Január a február sú typické zimné mesiace, ktoré už tradične zapĺňajú čakárne lekárov, a, žiaľ, aj nemocničné oddelenia. Okrem tradičnej chrípky či nachladnutia na nás však číhajú aj oveľa zákernejšie choroby. Hrozí nám ďalšia epidémia ako pred piatimi rokmi, keď sa objavil covid a na ktoré choroby si dať najväčší pozor?
Úrad verejného zdravotníctva každý týždeň zverejňuje informácie o výskyte rôznych ochorení na Slovensku. Vďaka nim môže každý občan zistiť, aké ochorenia sa vyskytli aj v ktorých častiach krajiny ich je najviac. Ak máte pocit, že každý vo vašom okolí je teraz chorý, možno máte pravdu. Akútne respiračné ochorenia v polovici januára začali stúpať, najviac v Žilinskom kraji. Najčastejšie mali pacienti zápal prínosových dutín, čo je veľmi bolestivé ochorenie.
Stúpol aj počet ochorení na chrípku a chrípke podobných ochorení. Najviac sa ich objavilo v Nitrianskom kraji. V desiatkach sa počítajú potvrdené prípady ochorenia na covid, prirodzene, sú to len prípady, keď pacienti vyhľadali lekára.
Typické zimné choroby trápia rovnako aj iné európske krajiny, pričom v súvislosti s chrípkou odborníci opäť upozorňujú, že veková skupina od 65 rokov je na túto chorobu mimoriadne náchylná a má vyššie riziko možných následkov.
Po piatich rokoch od objavenia covidu v Európe konštatujú úrady, že výskyt tejto choroby sa postupne znižuje, aj v tomto prípade je veková skupina nad 65 rokov najohrozenejšia s vyšším rizikom vážnych následkov choroby.
Ako sa chrániť počas chrípkovej sezóny
Chrípkovou sezónou sa označuje obdobie od októbra do konca apríla, ktoré je v našej zemepisnej šírke charakteristické zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a chrípke podobných ochorení.
Medzi akútne respiračné ochorenia patria ochorenia ako nádcha, angína, zápal prínosových dutín, hrtana, hltana, priedušiek, priedušnice a zápal pľúc. Môžu prebiehať aj ako bezpríznakové ochorenia, cez ľahké prechladnutie až po ťažké alebo komplikované ochorenia s postihnutím ucha, oka, nervovej sústavy alebo tráviacej sústavy.
Nič nepodceňujte
Akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky sa prenášajú vdýchnutím vzduchu, ktorý je kontaminovaný pôvodcom ochorenia, teda najčastejšie vírusmi alebo baktériami. Môžu sa prenášať aj priamym kontaktom s infikovanou osobou a nepriamym prenosom kontaminovanými rukami a predmetmi.
Je to chrípka?
Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom chrípky. Prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 – 40 ºC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle. Klinické príznaky vznikajú za jeden až tri dni od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky do piatich dní odznejú. Úplné uzdravenie obvykle nastáva až do štyroch týždňov od prvých príznakov.
Správna prevencia
Všeobecné zásady prevencie respiračných ochorení vrátane chrípky zahŕňajú zvyšovanie odolnosti organizmu dodržiavaním zásad zdravého životného štýlu, medzi ktoré patrí:
- správna výživa s dostatkom ovocia, zeleniny a tekutín
- dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu a vetranie
- otužovanie
- dostatok spánku a odpočinku
Počas chrípkovej sezóny je dôležité primerané obliekanie. Riziko nákazy znižuje časté a účinné vetranie. Vyhýbajte sa uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí a kontaktu s chorými ľuďmi.
Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia patrí dodržiavanie zásad osobnej hygieny. Ruky si umývajte čo najčastejšie a tiež vždy po kýchaní, kašľaní a smrkaní. Používajte jednorazové vreckovky.
Lekári odporúčajú očkovanie
Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je každoročné očkovanie. Princípom očkovania je tvorba ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia na chrípku, prípade zmierňujú jeho priebeh a znižujú riziko komplikácií a úmrtia. Vakcína proti chrípke nechráni pred všetkými akútnymi respiračnými infekciami, ale poskytne spoľahlivú ochranu pred tými vírusmi chrípky, ktorých antigény sa nachádzajú v očkovacej látke na danú chrípkovú sezónu.
