nás, čo podnecuje pocity spoločenského a politického odcudzenia.


„Konšpiračné teórie predstavujú hrozbu pre jednotlivcov, skupiny aj spoločnosť, a preto je skutočne dôležité pochopiť, prečo im ľudia veria a šíria ich,“ dodal Dr. Biddlestone.


Zdroj foto: Pixabay

Zaujímavosti

Socialne siete