Chrípkové vírusy neustále podliehajú genetickým zmenám a imunita získaná po predchádzajúcej chrípkovej infekcii alebo po očkovaní v predchádzajúcom roku nemusí ochrániť pred zmenenými chrípkovými vírusmi. Z toho dôvodu musí byť chrípková vakcína každý rok aktualizovaná a z rovnakého dôvodu sa odporúča očkovanie vykonať každý rok.
Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky. Očkovať sa možno aj v čase zvýšenej aktivity chrípky, existuje však riziko, že očkovaná osoba môže ochorieť skôr, ako si stihne vytvoriť dostatočné množstvo ochranných protilátok. Ochranné protilátky si organizmus vytvára postupne, približne v priebehu 10 až 14 dní po očkovaní.
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča očkovanie proti chrípke predovšetkým pre:
- tehotné ženy bez ohľadu na mesiac tehotenstva
- deti vo veku od šesť mesiacov do päť rokov
- staršie osoby
- osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, obličkovými a imunitnými poruchami
- zdravotníckych pracovníkov
Rozoznáte ich?
Nádcha, chrípka alebo covid, všetko sú to vírusové ochorenia a často je problém ich rozlíšiť, najmä zo začiatku. Rozdiel medzi chrípkou a nachladnutím väčšina skúsených dospelých už pozná, no rozdiel medzi nádchou a covidom je zložitejšie identifikovať.
Chrípka nastupuje náhle, covid i nachladnutie naopak postupne. Chrípka a covid zvyčajne trvajú 7 – 14 dní, prechladnutie 3 – 7. Pri covide môžete mať príznaky chrípky alebo nachladnutia, pridáva sa k nim však aj strata chuti a čuchu, hnačka či nevoľnosť. Covid však možno potvrdiť len testom. Prechladnutie sprevádza kýchanie, upchatý nos, mierna únava, mierna bolesť hrdla a hlavy i zvýšená teplota.
Epidémia z Číny
Hrozí nám ďalšia epidémia šíriaca sa z Číny? Hoci už v roku 2024 kolovali správy, že sa v Číne opäť vyskytol vírus, ktorý plní nemocnice, odborníci upokojujú, že vírus známy pod skratkou HMPV (ľudský metapneumovírus) nie je nový. Naopak, známy je už desaťročia a väčšina ľudí sa s ním už stretla, preto má naň vytvorenú imunitu. Pri dodržiavaní bežných opatrení v rámci chrípkovej sezóny nám opakovanie covidovej epidémie nehrozí.
Opičie kiahne sú strašiakom
Opičie kiahne, označované aj skratkou Mpox spôsobuje vírus podobný klasickým kiahňam. Choroba sa po svete začala šíriť už v roku 2022 a prenáša sa blízkym kontaktom s nakazeným človekom. Najrozšírenejšia je táto choroba v Afrike, niekoľko prípadov, ktoré sa vyskytli v Európe, súviseli väčšinou s cestovaním na africký kontinent.
Vtáčia chrípka
Závažným ochorením posledných rokov je vtáčia chrípka, ktorá sa môže preniesť aj na človeka. Hoci je riziko nákazy nízke, choroba sa šíri nielen medzi vtákmi, ale príležitostne aj medzi ľuďmi. V prípade potreby je liečená antivirotikami. Najviac úmrtí si vyžiadala v Ázii, hlavne Indonézii, Vietname, Číne, Kambodži, ale aj v Egypte.
Smrtiaci vírus Marburg
Vírus bol objavený v Nemecku v roku 1967, vtedy sa ním v meste Marburg nakazilo 25 laboratórnych pracovníkov, ďalších 6 ľudí vrátane lekárov a patológa sa nakazilo od chorých ľudí. Sedem nakazených zomrelo. Pôvod nákazy pochádzal od opíc dovezených na pokusy z africkej Ugandy.
Vírus sa šíri telesnými tekutinami a nakazení obvykle umierajú do týždňa. Na túto chorobu podobne ako na ebolu neexistuje liečba ani očkovanie, je však nebezpečnejší ako ebola a má vyššiu úmrtnosť. Aktuálne sa šíri len v Afrike.
Zdroj foto: Pixabay